Hirdetés

Nem lesz könnyű kifehéríteni a házimunkát – Szakemberek szerint a szándék nemes, a kivitelezés bonyolult

Bejön az elképzelés? Egészségbiztosítása és nyugdíja is lehetne az értékjeggyel fizetett bejárónőnek •  Fotó: Haáz Vince

Bejön az elképzelés? Egészségbiztosítása és nyugdíja is lehetne az értékjeggyel fizetett bejárónőnek

Fotó: Haáz Vince

A munkaerő-elhelyező ügynökségtől igényelt utalványokkal lehetne kifizetni a bébiszittert vagy a bejárónőt, amennyiben életbe lép a román kormány elképzelése. A lapunknak nyilatkozó szakértők szerint a háztartási munka szabályozásával tulajdonképpen egy jogszabályi űrt rendezne a kormány, viszont kérdés, hogy a romániai társadalom megérett-e erre, hiszen a magánháztartásokban zajló munka általában zárt ajtók mögött zajlik, erős a kísértés, hogy elkerüljék a bejelentést, az adózást.

Bíró Blanka

2021. július 17., 16:332021. július 17., 16:33

Kifehérítené a háztartási munkát a munkaügyi minisztérium, a terv legnagyobb előnye, hogy a magánszemélyeknél alkalmi munkákat végzőknek is lenne egészségbiztosításuk, sőt nyugdíjuk. A szaktárca becslései szerint akár 1,2 millió hazai polgár szerezheti meg ezeket a jogokat, ha megfelelően szabályozzák a háztartási munkát. Raluca Turcan munkaügyi miniszter a Facebookon jelentette be, hogy közvitára bocsátottak egy tervezetet, amely szerint

a gyerekfelügyeletet vállalók, a bejárónők, az otthoni főzésbe besegítők és más háztartási munkát végzők fizetése a munkaerő-elhelyező ügynökségen keresztül utalványrendszerben történne majd.

Hirdetés

A bukaresti sajtó egy része a villanyszerelőket, víz-gáz szerelőket és más mesterembereket is ebbe a kategóriába sorolja, ám a miniszter kizárólag háztartási munkáról beszél. Magyarországon például pontosan szabályozott a háztartási munka, a segítségnyújtó tevékenységek minősülnek annak: a lakás takarítása, a főzés, a mosás, a vasalás, a gyermekek felügyelete, otthoni tanítása, az otthoni gondozás és ápolás, a házvezetés és a kertgondozás.

Egészségbiztosítás és nyugdíj 1,2 millió személynek

A munkaügyi minisztérium nemrég a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel egyeztetett a tervezetről. Az elhangzottak szerint lehetővé tennék a két magánszemély között létrejött alkalmi, informális munka bejelentését, adózását.

Az elképzelés szerint a háztartási munkát végzők úgy kerülnének nyilvántartásba, hogy aki foglalkoztatja őket, a munkaerő-elhelyező ügynökségeknél vásárol 15 lej értékű értékjegyeket, ezzel fizet a munkáért.

A munkát végző az utalványt szintén az ügynökségnél válthatja be készpénzre, de ott visszatartják az adókat és illetékeket, így biztosítotti státust nyer.

Raluca Turcan miniszter azzal érvelt, hogy a rendelkezés a munkaerőpiac, a nyugdíjbiztosítási rendszer számára is előnyöket jelent, de elsősorban azok számára, akik háztartási munkákat vállalnak, hiszen jelenleg nincs egészségbiztosításuk, és nem tarthatnak igényt nyugdíjra.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataira hivatkozott, amelyek szerint az ország lakosságának 39 százaléka inaktív, ez alapján arra számít, hogy nagyjából 1,2 millió, jelenleg feketén dolgozó személy elnyerhetné a biztosítotti státust, ha a háztartási munkát szabályozzák.

A tervezet előnyei között említette, hogy csökken a feketemunka, jelenleg nem létező kategóriák kerülnének be a munkaerőpiacra, nőne a járulék- és adófizetők száma.

Idézet
Úgy tervezzük, hogy a fizetett munkanélküliek és a szociális segélyben részesülők számára is elérhető legyen a lehetőség. Olyan módszeren dolgozunk, hogy vonzóvá váljon a rendszer az emberek számára, válasszák a törvényes munkavállalást a feketemunka helyett”

– fogalmazott Raluca Turcan.

Pluszbürokrácia a „zsebből” fizetés helyett

Az ellenzékből politizáló szociáldemokraták azonnal bírálták a tervezetet. Gabriela Firea szerint természetes, hogy valaki zsebből fizeti azt, aki kitakarítja a házát, felügyeli a gyerekeit, nincs szükség „pluszbürokráciára”. A munkaügyi miniszter erre a felvetésre hosszú bejegyzésben reagált a közösségi oldalon, azzal vádolva az ellenzéki pártot, hogy a feketemunkát bátorítja. Újfent hangsúlyozta, ez a tervezet szabályozást, rendet jelent, kis jövedelműek ezreit segíti hozzá, hogy a munkájuk nyomán egészségbiztosítást és nyugdíjat kapjanak.

Raluca Turcan szerint a gazdaság jelentős részét teszi ki az informális háztartási munka, az elmúlt években egyre többen vesznek igénybe különböző tevékenységeket, a takarítást, a főzést, a kertgondozást, kutyasétáltatást bízzák valakire, és

a többség ilyen esetben elkerüli a szakcégeket, melyek a szabályozott gazdasági keretben tevékenykednek, az ezzel járó kötelezettségeket teljesítve. Ez a helyzet visszaélésekre ad lehetőséget,

a munkavállaló helyzete bizonytalan, a bevételei alacsonyabbak a minimálbérnél, nem szereznek nyugdíjjogosultságot, nem részesülnek semmilyen védelemben.

Az Eurobarométer 2020. februári kiadása arra mutat rá, hogy minden tíz európai közül egy vásárolt már terméket és szolgáltatást, amely be nem jelentett munkából származik, sőt minden három európai közül egy ismer valakit a közvetlen környezetében, aki feketemunkát vállal. A leggyakoribb a feketemunka a lakásfelújítás terén (30 százalék), a szépségiparban (27 százalék) és a javítások terén (19 százalék).

A miniszter a Labor Input Method egy 2017-es elemzésére is hivatkozik, amely szerint Romániában, Lengyelországban és Litvániában a legmagasabb a be nem jelentett munka aránya, eléri a munkaerőpiac 25 százalékát. Romániában az informális munkát leggyakrabban a háztartásokban végzik. „Lehet a rendszer bonyolultnak tűnik, de minden szabályozás annak látszik elsőre. Más európai országok is alkalmazzák, ugyanakkor még csak az egyeztetések elején vagyunk, ezek alapján még lehet javítani” – összegezte a munkaügyi tárca vezetője.

„Mosogatná” a jövedelmet. A kormány utalványokat vezetne be a háztartási munkába besegítők javadalmazására •  Fotó: Pixabay Galéria

„Mosogatná” a jövedelmet. A kormány utalványokat vezetne be a háztartási munkába besegítők javadalmazására

Fotó: Pixabay

Jogszabályi űrt oldana meg

„A hatályos munkatörvénykönyv természetes személyeknek is biztosít lehetőséget alkalmazásra” – mutatott rá megkeresésünkre Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkafelügyelőség vezetője. Mint magyarázta, ha például valaki természetes személyként házvezetőnőt akar alkalmazni, megteheti, hogy munkaszerződést köt a nevére. Ez azonban alkalmi munkák esetén nem megvalósítható, például ha heti egy alkalommal takarít. Erre az esetre

a napszámosként való foglalkoztatás lehetne a megoldás, ám az a bökkenő, hogy a törvény értelmében csak jogi személyek alkalmazhatnak napszámost.

„Itt van a joghézag, űr a törvényi szabályozásban, hiszen előfordul, hogy szeretnék egyszerűen, törvényesen rendezni a munkaviszonyt abban az esetben is, ha valaki besegít az otthoni munkába, a munkatörvénykönyv által biztosított lehetőség nehezen igénybe vehető, hiszen bonyolult munkaszerződést kötni havonta néhány napos munkára” – fogalmazta meg Ördög Lajos.

A főfelügyelő szerint van igény arra, hogy ezt a helyzetet szabályozzák, meg kell találni a kivitelezés minél egyszerűbb módját. Úgy véli, több megoldás létezik, több példa van erre a különböző országokban, például az illeték és adó értékére kell bélyeget vásárolni, azt beragasztani a munkavállalónál levő kiskönyvbe, az őt megillető részt, pedig közvetlenül készpénzben ki lehet fizetni neki. „Olyan megoldást kell találni, hogy az érintetteket ne riassza el a bonyolultsága, minél egyszerűbben és gördülékenyebben lehessen élni a lehetőséggel” – szögezte le Ördög Lajos.

„Nem érett meg erre a társadalom”

„Kormányzati marketing szempontjából ez egy jó PR-fogás, viszont a romániai társadalom nem érett meg arra, hogy ezt a gyakorlatban alkalmazzák” – jelentette ki a kormány terveit firtató kérdésünkre Szabó Árpád közgazdász, egyetemi oktató. Szerinte a megközelítés előremutató, hiszen a háztartási munkát végzők egészségbiztosítást, nyugdíjat kaphatnának, és az államkasszába is valamivel több pénz folyna be. Viszont félő, hogy mind a két oldalról kevesen lesznek, akik elfogadják és betartják ezt a szabályt, mondta Szabó Árpád. Abból indult ki, hogy

a magánszektorban jelenleg is nagyon sokan elfogadják, hogy hivatalosan minimálbéren vannak bejelentve, a különbözetet „zsebbe kapják”.

A közgazdász tapasztalatai szerint különösen 35 év alattiak esetében jellemző, hogy azt hiszik sohasem öregszenek meg, és belemennek ilyen kompromisszumba.

A szolgáltatások drágulását eredményezheti

„Fontos azt is szabályozni, hogy az alkalmazó magánszemély ezeket az összegeket leírhassa az adóalapjából, hiszen neki is meg kell hogy érje a hivatalosítás, az utánajárás” – hívta fel a figyelmet a közgazdász. Hangsúlyozta, a kifehérítés borítékolhatóan a háztartási munka drágulását vonja maga után.

„Ez minden téren tapasztalható, hiszen például egy panzió építésére ad a cég árajánlatot, de ha számlát kérnek, mert például pályázati támogatást kell elszámolni, akkor rögtön legalább 30 százalékkal felsrófolja. A háztartási munkával is ez történhet,

ha adót kell fizetni, inkább megegyeznek a felek, a munkavégző megkapja az adó összegének egy részét is, a foglalkoztató valamivel kevesebbet fizet, mintha törvényesen zajlanak a tranzakció.

„Bárcsak ne így lenne, de ismerve a romániai állapotokat, az adófizetési kedvet, szkeptikus vagyok. A romániai társadalom nincs erre megérve, talán az idősebbek fogják kérni, amikor gondolnak a nyugdíjas évekre” – fogalmazta meg véleményét Szabó Árpád.

A szakember az eljárást túl bonyolultnak tartja, hiszen a munkáltatónak a munkaerő-elhelyező ügynökségnél meg kell vásárolnia a 15 lejes értékjegyet, majd a munkavállaló visszamegy, és beváltja, de minden 15 lejből csak 11,88 lejt kap meg, vagyis az összeg 79,2 százalékát, 20,8 százalékot visszatartanak illetékként és adóba.

Elemzők amúgy azt is kiszámolták, miért nem éri meg törvényesíteni a házimunkát. Ha valaki keres feketén havi 4000 lejt, és azt hivatalosítja, 2200 lejjel marad, viszont havi 300–400 lejbe kerül a hozzájárulás a magánnyugdíjpénztáraknál és havi 100 lejből az egészségügyi kiadásait is fedezi.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés