
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Már az európainál jóval korábban nyitó ázsiai tőzsdéken tapasztalt mozgások derűlátásra adhattak okot, és valóban jól indult a keddi nap az európai értékpapírpiacokon is, miután hétfőn jelentős visszaeséssel zárták a napot, és később pedig ugyanez a negatív trend érvényesült az Amerikai Egyesült Államokban is.
2024. augusztus 06., 15:342024. augusztus 06., 15:34
Nagy indexemelkedéssel zártak kedden a japán értékpapírpiacok is, miután hétfőn az 1987-es „fekete hétfő” utáni legnagyobb veszteségeket szenvedték el, az Nikkei több mint 13, a Topix több mint 12 százalékosat. Kedden a Nikkei 10 százalékkal, a Topix 9 százalékkal erősödött. A szöuli KOSPI index 3 százalékkal erősödött kedden a hétfői 9 százalékos esés után. A kínai indexek vegyesen zártak, csekély változással.
Vegyesen, többségében indexemelkedéssel indult a kereskedés kedden három egymást követő napi nagy veszteségek után az európai értékpapírpiacokon – foglalta össze az MTI. Összegzésük szerint az összeurópai STOXX 600 index 0,59 százalékkal, az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 0,27 százalékkal emelkedett a kezdéskor. Londonban az FTSE 100 index 0,20 százalékkal, a frankfurti DAX 0,27 százalékkal erősödött a nyitáskor, míg a párizsi CA 40 index 0,27 százalékkal alacsonyabban kezdett. A milánói tőzsde 0,52 százalékos indexemelkedéssel, a madridi 0,02 százalékos indexcsökkenéssel kezdte a keddi kereskedést.
Az olajár három napi csökkenés után kedden emelkedett. Az európai kereskedési idő kezdetén a WTI ára 0,76 százalékkal állt magasabban 73,49 dolláron hordónként, a Brent ára 0,51 százalékkal emelkedett 76,68 dollárra. Az arany spot ára unciánként 2403,04 dollárra csökkent 0,07 százalékkal. A dollárindex 0,15 százalékkal áll magasabban 103,02 ponton. Az eurót 0,16 százalékkal jegyzik gyengébben 1,0932 dolláron.
Romániában is pozitív volt a kezdés, a 20 leginkább forgalmazott részvényt tartalmazó BET index, amely a bukaresti tőzsde alakulásának mércéje, a ZF által összesített adatok szerint a keddi ülés első perceiben visszanyerte a hétfői meredek csökkenés egy részét.
A londoni FTSE-100 mutató 2,04 százalék, a frankfurti DAX-index 1,95 százalék mínusszal zárt, a párizsi CAC-40 index 1,42 százalékkal gyengült. Az euróövezeti EuroStoxx50 index 1,49 százalékkal csökkent. Milánóban 2,27 százalékos, Madridban 2,34 százalékos indexcsökkenéssel zárult a kereskedés.
És később szintén jelentős eséssel zártak a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói is. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 1033,99 ponttal, 2,6 százalékkal 38 703,27 pontra zuhant. Az S&P 500-as mutatója 156,39 ponttal, 2,93 százalékkal lett kevesebb, és 5190,17 ponton zárta a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 567,78 ponttal, 3,38 százalékkal 16 208,38 pontra gyengült.

Meredek eséssel indították a hetet a globális részvénypiacok.
Amint arról beszámoltunk, a tőzsdei visszaeséseket a globális kockázatokkal – köztük az Egyesült Államokban tapasztalt romló gazdasági körülményekkel, a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok üzleti modelljével kapcsolatos kérdőjelekkel, a közel-keleti konfliktushelyzettel – magyarázták a pénzpiaci szakemberek. Úgy vélekedtek, a befektetők attól tartanak, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed túl lassan reagál az amerikai gazdasági visszaesésre utaló jelekre, és esetleg kamatcsökkentésre kényszerül.

Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!