Hirdetés

Piramisjáték vagy bombaüzlet?

•  Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Bár Magyarországon már nem fizet ügyfeleinek az Il Ferro, Romániában terjeszkednek a hasonló jellegû autóreklámcégek „Nálunk ingyen juthatnak vadonatúj nyugati gépkocsihoz” – hirdeti immár Romániában is több, reklámfelületek értékesítésével foglalkozó vállalkozás. A gépkocsik két oldalát és a motorháztetõ felületét reklámfelületként megvásárló cégek azzal csábítják az új autóra vágyókat, hogy a reklámfelület ellenében havi 150 euró körüli bevételhez jutnak, amely akár a hitel vagy a lízingszerzõdés havi részletét is fedezi. Cserében a szerzõdés futamidejétõl függõen 500 és 1300 euró közötti egyszeri beugrót kérnek az ügyféltõl, ám ez az összeg az ígéretek szerint néhány hónapon belül megtérül.

Krónika

Krónika

2007. április 27., 00:002007. április 27., 00:00

Az ilyen jellegû tevékenységet folytató vállalkozások azután kerültek a figyelem középpontjába, hogy kiderült: Magyarországon az Il Ferro Kft. egy ideje nem fizet ügyfeleinek, és fölmerült, a rendszer tulajdonképpen a piramisjátékelve alapján mûködik, azaz a régebbi ügyfeleket az újonnan csatlakozott partnerek által befizetett csatlakozási díjakból fizetik ki.
Elhibázott névvásárlás
Nagyváradon és Szatmárnémetiben már mûködik, Brassóban rövidesen irodát nyit az Il Ferro Kft., amely havi kétszáz euró bevételt ígér azoknak a gépjármû-tulajdonosoknak, akik autójukat felajánlják reklámcélokra. A romániai és a magyarországi Il Ferro azonban nem ugyanaz – állítják a nagyváradi cég tulajdonosai. A vállalkozás román nyelvû honlapján olvasható közleményben a társaság vezetõi ismertetik, a két cég között nincs gazdasági kapcsolat, és a menedzsment összetétele eltérõ. A közlemény szerint a partiumi vállalkozás csak az Il Ferro név használati jogát vásárolta meg, akkor ugyanis azt hitték, a megteremtett hírnév Romániában is meghozza gyümölcsét. „Mint utólag kiderült, a névvásárlás nagy hiba volt” – nyilatkozta lapunknak Sasvári Gábor, a Romániában mûködõ cég egyik magyarországi tulajdonosa. Sasvári szerint kezdeményezték a Romániában bejegyzett vállalkozás nevének megváltoztatását is, hiszen nem akarják, hogy magyarországi társuk kudarca az õ tevékenységükre is hatással legyen. Szerzõdéskötés esetén a Nagyváradon bejegyzett cég havi 200 euró jövedelmet ígér a gépjármû-tulajdonosoknak. Ezért  régi vagy új autót kell vásárolniuk, és reklámszerzõdést kell kötniük a céggel, amelynek értelmében havi 1000 kilométert kell megtenniük a felmatricázott autóval. Beugróként kétéves futamidõre kötött szerzõdés esetében 730, ötéves lejáratra 1330 eurót kell befizetni az Il Ferrónak. A szerzõdésben azt is rögzítik, hogy azt bármelyik fél kérésére felbonthatják.

Magyar kudarc,
romániai remények
Magyarországon 2004-ben alakult meg az Il Ferro Kft., amelynek fõ tevékenységeként a fémfeldolgozást jegyezték be a tulajdonosok. A cég közben autóreklámozással is elkezdett foglalkozni, több mint 8000 ügyféllel kötött szerzõdést. Zömmel olyanok vállalták, hogy gépjármûvüket reklámautóvá alakítják, akiknek az autóvásárláshoz felvett hitel vagy a lízing törlesztéséhez szükségük volt a havi fix jövedelemre. A bomba akkor robbant, amikor kiderült, hogy a cég többszöri tulajdonosváltáson ment át, február óta felfüggesztette a kifizetéseket, és több mint 300 millió forinttal adósa az ügyfeleknek. Körmendi Ákos februárban vásárolta meg a céget, a sajtónak adott nyilatkozatai szerint utólag jött rá, hogy a pénzügyek nincsenek rendben. Megígérte, hogy a folyamatban levõ átvilágítás után mindenkinek fizetni fog, arról azonban nem nyilatkozott, hogy a 300 millió forintot honnan teremti elõ. Sajtóhírek szerint cége mindössze két barterszerzõdést kötött.
„Romániában az Il Ferro eddig 152 szerzõdést kötött a gépjármû-tulajdonosokkal, és rendszeresen fizettünk nekik a szerzõdésben rögzített feltételek szerint” – jelentette ki Fikó László, a nagyváradi iroda egyik munkatársa. Fikó szerint egyelõre az autók csupán az Il Ferro céget reklámozzák a rájuk ragasztott matricákon. Más vállalkozásokkal, autóforgalmazókkal eddig nem kötöttek szerzõdést, ahhoz legalább 200 autótulajdonossal megkötött megállapodásra van szükségük. A váradi és a szatmári irodákat mûködtetõ cég

Életnagyságú „makettek”képviselõi szerint márciusban és áprilisban már fizettek az ügyfeleknek. Ezt lapunknak több matricás autó tulajdonosa is megerõsítette, azonban hozzátették: nekik az a fontos, hogy a beugró értékét visszanyerjék, aztán ha azután is kapják a havi 200 eurót, azt már tiszta nyereségnek tekintik. Fikó László szerint hosszú távon nyereséges üzletrõl van szó, hiszen az autóreklámokkal foglalkozó cég legkevesebb 4800 eurót fizet vissza egy-egy autótulajdonosnak. A romániai cég tulajdonosai, Kocsis Gyula és Sasvári Gábor egyébként Magyarországon élnek. Paula Ardelean menedzser szerint a cég franchise-szerzõdés alapján vásárolta meg a névhasználati jogot, ám mivel a magyar partner velük szemben sem teljesítette kötelezettségeit, pert indítottak ellene.

Reklámautók Kolozsváron is
Az Il Ferro mellett Erdélyben mûködik egy másik, hasonló tevékenységi körû vállalkozás is: az Auto Pres Kft. Kolozsváron nyitotta meg irodáját 2006 novemberében. A cég képviselõi szerint már négyszáz ügyfelük van, akiknek havonta kifizetik a megszabott 150 eurós összeget. Gépkocsijaikon eddig csak az „autopres” felirat volt látható, Florin Tira igazgató szerint azonban már szerzõdést kötöttek két nagyobb céggel, amelyek reklámjai ötven gépkocsira kerülnek fel. „Tudomásom szerint a hozzánk hasonló magyarországi és a romániai vállalkozások csak önmagukat reklámozták – magyarázta Florin Tira. – Ez kezdetben nálunk is így volt, ugyanis fel kellett futtatni a cégnevet, azonban a két céggel kötött szerzõdés mellett már újabbak is érdeklõdnek a szerzõdési lehetõség iránt.” Az igazgató nem árulta el, mekkora a cégekkel kötött szerzõdések értéke. Mindkét cég 25-25 gépkocsi reklámfelületét vette meg, melyekért az autó tulajdonosának legkevesebb 150 eurót fizetnek. Számításaink szerint így szerzõdésenként legkevesebb 3750 eurót kell fizetniük havonta, ám a valós összeg mindenképp magasabb, mivel a reklámokat közvetítõ cég így még semmit nem nyert. Aki új autót kíván vásárolni, lízing- vagy hitelszerzõdést köt az autókereskedõvel – akinek a kért elõleget kifizeti –, ugyanakkor szerzõdést köt az Auto Presszel is a reklámfelületre. Utóbbi havonta folyósítja a 150 eurós összeget, ami  – gépkocsitól függõen – akár teljesen fedezheti az autó havi törlesztését. Amennyiben az autót olyan kereskedõtõl vásárolta, amelynek együttmûködési szerzõdése van az Auto Presszel, az ügyfélnek száz új lejt kell kifizetnie kezelési díjként. Amennyiben mástól vásárolta, vagy autója már nem teljesen új, de még nem haladta meg az öt évet, 546 eurós befizetés után kétéves szerzõdést köt a céggel a reklámfelület havi 150 euró ellenében történõ értékesítésére. 
A cég bármikor megvizsgálhatja a gépkocsin levõ reklám épségét, a gépkocsi állapotát. Az autónak ugyanis tisztának kell lennie, emellett szombat és vasárnap kivételével naponta 30 kilométert kell megtennie. A cég ugyanakkor bármikor felmondhatja a szerzõdést, így a gépkocsi tulajdonosának saját erõbõl kell fedezni a havi törlesztést. Ez esetben az ügyfélnek semmilyen elvárása nem lehet a céggel szemben. Florin Tira szerint arra semmiképp sem kötelezhetik magukat, hogy a hitel futamideje végéig fizetik az öszszeget, azonban arról biztosított, hogy amennyiben a szerzõdés elõírásait betartják, nincs miért leállítaniuk a kifizetéseket.

Gergely Gizella, Lázár Lehel

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés