2009. május 12., 10:012009. május 12., 10:01
A voksolóknak arra a kérdésre kellett igennel vagy nemmel válaszolniuk, egyetértenek-e azzal, hogy a zöldségpiac helyére vásárcsarnokot építsenek, a piacot pedig két sarokkal arrább költöztessék. A kérdésre 109-en válaszoltak, a többség nemmel. A végeredményt egyszerű többség alapján hirdették ki. A konzultáción résztvevők közül 83-an ellenezték a vásárcsarnok felépítését, mindössze 26-an voksoltak az önkormányzat terve mellett.
A szavazás eredményét értékelve Antal Árpád polgármester tegnap úgy nyilatkozott, megköszöni azoknak a lakóknak, akik éltek szavazati jogukkal. Ugyanakkor sajnálatát fejezte ki, hogy a nagy többség nem élt a véleménynyilvánítás lehetőségével. A városvezető hozzátette: „Az ügyet lezártnak tekintem, a napokban elkezdjük keresni a lehetőségeket a régi zöldségpiac és környéke rendezésében, hisz ez az önkormányzatnak pénzbeli erőfeszítést jelent.”
Amint arról lapunkban is több ízben beszámoltunk, a piac sorsáról évek óta megoszlik a környéken lakók véleménye, viszont abban mindannyian egyetértenek, hogy a helybeliek által dollárpiacnak nevezett létesítmény lerobbant környékét valamilyen módon fel kell újítani. Antal Árpád korábban elmondta, ha az önkormányzat által javasolt változat győzött volna, a piac helyén bevásárlócsarnok épülhetett volna. Már három külföldi cég jelezte, hogy érdekli a lehetőség, a kivitelezésre versenytárgyalást írtak volna ki.
A polgármester azt a változatot részesítette volna előnyben, hogy a csarnok a helyi üzletemberek összefogásával épüljön meg. Ez esetben a vállalkozó a saját költségén, a kész terv szerint rendezte volna a környéket, járdákat, parkolókat, zöldövezetet kialakítva. Mivel a lakók többsége a régi zöldségpiac megtartása mellett voksolt, a környéket az önkormányzatnak közpénzből kell felújítania.
Kovács István, a Magyar Polgári Párt (MPP) sepsiszentgyörgyi frakciójának vezetője már a népszavazás előtt megfogalmazta aggályait, szerinte komoly dilemma, hogy a negyedben van-e szükség vásárcsarnokra. Kovács elmondta, ő a gazdasági patriotizmus híve, a székely termék márka-népszerűsítése, ennek a megnyilvánulása. „Nehéz gátat vetni a globalizációnak, de vannak eszközök, melyek a helyi közösség érdekeit tudják érvényesíteni” – fogalmazott.
Hozzátette: a polgári frakció szorgalmazza egy hatástanulmány elkészítését, hogy a közel hetvenezer lakosú városban van-e még szükség szupermarketre, egy ilyen felépítése milyen hatással lenne a környékbeli üzletek működésére. „Az üzletláncok csak a területadót fizetik helyben, a többit Bukarestben” – hívta fel a figyelmet Kovács, aki szerint magyarországi mintára szociális üzlethálózatot kellene kialakítani, amelyek a helyi termelőktől vásárolnák fel az árut és olcsón kínálnák.
Bodor Lóránt, a sepsiszentgyörgyi Mimy-Zup üzletlánc tulajdonosa és sepsiszentgyörgyi tanácstag szerint már késő megállítani a szupermarketek terjeszkedését. „Az elsőt nem kellett volna beengedni, most már nyolc van a városban, nem változtat a helyzeten, ha felépül egy kilencedik” – fejtette ki a vállalkozó. Bodor nem félti saját üzletét az esetleges konkurenciától, és nem bánta volna, ha megépül a vásárcsarnok, ha cserébe megújul, megszépül a környék.
Szerinte a polgármester által javasolt változat lett volna a legjobb, ha a helyi vállalkozók összefogásával épült volna meg a csarnok, de elmondta, neki jelenleg nincs lehetősége arra, hogy beszálljon egy ekkora méretű beruházásba. „Aki szupermarketekben akar vásárolni, mindenképpen odamegy. A helyi üzletek erőssége a közvetlen kapcsolattartás, baráti viszony kialakítása a vevőkkel és a mindig friss áru” – fogalmazta meg az üzletember.
A dollárpiacon mintegy 15 kisvállalkozó kínálja a termékeit, a zöldség-gyümölcs mellett ruhát, kenyeret, virágot is árusítanak. Valamennyien örülnek a referendum eredményének, viszont bíznak abban, hogy a környéket felújítják. A környéken lakók véleménye azonban továbbra is megoszlik a piacot illetően. Abban ugyan mindenki egyetért, hogy a lerobbant környéket fel kell újítani. Sokan drágállják a termékeket, de mégis azt mondják, a mindennapi kenyér, zöldség beszerzésére kiválóan alkalmas. „Nagyobb bevásárlásra lemegyek a központi piacra, de jó, hogy csak leszaladok a tömbházból, és beszerezhetem a mindennapi ebédhez szükséges alapanyagokat” – ecsetelte kérdésünkre egy idős hölgy.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.