
Fotó: Pixabay.com
Kevesebb mint egy hónapjuk maradt a romániai vállalkozásoknak, hogy az államkasszába tavaly befizetett adólejeik egy részét átirányítsák civil szervezetek vagy egyházak támogatására. Érdemes élni a lehetőséggel, Miklós Zoltán képviselő szerint országos szinten közel kétmilliárd lej „ragadt benn” az államkasszában, amit a cégek tavaly már befizettek adóba, de utólag, december 25-ig még szponzorációként felajánlhatnak.
2022. november 28., 14:182022. november 28., 14:18
December 25-én jár le a határidő, amíg a vállalkozók a tavaly már befizetett adójuk egy részét átirányíthatják a civil és egyházi szervezeteknek. Miklós Zoltán háromszéki RMDSZ-es képviselő kezdeményezte a parlament által elfogadott törvénymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy a vállalkozások a magánszemélyekhez hasonlóan,
A szakpolitikus elmondta, országos szinten közel kétmilliárd lej „ragadt benn” az államkasszában, amit a cégek tavaly már befizettek adóba, de utólag, december 25-ig még szponzorációként felajánlhatnak. A Kovászna megyei cégek például tavaly 2,6 millió lejt költöttek szponzorálásra, de még 15 millió lej a már adóként befizetett, fel nem használt szponzoralap, amiről december 25-ig rendelkezhetnek.
A képviselő különben azért kezdeményezte a módosítást, mert korábban a Sepsi SIC sportklub vezetőjeként megtapasztalta, milyen nehézkesen lehet támogatást szerezni, ugyanis a cégvezetők év közben óvatosak, nem tudják, mekkora a szponzoralapjuk, hiszen ez csak a másik év tavaszán, a mérlegzáráskor derül ki. A módosítás éppen azt teszi lehetővé, hogy visszamenőleg is felajánlhassák ezt a pénzt. Az adóhatóság adataiból az derül ki,
Hogy segítsék a cégeket és a civil szervezeteket, az RMDSZ háromszéki szervezete Segítsd a helyit! címmel közösségi kampányt indított, létrehozták a www.segitsdahelyit.ro tájékoztató honlapot, illetve közösségi fórumokat is szerveznek az érintetteknek.
Miklós Zoltán elmondta, a módosított jogszabály lehetőséget biztosít, hogy az előző évre vonatkozó utolsó adónyilatkozat leadását követően a vállalkozó még hat hónapig a fel nem használt szponzoralapot egy formanyomtatvány kitöltésével átirányíthatja a támogatni kívánt civil vagy egyházi szervezetnek. Ez a határidő december 25-én lejár.
Rövid az idő, mert a törvénymódosítás alkalmazási módszertanát csak az ősszel tette közzé az adóhatóság, de jövőre már valóban hat hónap áll a vállalkozók rendelkezésére. Miklós Zoltán rámutatott: a módosítás csak egy új lehetőséget szavatol, különben a cégeknek továbbra is van lehetőségük, hogy év közben szponzoráljanak.
Ha viszont túllépik a keretet, az összeg már nem írható le az adóból, a pénzügyminisztérium ugyanis ragaszkodott hozzá, hogy megszűnjön az a lehetőség, hogy egy cég hét évre előre elkölthette a szponzoralapját, mivel indoklásuk szerint átláthatatlan volt a többéves folyamat, ha a vállalkozás közben veszteségessé vált, már nem volt amiből leírni az előre átirányított szponzorpénzt.
A képviselő arra is kitért, a folyamat kulcsfigurái a könyvelők, hiszen ők átlátják a cég adatait, és fel is tölthetik a Saját Virtuális Tér (SPV) platformon keresztül a 177-es számú formanyomtatványt. Az eddig Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen szervezett közösségi fórumokon a vállalkozók arra kérték a civil szervezeteket és az egyházakat,
A civilek és az egyházak képviselői pedig azt kérték a vállalkozóktól, hogy irányítsák át a fel nem használt szponzoralapjukat, még akkor is, ha az 100 lej, hiszen ezekből a támogatásokból fontos közösségi projekteket tudnak megvalósítani.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
szóljon hozzá!