
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Meredek eséssel indították a hetet a globális részvénypiacok; a lejtmenetet pénzpiaci szakértők szerint az Egyesült Államokban romló gazdasági körülmények és a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok üzleti modelljével kapcsolatos kérdőjelek, de más globális kockázatok – mint például a közel-keleti-konfliktus – is táplálják. Az ázsiai tőzsdéken hétfő reggel megmutatkozott trend az európai piacokra is begyűrűzött, és a Bukaresti Értéktőzsdén is érezteti hatását.
2024. augusztus 05., 15:002024. augusztus 05., 15:00
2024. augusztus 05., 15:362024. augusztus 05., 15:36
A japán részvények hétfőn meredek esést mutattak, miközben az ázsiai-csendes-óceáni piacok folytatták a múlt heti eladási hullámot. Tokióban a Nikkei225 index 13,47 százalékkal végzett alacsonyabban, a TOPIX index pedig 12,23 százalékkal csökkent. Szöulban a KOSPI 8,77 százalékkal csökkent, a sanghaji 1,26 százalékkal, a hongkongi 1,89 százalékkal végzett alacsonyabban. A Mediafax hírügynökség helyzetjelentésében idézett szakértők szerint az Európában és az Egyesült Államokban is tapasztalható lejtmenet oka, hogy
A pénteki adatok az amerikai foglalkoztatás növekedésének erőteljes lassulását, a munkanélküliségi ráta emelkedését és a bérnövekedés lassulását mutatták. Emellett az ISM feldolgozóipari BMI-mutatója is a vártnál nagyobb mértékű teljesítménycsökkenést mutatott. De az aggodalmakat táplálja az is, hogy – tavaly október óta első alkalommal – zsugorodott a kínai feldolgozóipar teljesítménye is.
„A japán piacot a globális befektetők a globális kereskedelem garanciájának tekintik – mondta az egyik globális nyugdíjalap japán igazgatója. – Tehát ha valaki komolyan akarja csökkenteni a kockázatokat, ahogyan sok befektető jelenleg az amerikai recesszióval és a geopolitikával kapcsolatos félelmek miatt, akkor van értelme nyereséget felvenni a japán piacon, amely idén eddig nagyon jól teljesített.”
A japán eladási hullám Európában és az Egyesült Államokban is folytatódhat – vetítették ugyanakkor előre tokiói kereskedők.
Az összeurópai STOXX 600 index 1,52 százalék, az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 2,72 százalék csökkenéssel kezdett. Londonban az FTSE 100 index 1,72 százalékkal, a frankfurti DAX index 2,19 százalékkal, a CAC 40 index Párizsban 1,91 százalékkal nyitott alacsonyabban. A milánói FTSE MIB index 3,70 százalékos, a madridi IBEX 35 index 2,66 százalékos gyengüléssel kezdte a hétfői tőzsdenapot.
A BET főindex, amely a 20 legtöbbet kereskedett bukaresti részvény alakulását tükrözi, a hétfői kereskedés első perceiben 2 százalékkal, 17 955 pontra értékelődött le – derül ki a tőzsde honlapján közzétett adatokból.
A Transilvania Bank – Románia legnagyobb bankjának – részvényei 4 százalékkal, a Petroméi 2 százalékkal, a MedLife-éi 5 százalékkal, a Transelectricáé 6 százalékkal estek vissza.
A Bitcoin 13 százalékot esett, az Ether pedig az elmúlt három év legnagyobb esésével néz szembe – vont mérleget a Bloomberg hírügynökség. A Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál által idézett szakértők szerint a kriptovilág helyzete az FTX összeomlásának idejére emlékeztet, ami után a kriptopiac zuhanórepülésbe kezdett.
A visszaesés nem csak a legnagyobb kriptovalutákat érinti, hanem az egész piacot, és olyan kisebb tokeneket is, mint a Dogecoin.
Pénteken az európai indexek nagy, 1,5–2,5 százalékos veszteséggel zártak, és az amerikai indexek is 1,5–2 százalékos csökkenéssel zártak pénteken.

Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.

Bűnösnek találta minden vádpontban Sam Bankman-Friedet az esküdtszék csütörtökön New Yorkban.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!