
Fotó: A szerző felvétele
2010. május 11., 10:172010. május 11., 10:17
Míg a tavalyi rendezvény gondolatkörét a világgazdasági válság teremtette új helyzet és a nemzetközi működőtőke viszonya uralta, a tegnap délután véget ért konferencia főtémáját az interregionális együttműködés kínálta. Az előadók – függetlenül attól, hogy az üzleti, banki vagy közszférából származtak – fontosnak tartották kiemelni a tőkevonzó önkormányzatok szerepét. Ez már csak azért is lényeges, hangsúlyozta Fazakas Zsuzsánna cégvezető, mert egy vállalkozóbarát önkormányzat olyan befektetőket képes a térségbe vonzani, akik újabb munkahelyeket teremtenek és az adott településen adóznak.
A külföldi cégek romániai megtelepedése azonban nem minden esetben volt zökkenőmentes. Ezen viszont, ha a potenciális anyaországi beruházó támogatást igényelt, a Bukarestben és Erdély különböző nagyvárosaiban irodát működtető ITD Hungary mindig megpróbált segíteni. „Románia schengeni övezeti csatlakozása után remélni merem, hogy a vállalkozásalapítás lépései felgyorsulnak, a nehézségek elhárulnak” – adott hangot bizakodásának az ITDH vezető tanácsadója, Szatmári János. A különböző infrastrukturális kérdések megoldására azonban korántsem elegendő a helyi önkormányzatok támogatása.
Ezt a tanácskozáson megjelent polgármesterek is jelezték. Szováta elöljárója, Péter Ferenc belátta, hogy a tőkeáramlás felgyorsítása érdekében a helyhatóságoknak kötelességük lenne megtalálni a tőkeimport leghatékonyabb módozatait, ám szerinte az állam segítsége nélkül igyekezetük mindössze a jó szándékban merülhet ki. Hozzátette: Szováta szerencsés helyzetben van, de a Sóvidék többi, kisebb települései fenntartási gondokkal küszködnek, nemhogy uniós pályázatokra szánt önrésszel rendelkeznének.
„Komoly infrastruktúra nélkül lehetetlen valós gazdasági fejlődésről beszélni. A külföldi üzletemberek szívesen fektetnek be, ha az önkormányzatokat maguk mellett érzik. Csakhogy ehhez a kormány támogatására is szükség lenne, mert a helyi önkormányzatoknak erre nincs pénzalapjuk” – fejtette ki a fürdőváros elöljárója. Ez annál is inkább fontos, állapította meg Hárshegyi Frigyes bankszakember, mivel egy komoly fejlesztési beruházás esetében az önkormányzatot képtelenek kitenni a maguk, akár 20 százalékra is rúgó önrészüket.
Ugyanakkor nemcsak a hatóságok segítségére, hanem a régió, akár versenyhelyzetben is álló vállalkozóinak az összefogására is szükség volna. „Az egészséges versengés mellett együtt is lehet működni” – ajánlotta az üzletembereknek Horváth Piroska, a magyarországi Regionális Fejlesztési Holding helyettes vezérigazgatója. A magyarországi Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének a főtanácsadója a „székely polcok” kialakításának ötletével rukkolt elő. Lőrincze Péter példával is szolgált: szerinte nem természetes, hogy a parajdi fürdősót csak a bánya körüli üzletekben forgalmazzák, a Székelyföldön máshol sehol.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.