Hirdetés

Közel 200 millió euró jut egy romániai magyar vállalkozó érdekeltségébe tartozó cégnek az EU-s haderőfejlesztési programból

közel

Nagy fogás. A haderő-fejlesztési programból nem csak külföldi cégek profitálnak, a Digi is közel 200 millió eurós szerződéshez jutott

Fotó: László Ildikó

Közel 200 millió eurós szerződést köt a kormány a nagyváradi üzletember, Teszári Zoltán érdekeltségébe tartozó Digi Communications távközlési céggel az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében.

Balogh Levente

2026. június 03., 09:312026. június 03., 09:31

2026. június 03., 11:212026. június 03., 11:21

A közel 200 milliós ügyletről a Profit.ro gazdasági portál számolt be. A cikkben rámutatnak: az uniós pénzek nem csak olyan külföldi óriásokhoz kerülnek, mint a Rheinmetall és az Airbus, vagy közvetlenül a fegyvergyártásra szakosodott vállalatok, hanem olyan, a bukaresti tőzsdén jegyzett cégekhez is, amelyekbe a tőzsdei számlát nyitó román állampolgárok közvetlenül befektethetnek.

A legnagyobb helyi név a Digi Communications (DIGI), a 2017 óta a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) jegyzett távközlési szolgáltató, amely a Profit.ro által vizsgált lista szerint a Digi Románia révén egy 196 millió euró értékű szerződés kedvezményezettje lehet.

Hirdetés

A megállapodás tárgya egy integrált LLM típusú kiberbiztonsági platform fejlesztése, amelynek teljes megvalósítása Romániában történik.

Az LLM (Large Language Model) egy nagy nyelvi modell, amely a mesterséges intelligencia (AI) és a természetes nyelvfeldolgozás (NLP) terén működik. A modell hatalmas mennyiségű szöveges adaton tanul, így képes megérteni, elemezni, összegezni és az emberihez hasonló módon generálni a szöveget.

A Digi Communications tavalyi forgalma 2,21 milliárd euró volt, ebből a romániai üzleti tevékenység 1,18 milliárd eurót tett ki.

A Digi konszolidált teljes eszközállománya 2025. december 31-én 4,40 milliárd euró volt, míg a társaság hollandiai tőzsdei kapitalizációja a BVB legutóbbi záróárfolyama alapján 48,40 lej/részvény, azaz 14,09 milliárd lej (2,68 milliárd euró)

A Digi nem az egyetlen tőzsdei kedvezményezettje a védelmi programokra szánt forrásoknak. Több kommunikációs platform is létezik, amelyeket az együttműködés és a koordináció, valamint a kritikus forgalom prioritásba helyezése céljából alakítottak ki, összesen 13,00 millió euró értékben.

Ilyenek a Dendrio Solutions, a Dendrio Innovations, az Arctic Stream és a Tema Energy.

A Dendrio a Bittnet Systems (BNET) infrastruktúra-ágazatának része, amely 2015-ben került a tőzsdére, míg az Arctic Stream (AST) a kiberbiztonságra specializálódott, és a 2021-es tőzsdei bevezetési hullám során került fel a BVB AeRO Multilaterális Kereskedési Rendszerébe.

A 2002-ben alapított Tema Energy villamossági eszközök szerelési munkákra specializálódott.

150 milliárd euró védelmi fejlesztésekre
Az európai biztonsági cselekvési eszköz (SAFE) olyan új uniós pénzügyi eszköz, amely közös beszerzés keretében fogja támogatni azokat a tagállamokat, amelyek a védelmi ipari termelésbe kívánnak beruházni, a kiemelt képességekre összpontosítva.
A SAFE az európai védelmi technológiai és ipari bázisba (EDTIB) történő sürgős és nagyszabású beruházásokat fog finanszírozni. A cél a gyártási kapacitás fellendítése, annak biztosítása, hogy a védelmi felszerelések rendelkezésre álljanak, amikor szükség van rájuk, valamint a meglévő képességbeli hiányosságok orvoslása – végső soron az EU általános védelmi készültségének megerősítése.
Ezen túlmenően a SAFE lehetővé fogja tenni az EU számára, hogy továbbra is támogassa Ukrajnát azáltal, hogy védelmi iparát a kezdetektől fogva összekapcsolja az eszközzel.
A SAFE keretében az EU 150 milliárd EUR maximális összegű pénzügyi támogatást biztosít, amelyet kérésre, nemzeti tervek alapján folyósít az érdekelt tagállamoknak. A folyósítás versenyképes díjazású, hosszú lejáratú hitelek formájában történik, amelyeket a kedvezményezett tagállamoknak kell visszafizetniük. A legnagyobb összeget – 43,7 milliárd eurót – Lengyelország kapja, a Romániának járó, összesen 16,68 milliárd eurós összeg a második legmagasabb.
A program esetében nem csak haderőfejlesztés zajlik, hanem a védelmi képességek fejlesztéséhez szükséges infrastruktúra korszerűsítése is, így Románia autópálya-építésre is költhet az összegből.

A Rheinmetall 5,7 milliárd euró értékű szerződéseket kötött a román hadsereggel
A német Rheinmetall hadiipari vállalat kedden bejelentette, hogy 5,7 milliárd euró értékű szerződéseket írt alá a román hadsereggel, amit a cég „az elmúlt időszak legnagyobb nemzetközi szerződéscsomagjának” nevezett. A vállalat közleménye szerint a SAFE-hitelből finanszírozott megrendelések 298 Lynx típusú, új generációs harcjárműre, Skyranger légvédelmi rendszerekre, közepes kaliberű légvédelmi lőszerre, páncélozott csapatszállítókra, két tengeri járőrhajóra és két búvártámogató hajóra vonatkoznak. A szállítások 2028-ban kezdődnek és 2030-ig fejeződnek be.
Közlése szerint a Rheinmetall több száz millió eurót készül beruházni Romániában, és a hozzáadott érték jelentős részét is Romániában állítják majd elő. A projekt várhatóan több ezer új munkahelyet teremt, és több mint 200 alvállalkozót vonnak be a beszállítói hálózatba.
A német vállalat már jelen van a román piacon: a cég Medgyesen működő leányvállalata, a Rheinmetall Automecanica régóta aktív Romániában. A mostani nagy értékű megrendelések teljesítésébe a medgyesi gyáron kívül más romániai üzemeket is bevonnak.
A közlemény idézte a román miniszterelnöki hivatal vezetőjét, Mihai Jurcát, aki szerint a Rheinmetallal kötött megállapodás fontos lépés a román védelmi ipar újjáélesztése felé is, mivel a termelés több mint fele Romániában vagy romániai cégekkel együttműködésben valósul meg.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Tovább nőtt az infláció; a villamos energia, a lakbér és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben

Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.

Tovább nőtt az infláció; a villamos energia, a lakbér és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Új trendek a munkaerőpiacon: lankadt a toborzási kedv, megkerülhetetlen az AI

Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.

Új trendek a munkaerőpiacon: lankadt a toborzási kedv, megkerülhetetlen az AI
2026. június 11., csütörtök

Válság? Még soha nem tartottak ennyi pénzt a romániai polgárok a bankokban

Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.

Válság? Még soha nem tartottak ennyi pénzt a romániai polgárok a bankokban
2026. június 11., csütörtök

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik az új bértörvényről az ügyvivő munkaügyi miniszter szerint

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik az új bértörvényről az ügyvivő munkaügyi miniszter szerint
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Tanárfizetések: kinek mennyi jár az új bérterv szerint?

Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.

Tanárfizetések: kinek mennyi jár az új bérterv szerint?
2026. június 10., szerda

Vesztettek a bankok: a versenyhivatal megnyerte a ROBOR-ügy pénzintézetei által indított pereket

A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.

Vesztettek a bankok: a versenyhivatal megnyerte a ROBOR-ügy pénzintézetei által indított pereket
2026. június 10., szerda

Válságörvényben Románia energiapiaca

Románia az elmúlt három és fél évtizedben nem egyetlen energiaválságot élt át, hanem válságok sorozatát, egymást követő, egymásra épülő válságokat – fogalmazta meg Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke friss elemzésében.

Válságörvényben Románia energiapiaca
Válságörvényben Románia energiapiaca
2026. június 10., szerda

Válságörvényben Románia energiapiaca

Hirdetés
2026. június 10., szerda

Még egy ideig olcsóbban juthatunk hozzá az alapélelmiszerekhez, de ennek nem mindenki örül

Meghosszabbította a képviselőház szerdán az egyes alapélelmiszerek kereskedelmi haszonkulcsának mértékét korlátozó jogszabály hatályát.

Még egy ideig olcsóbban juthatunk hozzá az alapélelmiszerekhez, de ennek nem mindenki örül
2026. június 10., szerda

ROBOR-manipuláció: könnyítenék az ügyfelek kártérítését, a 6 milliárd lejt is meghaladhatja az okozott kár

A jelenlegi becslések szerint 6,32 milliárd lej kárt okozhatott az ügyfeleknek, hogy a romániai bankok a Versenytanács szerint trükköztek a ROBOR referencia-kamatláb meghatározásakor.

ROBOR-manipuláció: könnyítenék az ügyfelek kártérítését, a 6 milliárd lejt is meghaladhatja az okozott kár
2026. június 10., szerda

A Tarom zuhanórepülésben száguld a csőd felé, és ezt már a kormány is elismeri

A Tarom egyenesen a csőd felé száguld – figyelmeztetett Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes szerdán.

A Tarom zuhanórepülésben száguld a csőd felé, és ezt már a kormány is elismeri
Hirdetés
Hirdetés