
Fotó: Krónika
Orbán László, az Erdélyi Közúti Szállítók Egyesületének elnöke a Krónikának elmondta, várhatóan ezen a héten ülnek össze az érintett cégek vezetői, hogy a tervezett útlezárás részleteit megbeszéljék.
Amint azt korábban megírtuk, az erdélyi fuvarozók az Orangeways nevű magyarországi konkurens erdélyi piacra lépése ellen kívánnak tiltakozni. A magyar cég lényegesen olcsóbban lényegesen jobb szolgáltatást kínál a Csíkszereda–Székelyudvarhely– Marosvásárhely–Kolozsvár–Nagyvárad–Budapest útvonalon utazóknak, mint erdélyi versenytársai; azonban – az erdélyi szállítókat tömörítő egyesület álláspontja szerint – ezt törvénytelenül teszi. Az erdélyi szállítók korábban azt helyezték kilátásba, hogy valamennyi magyar rendszámú autó előtt elzárják az E60-ast, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a magyar hatóságok törvénytelennek vélt intézkedésére.
Orbán László lapunknak elmondta, a tiltakozást várhatóan október végére szervezik meg. Már el is készítették a kérvények típusszövegét, amelyekkel a polgármesteri hivatalokban kérnek ehhez engedélyt. Elmondta, elsősorban az autóbuszjárat útvonalán fekvő székelyföldi településeken kívánnak tiltakozni, de Marosvásárhely és Kolozsvár is szerepel a helyszínek listáján. Arról egyelőre letettek, hogy a határátkelőhelyeken zárják el az utat. A Krónika többek között arra volt kíváncsi, miként oldják meg, hogy az úttorlasz által kialakuló sor végére érkező autós megtudja: be kell állnia a sorba, ha magyarországi a rendszáma, de továbbhajthat, ha a kocsija nem Magyarországon van bejegyezve. Orbán László elmondta, táblákat helyeznek el az út mellett, amelyek már az útelzárás helyszíne előtt tájékoztatják az arra haladó autóst a tiltakozás lényegéről.
G. A.
Vadásznak a magyarok a román fuvarozókra?
Vadásznak a román fuvarozókra a magyar hatóságok, közvetlenül Magyarországra lépésük után minden apró hibáért a legmagasabb pénzbírságot róják ki rájuk – állítja a romániai fuvarozókat tömörítő egyesület. Az összesen ötezer kamiont birtokló 190 fuvarozó céget képviselő Europa 2002 Egyesület vezetősége tegnap Aradon közölte: a román sofőröket diszkriminálják Magyarországon, ugyanis a kihágásokért mindig a legnagyobb bírsággal sújtják őket, míg a magyar kamionosok minimális öszszeggel ússzák meg a bírságokat. „Idén már 3590 sofőrünket büntették meg, mindig a legmagasabb összeggel, ami 1600 eurót jelent – magyarázta Dorin Pop alelnök – ugyanazon kihágásokért a magyar sofőröknek alig 40 eurós büntetést kell kifizetni.” Állítása szerint a románokra kirótt büntetések többsége túlkapásnak vagy akár visszaélésnek is minősíthető. Mint elmondta, a magyar hatóságokkal tartott szegedi megbeszélésükön tudta meg, hogy a román sofőrök kapják a legtöbb bírságot, ami a közlekedési kihágásokért kiszabott büntetések 35 százalékát jelenti. A román sofőrök ugyanakkor arra panaszkodnak, hogy gépkocsijukat a hatóságok lefoglalják mindaddig, míg ki nem fizetik a büntetés összegét. Sok esetben azonban nincs nagy pénzösszeg a sofőröknél. „Ez tulajdonképpen zsarolás, hiszen sokszor romlandó árut szállítunk, és nem engedhetjük meg magunknak a hosszú várakozást” – állítja az egyesület alelnöke. A fuvarozók már azt is figyelembe vették, hogy módosítják az útvonalat, és Szerbián keresztül indulnak az európai országok felé, amivel azonban Magyarország jelentős bevételtől esik el – vélekednek. Az egyesület további találkozókat kezdeményez a magyar határrendészettel, pénzügyőrséggel és rendőrséggel, amelyeknek a visszaélések sorozatát akarják bemutatni.
Lázár Lehel
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.