
Dübörög a külföldi turizmus. A török riviéra az egyik legnépszerűbb célpont a romániaiak számára
Fotó: Pixabay
A tavalyhoz képest visszaesett a kereslet az utazni vágyók részéről a belföldi célpontok iránt, a legtöbben inkább Bulgáriát, Görögországot, Törökországot vagy Egyiptomot választják, ha tengerparti nyaralást terveznek. Az erdőtüzek sem szegték egyelőre a turisták kedvét, az oltatlanok viszont ódzkodnak Görögországtól, amiért vörös zónának számít, így hazatérés után karanténba kell vonulniuk.
2021. augusztus 06., 07:382021. augusztus 06., 07:38
A turisták többségét nem tántorítják el az olykor riasztó hírek, viszont többet érdeklődnek, nagyobb körültekintéssel szervezik meg a nyaralást – jelentették ki csütörtökön a Krónika megkeresésére utazási irodák képviselői.
Viszont az a tény, hogy Görögország átkerült a magas járványügyi kockázatot jelentő országok közé, vagyis a „vörös zónába”, a beoltatlanokat elgondolkodtatta, hiszen a hazatéréskor két hétre karanténba kell vonulniuk, és akkor sem mentesülnek a vesztegzár alól, ha negatív PCR-tesztet mutatnak fel. Aki megkapta a koronavírus-ellenes oltást, nem kerül házi elkülönítésbe, mint ahogy a 6 évesnél kisebb gyerekek sem, a 6 és 16 év közöttiek pedig negatív PCR-teszt eredménnyel válthatják ki a karantént.
„Az erdőtüzek, a járványügyi helyzet nem bátortalanította el a nyaralni indulók többségét, ugyanolyan szezon van, mint a pandémia előtt” – vont mérleget megkeresésünkre László Endre, a Transilvania Tourist Service utazási iroda vezetője. Mint részletezte,
Folyamatosan figyelik ugyanakkor a változásokat, azt, hogy hol milyen szabályok érvényesek, milyen nehezítések lépnek életbe, hogy naprakészen tudják tájékoztatni a turistákat. „Ha sikerül mindent száz százalékban monitorozni, akkor nincsenek fennakadások” – szögezte le László Endre.
Kitért egyúttal arra is, hogy több időt fordítanak a kapcsolattartásra, hiszen ha az ügyfél látja a televízióban, hogy a Törökország délnyugati csücskében található Marmaris mellett ég az erdő, bepánikolhat. Ilyen esetekben megnyugtatják, hogy az ő foglalása hetven kilométerre van a tűzfészektől, ez a térképen pontosan látszik.
– hangsúlyozta a vállalkozó. Hozzátette: az általa vezetett ügynökségnek is volt esete, amikor erdőtűz miatt más szállodába kellett költöztetni a turistákat, ám ez zökkenőmentesen megoldódott, még jobb elszállásolást is kaptak. A következő turnus indulói aggodalmaskodtak, ám sikerült megnyugtatni őket, és már az érkezés után kapták a visszajelzést, hogy minden rendben van, elégedettek a körülményekkel.
„Ebben a helyzetben felértékelődik az utazási irodák, az ügynökségek szerepe, sok olyan ügyfél visszatért, aki korábban önállóan, interneten intézte a foglalásait. Többen kértek segítséget, akik korábban magánúton foglaltak, majd valamilyen okból meghiúsult az utazás, hogy visszaszerezzék a pénzüket. Ilyen esetekben is próbálunk segíteni” – mondta László Endre.
Elmondása szerint azt tapasztalják, hogy a tavalyhoz képest megcsappant a belföldi utazások iránti kereslet. Ugyanakkor a román tengerpart kapcsán megszaporodtak a negatív visszajelzések, rosszul sikerült Mamaiánál a tengerpartbővítés, a szolgáltatások minőségére is többen panaszkodnak.
– mondta az utazásszervező.
Bulgária viszont nagyon keresett, hiszen nincs semmilyen korlátozás az odautazóknak. Törökországban, Egyiptomban is dübörög a szezon, annak ellenére hogy például Egyiptomban ebben az időszakban 40–45 Celsius-fok van. Ezekre a kirándulásokra az árak is magasabbak, nem tudnak alkudni az ügynökségek, mert folyamatosan telt ház van. Görögországban valamivel barátságosabbak az árak, ott kevesebb a turista, mert a nyugat-európaiakat jobban megijesztette a vörös zónába való besorolás híre.
Mindig vannak, akik visszamondják a már lefoglalt vakációt, jelenleg leginkább azok, akik Görögországba tervezték a nyaralást, de nincsenek beoltva, a hazatéréskor nem akarnak karanténba vonulni – osztotta meg tapasztalatait kérdésünkre Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda képviselője. Szerinte
„A piac érzékeny a negatív hírekre, de aki eldöntötte, hogy utazik, meg is lépi, elvétve vannak visszamondások vagy kérések módosításra. Az utazásszervezők betartják a szabályokat, az esetek 99 százalékában nincsenek panaszok, fennakadások” – ecsetelte Joós Stefan.
Kérdésünkre az utazási iroda képviselője beszélt ugyanakkor arról is, hogy náluk a román és bolgár tengerpart iránt a legnagyobb a kereslet, hiszen ezek esetében nincs semmilyen korlátozás.
Törökország szintén keresett, az a következő időszakban derül ki, hogy Görögország iránt mennyire csappan meg az érdeklődés amiatt, hogy az ország bekerült a vörös zónába. Az utazásszervező egyúttal rámutatott, már most keresik az őszi-téli időszakban népszerű egzotikus utazásokat.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!