
Itt a gáz, hol a gáz. Magyarországi importra szorulhat Románia az USR–PLUS képviselője szerint
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
„Egyesek attól féltek, hogy Magyarországnak adjuk a román földgázt, de lám, igazából nagy esély van arra, hogy odajutunk, mi vásárolunk gázt a magyar szomszédtól, hogy biztosítani tudjuk a belföldi fogyasztást” – irányította rá a közvélemény figyelmét Cristina Prună, az USR–PLUS parlamenti képviselője.
2021. augusztus 31., 10:142021. augusztus 31., 10:14
A Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben a kormánypárti politikus úgy fogalmazott, amennyiben a román energiaügyi minisztérium az ősz folyamán nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy lehetővé váljon a Fekete-tengeri földgáz kitermelése, úgy Románia energetikai biztonsága a belföldi kitermelés visszaesése miatt nagyban függ majd az orosz gáztól.

Az OMV Petrom szerint a fekete-tengeri földgáz kitermelése nem késhet tovább, ezért ha a román hatóságok nem fogadják el az idén a megígért offshore kitermeléseket szabályozó jogszabály-módosítást, okafogyottá válhat a fekete-tengeri projekt a klímasemleges célok miatt – jelentette ki szerdán Christina Verchere, az OMV Petrom ve
„Egyesek attól féltek, hogy Magyarországnak »adjuk« a román gázt, de lám, igazából nagy esély van arra, hogy odajutunk, mi vásárolunk gázt a magyar szomszédtól, hogy biztosítani tudjuk a belföldi fogyasztást.
Amennyiben az energiaügyi minisztérium az ősz folyamán nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy lehetővé váljon a Fekete-tengeri földgáz kitermelése, úgy Románia energetikai biztonsága a belföldi kitermelés visszaesése miatt nagyban függ majd az orosz gáztól. Az importált mennyiség nagy része pedig Magyarországról fog érkezni.
– fogalmazott Cristina Prună.
A kormánypárti képviselő Facebook-posztja azt követően látott napvilágot, hogy
„Minden kérdésben megállapodtunk, arra kezet fogtunk, így már csak a megállapodás szövegezése van hátra. Erre szeptemberben sor kerül, és szeptember végig a hosszú távú gázvásárlási szerződésünk aláírásra kerül” – idézte Szijjártót az MTI.
Ennek a szerződésnek az alapján indul majd meg a gázszállítás október elsejétől Magyarország irányába. Szijjártó Péter elmondta, hogy a megállapodás tíz plusz öt évre, azaz tizenöt évre szól, azonban tíz év után van opció a vásárolt mennyiség módosítására, adott esetben csökkentésére. A szerződés évi 4,5 milliárd köbméter gáz megvásárlására vonatkozik, ezt a mennyiséget a Gazprom két útvonalon szállítja Magyarországra: 3,5 milliárd köbmétert déli irányból, az október 1-jétől üzembe álló szerb–magyar interkonnektoron keresztül, illetve 1 milliárd köbmétert Ausztria felől.

Törvénymódosításra, a befektetők együttműködésére és a mélyfúrásokban jártas további partnerek gyors megkeresésére is szükség van ahhoz, hogy végre elinduljon, illetve hatékony legyen a régóta késlekedő fekete-tengeri gázkitermelés – mondta lapunknak Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályoz&
„Ez lehetővé teszi a rezsicsökkentés vívmányainak fenntartását, vagyis azt, hogy továbbra is a magyar fogyasztók fizessék az egyik legalacsonyabb rezsiszámlát egész Európában” – fogalmazott a tárcavezető.
„Mindez azt jelenti, hogy teljesítettük, amit ígértünk. Azt teljesítettük, hogy Magyarország gázellátása továbbra is hosszútávon kiszámítható és biztonságos maradjon” – nyilatkozott Szijjártó Péter.

A Romgaz román állami gázvállalat kizárólagos tárgyalási jogot szerzett az amerikai ExxonMobil romániai leányvállalata részvényeinek megvásárlására – jelentette be pénteken a bukaresti értéktőzsdén a román vállalat.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!