Hirdetés

Lassú ütemben bővül az öntözőrendszer, Kolozs megyében és Háromszéken folynak irrigációs munkálatok Erdélyben

Az ország nagyobb részén továbbra is gond az öntözés hiánya •  Fotó: Makkay József

Az ország nagyobb részén továbbra is gond az öntözés hiánya

Fotó: Makkay József

Az egyre aszályosabb esztendők miatt égető kérdéssé vált Romániában is az öntözhető területek növelése. Az idei esős év visszafogta a mezőgazdasági minisztérium tavalyi irrigációs lendületét, azonban továbbra is létezik egy hosszú távú stratégia, amelynek keretében minden korábbi öntözőrendszert helyreállítanának. Az állami beruházás mellé azonban elengedhetetlen a gazdák összefogása, akik az öntözés érdekében egyesületekkel tudnának pályázni a földbe ásott fővezetékek és a teljes irrigációs rendszer kiépítésére.

Makkay József

2023. október 02., 11:042023. október 02., 11:04

A mezőgazdaság számára kedvező idei esős időjárás levette napirendről az utóbbi években nagy gondokat okozó aszálykárok és a hiányzó öntözés kérdését. A bukaresti mezőgazdasági minisztérium tavalyi fogadkozása szerint minden évben pénzalapot különítenek el a kommunizmus éveiben kiépített, ám a rendszerváltás óta lepusztult irrigációs rendszerek helyreállítására. Ezek zöme a Kárpátokon túli, dél-romániai megyékben található. Erdélyben a Kolozs megyei Aranyosszéken és Háromszéken fogtak hozzá a régi öntözőrendszerek újjáépítéséhez.

Az aranyosszéki Várfalva község területén az 1970-es években kiépített,

Hirdetés

az Aranyosból induló öntözőcsatorna Aranyosrákos, Kövend, Szentmihály, Torda, Harasztos, Aranyosgyéres, Aranyosgerend és Aranyoslóna határában mintegy ötezer hektár terület irrigációját tette lehetővé.

Az 1989-es rendszerváltás után a 15 kilométeres csatornahálózat pusztulásnak indult, a mederbe lefektetett betonlapokat a környék lakói elhordták, az Aranyos-menti szivattyúállomás területét pedig a helyi földosztó bizottság visszaszolgáltatta régi tulajdonosának. A gazda nem kötött szerződést az öntözőhálózat üzemeltetéséért felelős talajjavító vállalattal, amely 15 éven át pereskedett a tulajdonossal. Ez idő alatt egy csepp víz sem folyhatott az aranyosszéki falvak határát átszelő csatornában.

A modern öntözőrendszerek telepítéséhes a gazdák összefogása szükséges •  Fotó: Mezőgazdasági minisztérium Galéria

A modern öntözőrendszerek telepítéséhes a gazdák összefogása szükséges

Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Három km készült el a 15 kilométernyi aranyosszéki öntözőcsatornából

Az Országos Talajjavító Hatóság Kolozs megyei kirendeltsége végül pert nyert a várfalvi földtulajdonossal szemben, így 2018-tól hozzáfoghattak volna a csatorna újjáépítéséhez, csak éppen pénz nem volt. Marius Cornea, a Kolozs megyei talajjavító vállalat igazgatója tavaly nyáron a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy amennyiben lesz pénz az öntözőcsatorna felújítására, 2-3 év alatt teljes hosszúságában helyreállítják.

Idén tavasszal végre elkezdődött az öntözőcsatorna várfalvi, kövendi és bágyoni szakaszának a felújítása,

de kevesebb mint három kilométeres távra volt elegendő a szakminisztérium által erre az évre elkülönített pénz. Marginean János, Várfalva község polgármestere portálunknak elmondta, hogy a felújítási munkálatok terén a helyi önkormányzat sokat nem tehet. ,,Az RMDSZ tisztségviselőin keresztül próbálunk lobbizni, hogy minél hamarabb befejezhessék. Egyelőre azonban áll a munka, mert elfogyott a pénz, de ígéret van rá, hogy amint megkapják a jövő évi keretet, folytatják a csatorna falainak betonöntését Torda irányába” – nyilatkozta a Krónikának a várfalvi RMDSZ-es elöljáró.

korábban írtuk

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

A földbe fektetett, régi irrigációs rendszer felújításáról azonban nincs szó, így a csatorna elkészülte után csak azok tudnak öntözni, akiknek földje az irrigációs árok két oldalán fekszik.

A néhány nagyobb agrárvállalkozó tömlőkkel elvezeti ugyan a vizet pár száz méterre is, de a távolabb fekvő mezőgazdasági területekre csak tartálykocsikkal lehet eljuttatni az öntözővizet.

A földtulajdonos beleegyezése nélkül is megoldható a fővezetékek kiépítése

Könczei Csaba háromszéki parlamenti képviselő, a bukaresti törvényhozás mezőgazdasági szakbizottságának tagja a Krónikának elmondta, hogy a mezőgazdasági minisztérium éves költségvetéséből elkülönített összegek arra elegendőek, hogy az öntözővizet szállító főcsatornákat felújítsák. Az ezt kiegészítő irrigációs rendszerek kiépítésére uniós forrásból lehet pályázni, de ennek előfeltétele az, hogy az öntözhető területen földtulajdonnal rendelkező gazdák több mint felnek létre kell hoznia hivatalosan bejegyzett öntözővíz-felhasználó egyesületet. A jogi személyiséggel rendelkező civil szervezet nyújthat be pályázatot az öntözőrendszer kiépítésére, amely magába foglalja a földbe lefektetett irrigációs fővezetékeket és az elágazást biztosító csöveket is.

,,A korábbi évek rossz tapasztalatát kiküszöbölve – amikor egyik-másik földtulajdonos nem akart részt venni az irrigációs rendszer kiépítésében, illetve beleegyezése nélkül a területén nem lehetett átvezetni a vezetéket –

Idézet
ma már jogszabály mondja ki, hogy a tulajdonos beleegyezése nélkül is át lehet vezetni egy mezőgazdasági területen a földbe süllyesztett öntözővezetéket, hogy az öntözni akaró gazdák hozzájussanak a vízhez”

– fogalmazott portálunknak Könczei Csaba.

Az irrigációs munkálatok terén Háromszék vezet Erdélyben

Az erdélyi megyék közül Háromszéken sikerült újjáéleszteni a korábban kiépített irrigációs rendszer legnagyobb részét. Szépmező határában az Olt vizéből mintegy 1600 hektár területet tudnak öntözni a gazdák. Maksa, Lécfalva és Szörcse határában tavalytól további ezer hektár mezőgazdasági területre jut el az öntözővíz, de egy harmadik területen, Csernáton határában is lehet öntözni a felszíni vizeket összekapcsoló irrigációs rendszer kiépítésével.

Az RMDSZ-képviselő szerint az irrigációs munkálatok országszerte leálltak az építőanyagok korábbi árrobbanása miatt, ezért a kivitelező cégekkel újra kellett tárgyalni az árakat. A mezőgazdasági minisztérium költségvetés-kiegészítéssel oldotta meg a helyzetet.

A munkálatok folytatása kapcsán Könczei Csaba bizakodó.

A háromszéki mezőgazdasági szakember szerint több évre szóló agrárstratégia született az öntözőrendszerek gyors felújítása érdekében, így évi rendszerességgel lesz pénz a munkálatok folytatására. Meglátása szerint azonban az állami beavatkozás csak akkor sikeres, ha az öntözhető területek térségében a gazdák összefognak, hogy közös egyesületbe tömörülve hasznosíthassák az állami támogatással érkező öntözővizet.

korábban írtuk

Európa-szerte súlyos következményekkel járhat a nagy szárazság, a szakértő szerint észszerű öntözés kellene
Európa-szerte súlyos következményekkel járhat a nagy szárazság, a szakértő szerint észszerű öntözés kellene

Európa-szerte egyre nagyobb gondot okoz a tűzforró nyár, Romániában több mint 500 ezer hektár termőföldet sújtott az aszály, ami katasztrofális következményekkel járhat, ahogy már a történelem során volt erre példa. 

korábban írtuk

Miniszteri ígéret: öt éven belül kiépül az ország teljes termőterületét megvédő öntözőrendszer
Miniszteri ígéret: öt éven belül kiépül az ország teljes termőterületét megvédő öntözőrendszer

Az öntözőrendszerek 2027-ig tervezett kiépítésével az ország teljes mezőgazdasági területét megvédik majd az aszálytól, de lesznek beruházások a jégeső-elhárítási rendszerekbe is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
2026. június 19., péntek

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül

Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül
Hirdetés
Hirdetés