
2009. július 27., 11:012009. július 27., 11:01
A miniszterelnök szerint azonban az államkassza rohamosan apad, így a kormány korántsem tudja megvalósítani minden tervét. „Azt gondolom, ha lenne pénz, minden problémát megoldanánk, és párhuzamosan folynának a beruházások. Ám manapság világszerte egyre kevesebb a pénz, így mi is csak módjával tudunk tervezni. Azt viszont megígérhetem a szatmáriaknak, hogy a fejlesztések rangsorolásánál elsőbbséget fognak élvezni” – jelentette ki Boc.
A politikus elmondta, a terelőút mellett a Nyíregyháza felé folytatódó Pete–Szatmárnémeti–Nagybánya gyorsforgalmi út tervét is „melegen tartják” Bukarestben. Elvileg az idei év utolsó negyedében kiírhatják az erre vonatkozó közbeszerzési eljárást, így jövőre már hozzá is kezdhetnek a város melletti félkörgyűrű megépítéséhez, amely a gyorsforgalmi út szempontjából is lényeges szakasz. A megyeszékhely tehermentesítését szolgáló terelőút és az azt kiszolgáló bekötőutak tervezett összköltsége 130 millió euró. A miniszterelnök ígérete alapján ezt az összeget el fogják különíteni a jövő évi országos költségvetés készítésekor, így 2010 első felében el is kezdődhet a kivitelezés. A Nagyvárad–Nagykároly felől érkező útszakasz 19 kilométer hosszan haladna el a város északkeleti részén. Ehhez egy vasúti felüljárót és a negyedik Szamos-hidat is meg kell majd építeni. A harmadik szatmárnémeti átjáró ügyét a helyi közigazgatás vette kézbe.
A vezetők arra is ígéretet tettek, hogy 2011-re befejeződnek a Nagyvárad–Szatmárnémeti közötti, 19-es számú országút rehabilitációs munkálatai, így határidőre elkészülhet az út Szatmár megyei 52 kilométeres szakasza. A tervek szerint már 2010-ben átadják a forgalomnak az említett útszakaszhoz tartozó, Nagymajtény mellett épülő vasúti felüljárót. Ez a felújítási terv azonban nem tartalmazza az útszakasz Nagykárolyon átvezető 4,9 kilométeres részét, így azt a helyi tanácsnak saját forrásaiból kellene finanszíroznia, ám erre nincsen lehetősége. Boc ígéretet tett rá, megpróbálja módosíttatni a kivitelezési tervet, és megoldani a nagykárolyi szakasz rehabilitációját is.
Radu Berceanu szállításügyi miniszter elismerte, hogy a megyeközpontnak nagy szüksége van egy terelő- és egy gyorsforgalmi útra. Meglátása szerint a kivitelezési folyamatot úgy lehetne felgyorsítani, ha a szatmáriak lemondanának két sávról. „A tervezett négy helyett csak a két belső sávot építenénk meg, mert a haladás gyorsaságát ez számottevően nem befolyásolja. Most azért terhelt a forgalom, mert a lakott terület miatti sebességkorlátozások nehezítik, és nem a rendelkezésre álló hely elégtelensége akadályozza azt” – véli a tárcavezető. „Később, ha indokolttá válik, további külső sávokkal lesz majd bővíthető ez a szakasz” – tette hozzá Boc. Ez az egyszerűsítés felgyorsíthatja a kivitelezést, és a megnövekedett forgalom akár már egy éven belül kikerülheti Szatmárnémetit. Ezt az ötletet Csehi Árpád megyei tanácselnök is támogatja. „A mai gazdasági helyzetben ez a legideálisabb döntés, és a két új sáv hathatós segítség lenne a megyének” – fűzte hozzá a megyei önkormányzat vezetője.
A csütörtök délutáni találkozón szóba került a tasnádi vízhálózat bővítésére megnyert uniós pályázat megvalósíthatósága is. A partiumi kisvárosnak szabály szerint idén szeptember 30-áig el kellene költenie a megnyert pénzt, ám erre nincsen lehetősége. Boc megígérte, közbenjár a határidő meghosszabbítása érdekében. A napirendi pontok között a megyei reptér modernizálása is szerepelt, ám Berceanu ezt még nem látja kellőképpen indokoltnak. „Ha a terelő- és gyorsforgalmi úthálózat elkészül, a környék vonzóbbá válik a befektetők számára. Akkor majd nagyobb régiót fog kiszolgálni a szatmári reptér, és visszatérhetünk erre a kérdésre” – nyilatkozta a miniszter. A szociális intézmények finanszírozására vonatkozó kérdésekre a miniszterelnök válasza az volt, megoldják azt is, ha találnak még valamit az ország pénzeszsákjában.
A politikusok szatmári látogatásuk után Nagybányára siettek, ahol ígéretet tettek néhány megyei, országos és nemzetközi érdekeltségű út rehabilitációjára. Ennek megoldását különböző hazai és nemzetközi pályázatok révén látják megoldhatónak.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.