Hirdetés

Pénzt ígért a kormány az oltópontok működtetésére: kiharcolták a fizetések állami finanszírozását a polgármesterek

A polgármesterek berzenkedtek attól, hogy saját forrásból működtessék az oltásközpontokat •  Fotó: Veres Nándor/MTI

A polgármesterek berzenkedtek attól, hogy saját forrásból működtessék az oltásközpontokat

Fotó: Veres Nándor/MTI

Úgy tűnik, hogy az utolsó száz méteren sikerült elsimítani a bukaresti kormány és a megyei jogú városok között néhány napja dúló állóháborút, és mire január 15-én elrajtol a koronavírus elleni oltási kampány második szakasza, a Cîțu-kabinet forrásokat is rendel az önkormányzatokra bízott oltásközpontok kialakításának és az ott dolgozók fizetésének biztosítására. Ígéretek legalábbis már vannak.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. január 13., 08:252021. január 13., 08:25

Ígéretet kaptak kedden a romániai megyei jogú városok polgármesterei arra, hogy miután a bukaresti kormány a helyi önkormányzatok hatáskörébe rendelte az oltásközpontok kialakítását, illetve az ott dolgozók fizetésének biztosítását, pénzt is folyósítanak az új feladathoz. A sikerről Emil Boc, Kolozsvár nemzeti liberális párti (PNL) polgármestere, a Romániai Megyei Jogú Városok Egyesületének (AMR) elnöke számolt be kedden délután a sajtó képviselőinek, miután az elöljárók egyeztettek a pénzügyminisztérium képviselőivel.

A kincses város polgármestere elmondta,

Hirdetés

Alexandru Nazare PNL-s pénzügyminiszter ígéretet tett arra, hogy az állami költségvetésből fedezik az oltási pontokkal járó kiadásokat.

„Konkrét eredmények vannak e fontos téma, az oltás kapcsán. Igen, az immunizálás nem a pénzügyminisztérium hatásköre, ám a pénzügyminiszter nagyon világosan kimondta, hogy tiszteletben tartják a törvényt. Az ugyanis kimondja, hogy az oltásközpontok felszerelésével, a személyzet kifizetésével kapcsolatos költségeket az állami büdzséből kell állni” – fejtette ki Boc.

Ismételt támadást intézett ugyanakkor Vlad Voiculescu USR–PLUS-os egészségügyi miniszter ellen. „Nem tudjuk, az egészségügyi miniszter miért döntött ezen törvényi előírás figyelmen kívül hagyása mellett” – mondta. Jelezte egyúttal, hogy szó nincs személyes konfliktusról, tiszteli Voiculescut, ám meglátása szerint az egészségügyi tárca vezetőjének valószínűleg választ kellene adnia arra a kérdésre, hogy miért írt alá egy sürgősségi kormányrendeletet, ami nem tartja tiszteletben a hatályos kormányhatározatot, mely szerint a hasonló kiadásokat az állami költségvetésből kell finanszírozni.

Boc közölte: most már a vonatkozó sürgősségi kormányrendelet végső formáját várja, amelynek a héten meg kell születnie.

Idézet
Szintén a kormányrendelet határozza meg azt is, mennyit kell fizetni az orvosnak, az asszisztensnek. Egy kisebb városban a kiadások 3 millió euró körül alakulnak, egy nagyobban elérik az 5 millió eurót”

– összegzett Kolozsvár polgármestere.

Itt a pénz, hol a pénz

A keddi siker előzménye, hogy a hétvégén a Romániai Megyei Jogú Városok Egyesülete (AMR) pénzt kért Vlad Voiculescu egészségügyi minisztertől az oltóközpontok kialakítására.

A polgármesterek elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt, hogy a tárcavezető által kezdeményezett sürgősségi kormányrendelet-tervezet szövege szerint a helyi önkormányzatokra hárul a beruházás és az oltási kampányban részt vevő személyek fizetésének finanszírozása.

Emil Boc hétfőn az RFI-nek nyilatkozva nyomatékosította az elöljárók elégedetlenségét. „Ez újfent a helyi önkormányzatokkal való dacolás, a kormány, az egészségügyi tárca révén úgy ró ki feladatokat, hogy nem biztosítja mellé a szükséges erőforrásokat. És itt nem minimális vagy jelentéktelen összegekről van szó, hanem eurómilliókról minden nagy megyei város esetében, 3–5 millió euró szükséges csak a személyzet kifizetésére, és akkor még nem beszéltünk a hűtők, ágyak, az oltáshoz szükséges felszerelések és más dolgok beszerzéséről, amelyek szintén nagy összegű kiadásokat jelentenek” – fejtette ki Boc. Akkor is hangsúlyozta: nem személyes konfliktusról van szó az USR–PLUS szövetség által jelölt egészségügyi miniszterrel, és nincs is szó összetűzésről a kormánykoalícióban.

Annak kapcsán pedig, hogy Vlad Voiculescu a minap azt mondta, a fejlesztési minisztériumnál van a pénz az oltásközpontokra, Boc így reagált: ezt sehol nem írja. „Ezt hol írja? A mese az mese, mi, a helyi közigazgatásban nem mesemondók vagyunk, hanem kivitelezők, pragmatikus emberek. Hol írja a rendeletben, hogy van pénz? Valószínűleg a bankoknál is van pénz, de pontosan akarjuk tudni, hol van a pénz, milyen mechanizmus mentén utalják ki, mekkora értékbe kell beleférnünk a kiadásoknál. Ezt sehol nem írja ebben a sürgősségi rendeletben” – szögezte le Emil Boc.

korábban írtuk

Boc az egészségügyi miniszternek: hol van a pénz az oltóközpontokra?
Boc az egészségügyi miniszternek: hol van a pénz az oltóközpontokra?

A Romániai Megyei Jogú Városok Egyesülete (AMR) pénzt kér Vlad Voiculescu egészségügyi minisztertől az oltóközpontok kialakítására.

Cseke: a helyi autonómia elvét be kell tartani

„A fejlesztési és közigazgatási minisztériumban nincs pénzforrás az oltásközpontok működtetésére” – szögezte le kedden a Krónika megkeresésére Cseke Attila miniszter. Kifejtette, az általa vezetett minisztériumban nincs költségvetési keret, besorolás ilyen típusú tevékenységekre.

Idézet
A 2021-es állami költségvetés nincs elfogadva, minden hitelutalványozó a tavalyi büdzsé egytizenketted részével működik. Az egészségügyi minisztériumban 2020-ban voltak különböző keretek a járványhelyzet kezelésére”

– részletezte az RMDSZ-es tárcavezető, hozzátéve, az egészségügyi miniszternek nincsenek pontos információi, de erről nem kívánt véleményt nyilvánítani.

Cseke Attila különben elmondása szerint még hétfőn hivatalos átiratban közölte Vlad Voiculescu egészségügyi miniszterrel, hogy az oltási pontok működésére vonatkozó tervezetét nem véleményezi pozitívan. Közölte,

az általa vezetett tárca egyértelmű álláspontja, hogy nem lehet új kötelezettségeket előírni az önkormányzatoknak, ha nem rendelnek mellé költségvetési forrásokat.

Hangsúlyozta, az egészségügyi minisztérium azóta egy teljesen új koncepción dolgozik, azt annak véglegesítése után véleményezik. „Biztos, hogy a helyi autonómia elvét be kell tartani, amikor új kötelezettségeket írunk elő a helyi önkormányzatoknak, ahhoz a költségvetési forrást is biztosítani kell” – szögezte le a miniszter.

Kiálltak igazukért és pénzükért az elöljárók

Közben számos polgármester is hangsúlyozta, hogy várják a kormánypénzeket az oltásközpontok beüzemeléséhez és fenntartásához. „Nem értek egyet azzal, hogy az egészségügyi minisztérium sürgősségi kormányrendelettel az önkormányzatokra bízná a Covid–19 elleni védőoltás lebonyolítását úgy, hogy közben nem biztosítják az ehhez szükséges anyagi fedezetet. Nem lenne szabad lepasszolniuk ezt a rendkívül fontos feladatot, sőt amíg el nem múlik a veszély, minden energiájukat a védőoltáskampány megszervezésére kellene nekik is fordítaniuk” – szögezte le Facebook-bejegyzésében Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti elöljárója.

Kedden Dominic Fritz temesvári polgármester is arról beszélt, hogy nehézséget jelentenek a Béga-parti város önkormányzatának az átruházott feladatok. „Várjuk a sürgősségi kormányrendeletet, amelynek tisztáznia kell a finanszírozás forrását, mivel sajnálatos módon túl sok az ismeretlen, amelyek nehezítik ezeknek a központoknak a kialakítását” – mondta az elöljáró.

Idézet
Marosvásárhelyen csak az oltóközpontokban dolgozók bérköltsége meghaladja a 10 millió lejt, a további költségekkel meg is kétszereződhet ez az összeg, ami érvágást jelentene a városnak”

– jelentette ki lapunknak Portik Vilmos alpolgármester. Kifejtette, az oltási pontokban orvosokat, egészségügyi asszisztenseket és adatkezelőket kell foglalkoztatni, a szakemberek órabére 25 és 150 lej között mozog, ebből kiindulva a becsléseik szerint hat hónapra a bérköltség meghaladja a tízmillió lejt. Annyi oltásközponttal számoltak, hogy zökkenőmentesen lehessen immunizálni a lakosságot, ugyanakkor a jelenleg is működő oltási pont költségeit nem is számolták bele, mert nem tudják, hogy azt meddig tartják fenn a jelenlegi rendszerben, és mikortól kell átvállalniuk a költségeket – részletezte az alpolgármester.

Ugyanakkor az eredeti tervezet szerint a berendezést, a felszerelést, a fogyóeszközöket is az önkormányzatnak kellene biztosítania, ami további költségeket generálna. Ha például egy iskola sportcsarnokában rendeznek be oltásközpontot,

paravánokat kell felállítani, biztonságos útvonalakat kialakítani, fertőtlenítésre alkalmas helyiségeket kell berendezni, biztosítani kell az internetet, a fogyóeszközöket, védőmaszkokat, fertőtlenítőszereket.

„Ha ebből a kormány semmit nem hajlandó átvállalni, és mindent a helyi költségvetés terhére kell megoldani, Marosvásárhelyen akár a 20 millió lejt is elérheti az összeg a hat hónap leforgása alatt” – mondta Portik Vilmos.

Úgy vélekedett,

az lenne méltányos, ha legalább a költségek 70-80 százalékát az állami költségvetésből fedeznék.

Marosvásárhely reális költségvetése 320 millió lej, a felhalmozott adósságok miatt így is nehézségek elé néznek, ha a mintegy 6 százalékos újabb hiánnyal kell számolniuk, újabb dilemmák elé állítja a városvezetést, hiszen minden eddigi számításukat felborítja, el kell dönteniük, honnan vesznek el forrásokat, az oktatástól, a fejlesztésektől vagy a kulturális projektektől. „Egy ekkora pluszkiadást mindenképpen megérez a város, nemcsak mi vagyunk ebben a helyzetben, ha a kormány zökkenőmentesen akarja megvalósítani a lakosság oltását, kénytelen lesz segítséget nyújtani az önkormányzatoknak” – összegezte Portik Vilmos.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
2026. június 19., péntek

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül

Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül
2026. június 19., péntek

Továbbra is népszerű a bolgár tengerpart, de változik a „tipikus romániai turista” profilja

Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.

Továbbra is népszerű a bolgár tengerpart, de változik a „tipikus romániai turista” profilja
Hirdetés
Hirdetés