Hirdetés

Nem sokat segítenek a lazítások a vendéglátásban, a társadalom vizsgája is a jelenlegi helyzet az egészségügyi szakember szerint

Itt a vendég, hol a vendég? Egyelőre nem sok lendületet ad a vendéglátásnak a romániai korlátozások lazítása •  Fotó: Jakab Mónika

Itt a vendég, hol a vendég? Egyelőre nem sok lendületet ad a vendéglátásnak a romániai korlátozások lazítása

Fotó: Jakab Mónika

Mindenki várta a járványügyi korlátozások feloldását, ám a gyakorlatban ezek nem sokat segítenek a vendéglátósokon. A lapunk által megszólaltatott vállalkozók kifejtették, a rendezvények, előszilveszteri mulatságok többsége elmarad, mert a lakosság több mint fele továbbra sincs beoltva, egy társaságban, egy munkahelyen még mindig általában többségben vannak az oltatlanok, akik nem mehetnek étterembe.

Bíró Blanka

2021. december 13., 08:122021. december 13., 08:12

„Nesze semmi, fogd meg jól” – jellemezte a Krónika megkeresésére a bukaresti kormány által nemrég elfogadott lazítások hatását a vendéglátóiparra Kovács István, a sepsiszentgyörgyi Park étterem és szálloda tulajdonosa. Hangsúlyozta: ezentúl is csak azt a vendéget tudja fogadni, aki be van oltva, hiszen „senki nem tesztel csak azért, hogy elmenjen étterembe”.

Idézet
Az ország lakosságának nagy része még mindig nincs beoltva, ebből a megközelítésből a lazítások nem sokat segítettek, inkább bonyolították a vendéglátósok életét,

kényelmetlen helyzetbe hozva őket azzal, hogy nyitva tarthatnak, megszervezhetik például a szilveszteri mulatságot, de meg kell válogatniuk, hogy kit engednek be. Nem tesztelhetünk az ajtó előtt, csak ellenőrizzük, kinek van zöldigazolványa, ám a Kovászna megyei átoltottság alapján minden tíz emberből csak háromnak van igazolványa, ők mehetnek étterembe” – fejtette ki a vállalkozó.

Hirdetés

Mint mondta, a szilveszteri mulatságot meghirdették, ám egyelőre lanyha az érdeklődés, aminek a hátterében az áll, hogy egy baráti társaságból, családból, ha nincs mindenki beoltva, a többiek szolidaritásból otthon maradnak, vagy házibulit szerveznek. Ebből a megfontolásból nem szerveznek céges előszilvesztereket sem, és lehet, hogy a százszemélyes szilveszteri mulatságra csak harmincan mennek el. „Karácsonykor eddig sem volt forgalom, általában bezártak az éttermek, mert mindenki otthon ünnepel. A decemberi hónap nem nagy dobás a vendéglátásban, mindenki az ajándékokra, a karácsonyi ünnepi asztalra spórol, kevesebbet járnak vendéglőbe. A szilveszter hozhat valamilyen forgalomnövekedést” – osztotta meg velünk tapasztalatait Kovács István, jelezve, értesülései szerint vannak olyan éttermek is, amelyek bezárnak az ünnepekre.

Kevesen tudják lefaragni a veszteségeket

„A lazítások mindig jól jönnek, az emberek már nagyon várták, ám kérdéses, hogy eljött-e ennek az ideje, amikor egész Európa éppen szigorít” – fogalmazott eközben kérdésünkre Kovács Zsolt, a kolozsvári Mikó étterem tulajdonosa. Rámutatott:

változó, hogy a vendéglátásban, ki milyen mértékben tud élni az enyhítések nyújtotta lehetőségekkel, ám sok esetben ezek december folyamán nem hoznak érdemi változást a forgalomban.

„Egy 500 férőhelyes vendéglátóipari egységben megéri a megengedett  250 fővel szilveszteri mulatságot szervezni, ám a Mikó étterem 90–100 férőhelyes, tehát legtöbb ötvenszemélyes szilvesztert szervezhetnének. Egy zenekar legkevesebb ezer euró, tehát a vendégek költségét fejenként száz lejjel megdobná csak a zene. Az alkalmazottak tripla bérezést kérnek szilveszter éjszakáján, a vendégeknek nagy elvárásaik vannak, például korlátlan italfogyasztást akarnak, ebben a felállásban nem éri meg” – részletezte a vállalkozó. Karácsonykor eközben eddig is bezártak, hogy a munkatársaik otthon ünnepelhessenek.

Idézet
Az a tény, hogy tízig tarthatunk nyitva, azt jelenti, hogy visszaálltunk a normális kerékvágásba. Számunkra ezek a lazítások nem jelentenek segítséget, de valószínűleg vannak, akiknek lehetőség, hogy valamit behozzanak az elmúlt időszak veszteségeiből”

– összegezte Kovács Zsolt. 

Kell a zöldigazolás. Amíg sok az oltatlan, nem sokkal több vendégre számíthatnak az éttermekben •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Kell a zöldigazolás. Amíg sok az oltatlan, nem sokkal több vendégre számíthatnak az éttermekben

Fotó: Jakab Mónika

Vizsgázik a társadalom

„A járványügyi korlátozások lazítása akkor működik jól, akkor nem veszélyes, ha egyéni szinten mindenki felelősségteljesen viselkedik” – értékelt Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, amikor arról kérdeztük, a járvány terjedése szempontjából mit jelentenek a mostani lazítások. A szakember aláhúzta: a lazítások alatt levizsgázik a romániai – és egyben az erdélyi magyar – társadalom is, kiderül, az elmúlt közel két év elég volt-e arra, hogy megtanuljuk, hol vannak a vészhelyzetek, hol kell védőmaszkot viselni, elővigyázatosnak lenni, milyen helyeket, helyzeteket kell kerülni.

„Ha mindet megtanultuk, jól vizsgázik a társadalom, és nem emelkednek az esetszámok. Viszont ha mégis sok lesz újra a fertőzés, azt jelzi, hogy nem szolgáltuk meg a bizalmat, nem tanultunk meg egyéni szinten védekezni” – részletezte a járványügyi szakértő. Rámutatott:

az egyéni óvintézkedések is akkor hatékonyak, ha mindenki hozzáteszi a maga részét a közösségi erőfeszítéshez.

„Erről szól a nyugat- és kelet-európai átoltottság közötti különbség is. Az átoltottság szintje tükrözi a társadalmi felelősségvállalás szintjét. Ez Nyugat-Európában 70–80 százalékos, Romániában 40, míg Székelyföldön 30 százalék. Amíg a többség nem vállal felelősséget a közért, addig nehezen lehet bizalmon alapuló intézkedésekkel célt érni, a cél pedig az, hogy leálljon a járvány, megszűnjön a kórházak leterheltsége, csökkenjen az elhalálozások, a súlyos szövődmények száma” – hangsúlyozta a közegészségügyi szakember.

Idézet
Szakmailag mindannyian tudjuk, hogy a járvány ötödik hulláma elkerülhetetlen, de azt is tudjuk, hogy az embereket hosszú távon nem lehet fegyelmezni, már korábban sem tartották be a korlátozások alatt bevezetett szabályokat, Hargita megyében például szinte mindenki védőmaszk nélkül járt. Ha bemegyek valahová védőmaszkkal, úgy néznek rám, mint egy eretnekre”

– tette hozzá. Tar Gyöngyi úgy véli, mindezt figyelembe véve érti a döntéshozók logikáját, hogy miért enyhítettek, még akkor is, ha ennek valószínűleg az ünnepek után két héttel meglesznek a következményei. „Az egészségügyi miniszter új politikát hirdetett meg, hogy a bizalom legyen a korlátozások alapja, nem kényszerrel, hanem bizalommal kell az emberek felé fordulni. Ezt tette az oktatási miniszter is az iskolai nyáltesztek kapcsán, ám ez esetben megkérdőjelezhető, miként szolgálják meg egyesek a bizalmat: az interneten árulják az iskolában kapott teszteket.

Idézet
Egyelőre megkérdőjelezhető a társadalmi felelősségvállalás biztosítéka, a Romániánál sokkal civilizáltabb országokban is fontolóra vették, hogy bevezetik például az oltás kötelezettségét”

– mutatott rá az igazgató, aki szerint a politikum a szavazatokat nézi. Példaként Németországot hozta fel, ahol a lakosság több mint 70 százaléka be van oltva, tehát támogatja az oltáspárti politikát. Nálunk viszont éppen fordítva van, a szavazatok nagyobb része azoktól érkezik, akik nincsenek beoltva, így a döntéshozók többsége óvatos, amikor kényszerítő, korlátozó intézkedéseket kell meghozni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés