Hirdetés

OECD: Romániának növelnie kellene az ingatlanadókat

OECD

Az OECD az ingatlanadókból származó bevételek fokozatos növelését javasolja

Fotó: Orbán Orsolya

Romániának növelnie kellene az ingatlanadókat a költségvetési bevételeinek megerősítése és a fiskális egyensúlytalanságok csökkentése érdekében – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által hétfőn közzétett, a román gazdaságról szóló legfrissebb jelentésben. A Digi 24 által ismertetett dokumentum szerint a lakásokra és egyéb ingatlanokra kivetett adók az OECD-országok között a legalacsonyabbak közé tartoznak, és csak korlátozott mértékben használják az ebből befolyt összegeket fiskális eszközként.

Krónika

2026. március 17., 19:282026. március 17., 19:28

2026. március 17., 19:292026. március 17., 19:29

Az OECD-jelentés kiemeli, hogy Románia adóbevételei a fejlett országok átlagához képest viszonylag alacsonyak, és ez a helyzet korlátozza az állam képességét a közszolgáltatások és a jelentős beruházások finanszírozásában. Ugyanakkor a költségvetésre nehezedő nyomás egyre növekszik, mivel olyan területeken van szükség finanszírozásra, mint az egészségügy, az oktatás, a szociális védelem vagy az innováció – húzza alá az elemzés.

Amely szerint Romániában kevésbé használják az ingatlanokra kivetett adókat, mint a fejlett országok többségében. Ugyanakkor ezeket az adókat a gazdasági növekedés szempontjából a legkevésbé károsnak tartják, mivel a beruházásokat, a gazdasági tevékenységet vagy a foglalkoztatást kisebb mértékben érintik, mint más adónemek.

Hirdetés

korábban írtuk

OECD: a romániai oktatás egyik fő hiányossága a koragyermekkori nevelés terén mutatkozik meg
OECD: a romániai oktatás egyik fő hiányossága a koragyermekkori nevelés terén mutatkozik meg

Románia számára rendkívül fontos a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás – jelentette ki kedden a Román Akadémia székhelyén Daniel David oktatási miniszter.

Adóügyi javaslatok az OECD-től

Az OECD azt javasolja, hogy az ingatlanadókat az ingatlanok piaci értéke alapján számítsák ki, és fokozatosan emeljék őket, hogy a bevételek közelebb kerüljenek más fejlett országok szintjéhez.

A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy Romániában nemcsak az ingatlanadókat nem használják ki eléggé, hanem a környezetvédelmi adók is viszonylag alacsonyak más országokhoz képest, és ezek emelése hozzájárulhatna a költségvetési bevételek konszolidációjához és egy hatékonyabb adórendszerhez. Az OECD szerint egy ilyen változás egyúttal lehetővé tenné az olyan adótípusokra nehezedő adóterhek csökkentését is, amelyek erőteljesebben befolyásolhatják a gazdasági tevékenységet.

A jelentésből kitűnik, hogy Románia adóbevételei az elmúlt két évtizedben csökkentek, és továbbra is az OECD-országok átlaga alatt maradnak. Ez a helyzet korlátozza az állam képességét a közberuházások és a szociális programok finanszírozására. Ugyanakkor Románia egyre nagyobb nyomással szembesül az olyan területeken történő kiadások növelése iránt, mint az egészségügy, az oktatás, a szociális védelem és az innováció, ahol a finanszírozás szintje továbbra is elmarad a fejlett országok átlagától.

A jelentés egyúttal felhívja a figyelmet arra, hogy a munkaerőre nehezedő adóterhek viszonylag magasak az alacsony jövedelműek számára,

különösen a társadalombiztosítási járulékok miatt. Ez nagy „adóéket” eredményez az alacsony bérek esetében, és visszahúzó erő lehet a munkaerőpiaci részvétel tekintetében. A szervezet szerint továbbá az adórendszer szerkezetének reformja, többek között az ingatlanadókból és egyéb forrásokból származó bevételek növelése révén, lehetővé teheti a munkaerőre nehezedő adóterhek fokozatos csökkentését.

korábban írtuk

Romániának további erőfeszítésekre van szüksége az OECD-csatlakozáshoz
Romániának további erőfeszítésekre van szüksége az OECD-csatlakozáshoz

Jövő év márciusában értékeljük ki Romániának a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás érdekében tett erőfeszítéseit – jelentette ki hétfőn Mathias Cormann OECD-főtitkár Bukarestben.

Hatékonyabb fellépést sürgetnek

A dokumentum ugyanakkor rávilágít az adóbevételek beszedésével kapcsolatos nehézségekre is. Románia továbbra is az Európai Unió egyik legnagyobb áfa-bevételkiesésével küzd, és a feketegazdaság továbbra is kiterjedt.

Az adóbeszedés javítása érdekében az OECD azt javasolja, hogy

  • az adóhatóságot digitalizáció révén korszerűsítsék;
  • az adócsalás elleni küzdelemben használjanak kockázatelemzéseket;
  • erősítsék meg az adócsalás elleni küzdelemre irányuló intézményi kapacitásokat.

Az elemzésből kitűnik, hogy Románia pénzügyi helyzete az elmúlt években jelentősen romlott. A költségvetési hiány 2024-ben a GDP körülbelül 9,3 százalékára emelkedett, és az államadósság is egyre növekszik, bár még mindig az OECD-országok átlaga alatt marad.

Idézet
A közpénzügyek stabilizálása érdekében Románia megkezdte a költségvetési konszolidációt, de a következő években további intézkedésekre lesz szükség”

– szögezi le az elemzés.

Ebben az összefüggésben az OECD úgy véli, hogy az adóalap kiszélesítése, az adóbeszedés javítása, valamint az ingatlanadókból és a környezetvédelmi adókból származó bevételek fokozatos növelése hozzájárulhat a hiány csökkentéséhez és a közpénzügyek hosszú távú konszolidációjához.

Mint ismeretes, Románia egyelőre nem tagja az OECD-nek. Hétfőn Mathias Cormann, a nemzetközi szervezet főtitkára – aki az OECD küldöttségének vezetőjeként Ilie Bolojan kormányfővel és Nicușor Dan államfővel találkozott – úgy nyilatkozott, hogy Románia még az idén nyáron meghívást kaphat a szervezetbe. Cormann elmondta, hogy szándéka szerint a meghívást júniusban, az OECD Tanácsának következő ülése előtt küldenék el Romániának, a csatlakozási folyamat utolsó szakaszában. A szervezet főtitkára hozzátette, hogy az elmúlt évtizedekben Románia jelentős gazdasági növekedést ért el, a jövedelmek és az életszínvonal tekintetében pedig számottevő előrelépést tett az OECD-országokhoz való felzárkózásban.

A találkozón Ilie Bolojan azt hangsúlyozta, hogy Románia célja 2026-ban csatlakozni az OECD-hez, ami új mérföldkövet jelentene az ország euroatlanti integrációja után.

korábban írtuk

OECD-főtitkár: Románia hamarosan beléphet a fejlett gazdaságok klubjába
OECD-főtitkár: Románia hamarosan beléphet a fejlett gazdaságok klubjába

Románia még az idén nyáron meghívást kaphat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD) – jelentette ki hétfőn Mathias Cormann, a nemzetközi szervezet főtitkára, aki az OECD küldöttségének vezetőjeként Ilie Bolojan kormányfővel é

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
Hirdetés
Hirdetés