
A hírhedté vált viadukt. Korábban már a Bechtel is dolgozott a Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszon
Fotó: MTI
A Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) hétfőn kiírta a versenytárgyalást a Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti autópálya-szakasz megtervezésére és megépítésére – ez az utolsó licit az észak-erdélyi sztráda Bors és Marosvásárhely közötti szakaszán.
2020. december 08., 15:252020. december 08., 15:25
A közzétett tervek szerint a 26,35 kilométeres autópálya-szakasz megvalósításával járó beruházás áfa nélkül 504 és 571 millió euró közötti összegbe kerül. A szerződés 84 hónapos, amiből
a munkálatokért pedig 60 hónap garanciát kell vállalnia. A munkálatokat részben a nagy infrastrukturális beruházásokra rendelkezésre álló európai uniós alapokból finanszírozzák.

Csaknem ezer kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri a nemzeti Liberális Párt (PNL), amennyiben kormányra kerül a december 6-án esedékes parlamenti választásokat követően.
Dolgozott itt már a 2000-es évek elején a Bechtel is, az amerikai vállalat itt építette meg az azóta már hírhedté vált viaduktját, ami a semmiből semmibe vezetett, és azóta sem tartották karban, így nincs túl jó állapotban.
A Bechtellel való szerződésbontás után a spanyol Corsan került ki győztesként a szakasz megépítésére kiírt versenytárgyalásból, ám nem teljesítette a szerződésben vállaltakat, így a román állami hatóságok velük is szerződést bontottak. Később a Construcții Sibiu is elnyerte a szakasz kivitelezését, szerződéskötésre viszont nem is került sor, a licitet semmissé nyilvánították.
Már a fű is kinőtt. Egyáltalán nem foglalkoztak a hatóságok a megépült völgyhíd karbantartásával
Fotó: Gazda Árpád
Szeptemberben aláírták ugyanakkor a Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közötti szakasz kivitelezési szerződését, a török Nurol Insaat fog ott dolgozni. Az innen Zilahon és a Meszesen át a Szilágy megyei Vaskapuig tartó 41 kilométerre eközben októberben hirdettek licitet, a Vaskaputól a Kolozs megyei Magyarnádasig tartó szakaszra pedig már szerződést is kötöttek Dorinel Umbrărescu vállalkozó cégeivel.
A szintén a román üzletember által irányított vállalkozások által épített Gyalu–Magyarnádas-szakaszon eközben már lehet közlekedni, mint ahogy a Bechtel által megépített Aranyosgyéres–Gyalu-szakaszon is. A Kolozs megyei várostól Marosvásárhelyig tartó aszfaltcsíkból is elkészült már a Radnót és Maroskece (Astaldi), a Marosugra és Radnót (Geiger), valamint a Nyárádtő és Maroskece (Strabag) közötti szakasz. Az útszakasz két vége, vagyis a Maroskece–Aranyosgyérés- (Straco), valamint a Marosvásárhely–Nyárádtő-szakasz (Strabag) vár még átadásra.

A Nagykereki–Bors II autópálya-határátkelőhely múlt pénteki megnyitása csak a határ mellett fekvő Nagyváradot teszi elérhetővé gyorsforgalmi úton a romániai nagyvárosok közül. Legalább öt évet kell még várni, míg Várad és Marosvásárhely között is megépül az autópálya, a Marosvás&
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. A romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) ezt követően rövidebb szakaszokra osztotta a pályát, és ezekre keresett tervezőt és kivitelezőt. Számos buktató merült fel ezt követően is, de most már úgy tűnik, hogy legalább a határtól Marosvásárhelyig tartó rész minden szakaszára ki van legalább írva a versenytárgyalás. A Marosvásárhely–Brassó-szakaszról mostanában nem is beszélnek a hatóságok.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!