
Nagy-Bege: az off shore törvény nem kedvez a nagyszabású befektetésnek
Fotó: Simion Mechno/Agerpres
Törvénymódosításra, a befektetők együttműködésére és a mélyfúrásokban jártas további partnerek gyors megkeresésére is szükség van ahhoz, hogy végre elinduljon, illetve hatékony legyen a régóta késlekedő fekete-tengeri gázkitermelés – mondta lapunknak Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
2021. május 15., 19:322021. május 15., 19:32
2021. május 15., 20:332021. május 15., 20:33
– Egy minapi konferencián azt mondta, ha két, maximum három éven belül nem kezdődik meg a földgáz kitermelése a tenger kontinentális talapzatából, bukhat a projekt. Mire alapozza ezt a kijelentést?
– Az Európai Unióban átfogó energetikai átszervezési terv megvalósítása van folyamatban, amelynek célkitűzése a karbonsemleges gazdaság elérése 2050-re. Ennek a tervnek vannak különböző átmeneti állomásai. Különböző célkitűzések vannak 2030-ra időzítve. Sok tagállam elkezdte már a fosszilis üzemanyagok kivezetését, és néhányan áttérnek az úgynevezett tiszta energiára. Az átmeneti időszakban a földgáznak nagy szerepe lesz, csakhogy ez a fázis véges.
– Sajtóinformációk szerint a kormány arra számít, hogy az állami Romgaz átveszi a projektből kiszállni kívánó amerikai ExxonMobil ötvenszázalékos érdekeltségeit. Ezt követően a román cég az osztrák OMV–Petrommal közösen kezdheti meg a befektetést, amennyiben teljesülnek a jogi és gazdasági feltételek. Mire számít?
– Az tudjuk a sajtóból, hogy a Romgaz ajánlatot tett az Exxonnak, azt ugyanakkor nem tudom, hogyan haladnak a tárgyalások. A projektben részt vevő cégek, azaz az OMV mellett az Exxon, vagy – ami valószínűbb – a Romgaz szoros együttműködésére van szükség. Jogi és gazdasági feltételeknek kell teljesülniük még ahhoz, hogy a kitermelés elkezdődjön. Az off-
shore törvény jelenlegi formájában a projektben szerepet vállaló cégek nyilatkozatai alapján nem kedvez a befektetésnek.
– Ugyancsak sajtóhírek szerint a kormány az ExxonMobil végleges kiszállására vár az új offshore törvény elfogadásával. Így van?
– Ezt nem szeretném kommentálni, hiszen politikai jellegű döntésekkel kapcsolatos találgatásról van szó.
– Megfelelő a Romgaz felkészültsége erre a feladatra?
– Őszintén szólva, nem hinném. Nincs ilyen jellegű tapasztalata, ahogyan az OMV-nek sincs. A Romgaz, de az OMV esetében is kulcskérdés lesz, hogy milyen partnerekkel fognak együtt dolgozni. Nincsenek meg az eszközeik, a gépészetük a mélytengeri fúrásokhoz. Meg kell tehát találni az erre felkészült partnereket.
Fotó: Illusztráció
– A fekete-tengeri gáz nagy tételű kitermelését külföldön is figyelemmel követik. Mikor számíthatnak ebből a forrásból gázra az esetleges nemzetközi kereskedelmi partnerek, így például Magyarország?
– A midiai kikötő közelében a Black Sea Oil and Gas Romániában bejegyzett amerikai társaság még az idén elkezdi a kitermelést, ez pedig jó jel. Ha minden jól alakul, azaz gyorsan egyezségre jut az ExxonMobil és a Romgaz, az utóbbi vállalat belép az OMV-vel közös befektetésbe, megtalálják a megfelelő partnereket, és megkezdik a kutak építését, az még mindig kevés, hiszen gázvezetékeket is építeni kell.
Óriási sikernek könyvelte el a román energetikai piac a BRUA (Bulgária–Románia–Magyarország–Ausztria) gázvezeték megépítését és üzembe helyezését a tavalyi év végén. A vezeték építésének második részét ugyanakkor folytatni kell. A fekete-tengeri régiót össze kell kötni a BRUA már megépített vezetékével, amely egyelőre Bulgáriából jön Romániába, s onnan halad Magyarország felé. Ezt csatlakoztatni kell a fekete-tengeri lelőhelyekkel, hogy lehetőség legyen a szállításra. Ez utóbbi projekt még nem indult be. Az építtető Transgaz valószínűleg arra vár, hogy kiderüljön, érdemes-e megejteni az újabb befektetést, lesznek-e érdeklődők a projekt iránt. Amíg nincs egy határozott jel, hogy elmozdulás történik a Neptun kontinentális talapzatot érintő fekete-tengeri kitermelés ügyében, addig egyetlen kereskedő sem érdekelt a kapacitásfoglalásban.
Elhúzódó tárgyalások
Virgil Popescu energiaügyi miniszter már hónapok óta azt az úgynevezett offshore törvény módosítását ígéri, amely közvetlenül érinti az energetikai erőforrásokkal kapcsolatos befektetéseket. A tárcavezető szerint a fekete-tengeri gáz kitermelése nem kezdődhet meg 2024–2025 előtt akkor sem, ha még az idén döntés születik a befektetésekről. A fekete-tengeri kitermelésben érdekelt vállalatok az offshore törvény módosítását várják olyan formában, hogy a szabályozás ösztönözze a befektetőket. Az OMV Petrom olajvállalat lesz a Neptun Deep tengeri gázmező operátora abban az esetben, ha a projektből kiszálló amerikai ExxonMobil a Romgaz román gázvállalatnak adja el az 50 százalékos részesedését. Az állami cég március végén tett kötelező vételi ajánlatot az amerikai olajvállalatnak, a tárgyalások még folynak. A többi 50 százalék az OMV Petrom tulajdonában van. A földgázmezőben 42-84 milliárd köbméterre becsült gázmennyiség rejlik.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!