
2010. április 08., 09:582010. április 08., 09:58
A tegnapi hivatalos bemutatón a hoteltulajdonos Transivania Developments igazgatója, Nina Moldovan elmondta, nem készültek el minden részlettel, 300 ezer eurós befektetés még hátra van.
„A válság mindenkit érintett a szolgáltatóiparban. Elsősorban a vendégek száma csökkent. Aztán mindenki nekilátott árat csökkenteni, és így lassan beléptünk az árleszállítás és dömpingáru végtelen spiráljába, ami szintén nem volt egészséges” – válaszolta Nina Moldovan a Krónika kérdésére, miszerint miért éppen a legsúlyosabb gazdasági válságban láttak neki egy ekkora kaliberű beruházásnak, miközben a szálloda eddigi bevételeinek nagy részét is a most hanyatlását élő üzleti turizmus tette ki.
Az üzletaszszony ugyanakkor arra is kitért, hogy jelen pillanatban Romániában az üzleti turizmuson kívül más nem nagyon létezik, ezért az erre szakosított hotelek egyfajta gazdasági barométerként működnek, ha nekik jobban megy, az azt jelenti, más üzletágak is sikeresebbek, és fordítva, ha kevésbé megy jól a gazdasági elitnek, azonnal megérzik a vendégéjszakák számán. Mint felidézte, 2005 és 2008 között nagyon jól ment a szállodának az üzlet, negyven százalék profitot termeltek nyolcvanszázalékos kihasználtság mellett.
A 2009-es év volt azonban számukra a legnehezebb, részint a beruházások, részint az ügyfelek számának megcsappanása miatt. „2010 már sokkal jobb év lesz, mint a tavalyi volt, csak a vendéglőink bevétele húsz százalékkal nő idén, attól függetlenül, hogy hány esküvőnek és más eseménynek biztosítunk helyet. Ami az elszállásolást illeti, már a 65 százalékos kihasználtsággal is megelégednénk, tekintettel arra, hogy megduplázódott a szálloda befogadóképessége” – bizakodott az igazgató.
Mint részletezte, a szálloda bővítését 2007-ben kezdték el, de akkor még nem sejtették, hogy pár éven belül nyakukon lesz a gazdasági válság. „Amikor láttuk 2008 végén, 2009 elején, hogy mi történik az eladások terén, egyfajta lehetőséget is láttunk a befektetésben. Jobban odafigyeltünk az ügyfeleink igényeire. Új szolgáltatásokat nyújtunk, hogy úgy érezzék, ugyanazért a pénzért többet kapnak” – foglalta össze cége túlélési stratégiáját az igazgató.
Az új szolgáltatásokkal, úszómedencével és más wellnesslehetőségekkel a belföldi piacot is célba vették, mert úgy látják, a román piacnak van még hová bővülnie. „Néhány hónapja már dolgozunk az új piacok megszerzésén, és még jó néhány hónapi munka hátra van” – közölte Moldovan. Hozzáfűzte, a tavalyi első negyedévhez képest több mint 15 százalékkal nőttek az eladásaik. „Úgy hiszem, hogy enyhe növekedésre számíthatunk, amely ha nem is fogja elérni a 2007-es év végi, illetve a 2008-év eleji szintet, mindenképp vége lesz a stagnálásnak” – ismertette várakozásait az üzletvezető. Kérdésünkre, hogy az enyhébb lefolyású U alakú vagy az elhúzódó W alakú válságmodellt tartja valószínűbbnek, Nina Moldovan úgy nyilatkozott, ő az U alakú gazdasági válságmodellben hisz, de ezt bármikor felülírhatja a valóság.
„A 2009-es év tanulsága az, hogy óvatosabbnak kell lennünk, kell rendelkeznünk B és C tervvel is, többet kell megtakarítanunk” – szögezte le a Transilvania Development igazgatója. Mint ismeretes, Kolozsváron mostanáig egyetlen ötcsillagos szálloda volt, a szintén a városközpontban található Opera Plaza. Ugyan több szállodafejlesztési projektet is beharangoztak az elmúlt években, a válság szinte valamennyi beruházónak keresztbe tett, így egyetlen terv sem valósult eddig meg.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.