
Az OECD az ingatlanadókból származó bevételek fokozatos növelését javasolja
Fotó: Orbán Orsolya
Romániának növelnie kellene az ingatlanadókat a költségvetési bevételeinek megerősítése és a fiskális egyensúlytalanságok csökkentése érdekében – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által hétfőn közzétett, a román gazdaságról szóló legfrissebb jelentésben. A Digi 24 által ismertetett dokumentum szerint a lakásokra és egyéb ingatlanokra kivetett adók az OECD-országok között a legalacsonyabbak közé tartoznak, és csak korlátozott mértékben használják az ebből befolyt összegeket fiskális eszközként.
2026. március 17., 19:282026. március 17., 19:28
2026. március 17., 19:292026. március 17., 19:29
Az OECD-jelentés kiemeli, hogy Románia adóbevételei a fejlett országok átlagához képest viszonylag alacsonyak, és ez a helyzet korlátozza az állam képességét a közszolgáltatások és a jelentős beruházások finanszírozásában. Ugyanakkor a költségvetésre nehezedő nyomás egyre növekszik, mivel olyan területeken van szükség finanszírozásra, mint az egészségügy, az oktatás, a szociális védelem vagy az innováció – húzza alá az elemzés.
Amely szerint Romániában kevésbé használják az ingatlanokra kivetett adókat, mint a fejlett országok többségében. Ugyanakkor ezeket az adókat a gazdasági növekedés szempontjából a legkevésbé károsnak tartják, mivel a beruházásokat, a gazdasági tevékenységet vagy a foglalkoztatást kisebb mértékben érintik, mint más adónemek.

Románia számára rendkívül fontos a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás – jelentette ki kedden a Román Akadémia székhelyén Daniel David oktatási miniszter.
A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy Romániában nemcsak az ingatlanadókat nem használják ki eléggé, hanem a környezetvédelmi adók is viszonylag alacsonyak más országokhoz képest, és ezek emelése hozzájárulhatna a költségvetési bevételek konszolidációjához és egy hatékonyabb adórendszerhez. Az OECD szerint egy ilyen változás egyúttal lehetővé tenné az olyan adótípusokra nehezedő adóterhek csökkentését is, amelyek erőteljesebben befolyásolhatják a gazdasági tevékenységet.
A jelentésből kitűnik, hogy Románia adóbevételei az elmúlt két évtizedben csökkentek, és továbbra is az OECD-országok átlaga alatt maradnak. Ez a helyzet korlátozza az állam képességét a közberuházások és a szociális programok finanszírozására. Ugyanakkor Románia egyre nagyobb nyomással szembesül az olyan területeken történő kiadások növelése iránt, mint az egészségügy, az oktatás, a szociális védelem és az innováció, ahol a finanszírozás szintje továbbra is elmarad a fejlett országok átlagától.
különösen a társadalombiztosítási járulékok miatt. Ez nagy „adóéket” eredményez az alacsony bérek esetében, és visszahúzó erő lehet a munkaerőpiaci részvétel tekintetében. A szervezet szerint továbbá az adórendszer szerkezetének reformja, többek között az ingatlanadókból és egyéb forrásokból származó bevételek növelése révén, lehetővé teheti a munkaerőre nehezedő adóterhek fokozatos csökkentését.

Jövő év márciusában értékeljük ki Romániának a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás érdekében tett erőfeszítéseit – jelentette ki hétfőn Mathias Cormann OECD-főtitkár Bukarestben.
A dokumentum ugyanakkor rávilágít az adóbevételek beszedésével kapcsolatos nehézségekre is. Románia továbbra is az Európai Unió egyik legnagyobb áfa-bevételkiesésével küzd, és a feketegazdaság továbbra is kiterjedt.
Az adóbeszedés javítása érdekében az OECD azt javasolja, hogy
Az elemzésből kitűnik, hogy Románia pénzügyi helyzete az elmúlt években jelentősen romlott. A költségvetési hiány 2024-ben a GDP körülbelül 9,3 százalékára emelkedett, és az államadósság is egyre növekszik, bár még mindig az OECD-országok átlaga alatt marad.
– szögezi le az elemzés.
Ebben az összefüggésben az OECD úgy véli, hogy az adóalap kiszélesítése, az adóbeszedés javítása, valamint az ingatlanadókból és a környezetvédelmi adókból származó bevételek fokozatos növelése hozzájárulhat a hiány csökkentéséhez és a közpénzügyek hosszú távú konszolidációjához.
Mint ismeretes, Románia egyelőre nem tagja az OECD-nek. Hétfőn Mathias Cormann, a nemzetközi szervezet főtitkára – aki az OECD küldöttségének vezetőjeként Ilie Bolojan kormányfővel és Nicușor Dan államfővel találkozott – úgy nyilatkozott, hogy Románia még az idén nyáron meghívást kaphat a szervezetbe. Cormann elmondta, hogy szándéka szerint a meghívást júniusban, az OECD Tanácsának következő ülése előtt küldenék el Romániának, a csatlakozási folyamat utolsó szakaszában. A szervezet főtitkára hozzátette, hogy az elmúlt évtizedekben Románia jelentős gazdasági növekedést ért el, a jövedelmek és az életszínvonal tekintetében pedig számottevő előrelépést tett az OECD-országokhoz való felzárkózásban.
A találkozón Ilie Bolojan azt hangsúlyozta, hogy Románia célja 2026-ban csatlakozni az OECD-hez, ami új mérföldkövet jelentene az ország euroatlanti integrációja után.

Románia még az idén nyáron meghívást kaphat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD) – jelentette ki hétfőn Mathias Cormann, a nemzetközi szervezet főtitkára, aki az OECD küldöttségének vezetőjeként Ilie Bolojan kormányfővel é
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
szóljon hozzá!