Hirdetés

Késik a hitelrészlet

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) feltételekhez köti Romániának a következő hitelrészlet megadását – jelentette be Jeffrey Franks, az IMF küldöttségének vezetője tegnap Bukarestben. Elmondta, az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank szakértői arra a megállapodásra jutottak a Romániának nyújtott hitelszerződés keretében végzett hatodik felülvizsgálat során, hogy a következő IMF-hitelrészletet december helyett várhatóan csak január közepén folyósítják Romániának, de csak akkor, ha Bukarest eleget tesz bizonyos feltételeknek. Az IMF küldöttségének vezetője hozzátette: Románia „nagyvonalakban” teljesítette szeptember végén a harmadik negyedév végére megállapított célkitűzéseket.

Hírösszefoglaló

2010. november 02., 08:502010. november 02., 08:50

A feltételek teljesítését nyugtázta Székely István, az EB Romániáért felelős igazgatója is. Székely szerint Románia teljesítette a következő, 1,2 milliárd eurós EB-hitelrészlet kiutalási feltételeit.

Csökkenteni kell az adósságállományt

Jeffrey Franks elsőként az állami adósságok problémáját említette, hiszen annak ellenére, hogy szeptember végén a román állam jelentős összegű adósságot törlesztett a magánbeszállítókkal szemben, még mindig magas értéket érnek el az állami tartozások. Franks elsősorban az egészségügyet említette olyan területként, ahol számos kifizetetlen számla halmozódott fel. Ezért – mint tájékoztatott – a kormánnyal megállapodtak több olyan intézkedésben, amelyek csökkentik az egészségügy kiadásait, növelik a bevételeit, és hatékonyabb ellenőrzést vezetnek be az anyagi források elköltésében.

Jeffrey Franks tegnapi nyilatkozatában ugyanakkor felszólította a romániai hatóságokat, hogy mielőbb privatizálják vagy számolják fel a még állami kézben levő nagyvállalatokat, mivel az ezek által felhalmozott közadósságok egyre nagyobbak, s a továbbiakban is nőni fognak. Az IMF számításai szerint a tíz legnagyobb állami vállalat közös adósságállománya eléri a 7 milliárd lejt. Franks leszögezte, ezeknek a vállalatoknak a teljesítménye nagy csalódást okozott a nemzetközi hitelintézetek számára, és nagyon kevés esélyt látnak a helyzet javulására.

Mintegy válaszképpen tegnapi sajtótájékoztatóján Emil Boc miniszterelnök leszögezte, a kormány folytatja a Román Vasúttársaság áruszállító ágazatának (CFR Marfă) a magánosítását, s ezzel párhuzamosan átszervezi a veszteséges vállalatokat, illetve tőzsdén próbálja értékesíteni azokat a részvényeket, amelyeket az állam az egyes vállalatokban kisebbségi részvényesként birtokol. Hozzátette: az erős vállalatok, mint például a Transgaz többségi részvénypakettjét viszont változatlanul állami kézben tartják.

Boc: kemények voltak a tárgyalások

„A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság bukaresti vizsgálódása nem volt könnyű, mivel a tárgyalások igen kemények voltak” – nyilatkozta tegnap a tárgyalások lezárását követően Emil Boc miniszterelnök, aki ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy nagy segítséget jelentett a kormány számára, hogy Traian Băsescu államfő is aktívan részt vett a megbeszéléseken.

A kormányfő szerint az államelnök közbenjárásával alakult ki a megállapodás végleges formája. Mint ismeretes, egyes források szerint a banki hitelezésről szóló 2010/50-es kormányrendelet kapcsán alakult ki a hét végén nézeteltérés a kormány és az IMF képviselői között. A valutaalap küldöttsége vasárnap késő este ült ismét tárgyalóasztalhoz Traian Băsescuval, a megbeszélésen pedig Emil Boc is részt vett. Ezt követően pedig a felek már tegnap reggel bejelentették, hogy sikerült megállapodásra jutniuk.

Bér- és nyugdíjtörvényt várnak

Franks ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a hitelrészlet kibocsátásának feltételei közé tartozik a közalkalmazottak egységes bérezésére vonatkozó törvény elfogadása, a nyugdíjrendszer megreformálása, és a 2011-es költségvetés, amit a parlament várhatóan december végén fogad el. Ezért halasztották január közepére a hitelrészlet kibocsátását. Az IMF következő hitelrészletének értéke 870 millió euró, az Európai Bizottság hitelrészlete pedig eléri az 1,2 milliárd eurót. Románia tavaly kötött csaknem 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi hitelmegállapodást az IMF szervezésében. Ez a megállapodás a jövő év tavaszán jár le.

Mi lesz a hitelekkel?

Az IMF bukaresti küldöttségének vezetője újságírói kérdésre válaszolva nem sorolta konkrétan a hitelkibocsátás feltételei közé a lakossági hitelszerződések módosításának megnehezítését előíró, már hatályban lévő sürgősségi kormányrendeletet, amely kapcsán nézeteltérés merült fel a román kormány és az IMF között. A kabinet ugyanis megszigorította a bankok számára a lakossági hitelszerződések módosításának feltételeit, ami a nemzetközi pénzintézet szerint a romániai bankoknak több százmillió euró veszteséget okozhat. Franks azonban hangsúlyozta, hogy a továbbiakban együttműködnek a román parlamenttel – amelynek el kell még fogadnia a rendeletet ahhoz, hogy hosszú távon is érvényben maradhasson –, és olyan megoldást próbálnak találni, ami egyensúlyt teremt a hitelfelhasználók és a bankok érdekei között.

Hangsúlyozta: az IMF arról akar meggyőződni, hogy ezzel a rendelettel nem sodródik veszélybe a román pénzügyi szektor stabilitása, és emiatt ragaszkodnak a kormányrendelet módosításához. Az EB-t képviselő Székely István azonban leszögezte: jogi kötelezettségszegési eljárás indulhat Románia ellen, ha Bukarest nem módosítja a 2010/50-es rendeletet. Az EB korábban már jelezte Romániának, hogy az 50-es számú rendelet bizonyos előírásai nincsenek összhangban az európai szabályokkal. Brüsszel azt kifogásolja, hogy a rendelet szerint a fogyasztóvédelmi hatóság gyakorolhat olyan hatásköröket, amelyek kizárólag a jegybankot (BNR) illetik meg. Lapzártánkkor egyébként olyan információk szivárogtak ki a Demokrata-Liberális Párt vezetőségi üléséről, amelyek szerint Emil Boc kormányfő arról tájékoztatta párttársait, hogy az IMF-fel abban állapodtak meg, hogy a 2010/50-es rendeletnek nem lesz viszszamenőleges hatálya. A források szerint a téma kapcsán Boc nem árult el több részletet.

Nőhet a minimálbér

Még nem tudni, mennyivel, de jövőre mindenképp nőni fog a minimálbér – ígéri Emil Boc. Mint elmondta, a 2011-es legkisebb garantált fizetés összegét a szakszervezetekkel, illetve a munkáltatói szövetségekkel folytatandó tárgyalások során számolják ki. Ugyanakkor a kormányfő arra is ígéretet tett, hogy a júliusban elveszített 25 százalék egy részét jövőre visszakapják a közalkalmazottak a költségvetés alakulásának függvényében, arról azonban egyelőre nem kívánt beszélni, hogy hány százalékkal nőnek jövőre a jelenlegi szinthez képest a bérek.

Mint arról beszámoltunk, a kormány 700 lejre szerette volna emelni a jelenlegi 600 lejről a minimálbért, az IMF képviselői azonban a tárgyalásokról kiszivárogtatott információk szerint leszögezték, 650 lejnél többről semmiképp nem lehet szó. Jeffrey Franks tegnap a Mediafax hírügynökség kérdésére viszont azt mondta, nem szabtak meg konkrét értéket, a minimálbér alakulását a gazdaság helyzetétől tették függővé. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ha túlzott mértékben nőnek a fizetések, akkor elvész a gazdasági versenyképesség, ami plusz inflációt generálna. „Minden béremelést össze kell hangolni a termelékenység növekedésével” – szögezte le az IMF romániai küldöttségének vezetője.

Băsescu orvosolhatja a „tévedést”

A miniszterelnök a jövő évi büdzsé kapcsán tegnap arról is beszámolt, hogy a 2011-es évi költségvetés nem fogja tartalmazni a parlament által a kormánypártok szerint tévedésből elfogadott jogszabály következményeit, azaz az alapélelmiszerek esetében nem 5 százalékos áfával számolnak, mint ahogy a 2 ezer lejesnél kisebb nyugdíjak adómentességével sem kalkulálnak. Ezek ugyanis Boc szerint a deficit lényeges megugrásához vezetnének.

„Arra várunk, hogy Traian Băsescu államfő kihirdeti-e vagy sem a jogszabályokat, hogy utána a kormány megtalálhassa annak a módját, hogy tartani lehessen a 2011-re előirányzott költségvetési sarokszámokat” – fogalmazott a miniszterelnök. Mint arról beszámoltunk, az elmúlt héten kormányzati források úgy nyilatkoztak a Mediafax hírügynökségnek, hogy Băsescu megígérte az IMF illetékeseinek, nem írja alá a törvényeket, hanem visszaküldi azokat a parlament elé.

A Romániával kötendő újabb hitelszerződés kapcsán Franks elmondta, hogy a jövő év eleji bukaresti látogatásuk alkalmából folytatnak részletesebb egyeztetéseket.
Az IMF számításai szerint az idei román bruttó össztermék (GDP) várhatóan 2 százalékkal fog zsugorodni, miután eddig 1,9 százalékos visszaeséssel számoltak. Franks szerint az infláció az év végén enyhén meghaladhatja a tervezett 8 százalékos éves szintet amiatt, hogy a kormány júliustól öt százalékponttal, 24 százalékra emelte a forgalmi adót.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé

Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
Hirdetés