Hirdetés

Kenyérdrágulást hoz a ritkán látott szárazság

Áremelkedés várható. Ha az időjárás miatt nem csökken még inkább a búzatermés, ősszel 10–20 százalékkal drágulhat a kenyér Romániában •  Fotó: Haáz Vince

Áremelkedés várható. Ha az időjárás miatt nem csökken még inkább a búzatermés, ősszel 10–20 százalékkal drágulhat a kenyér Romániában

Fotó: Haáz Vince

Óhatatlanul a kenyér és más sütőipari termékek drágulásához vezet, hogy a szárazság miatt nagyon gyenge gabonatermésre számíthatunk idén. A pékségeket negatívan érinti ugyanakkor az is, hogy a koronavírus-járvány begyűrűzése óta 20–30 százalékkal visszaesett a forgalmuk.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. május 05., 15:242020. május 05., 15:24

2020. május 05., 15:282020. május 05., 15:28

Az elmúlt évtizedek legnagyobb szárazságával küzd Románia, ami miatt nagyon gyenge gabonatermésre számíthatunk – derül ki az Európai Bizottság prognózisából. A brüsszeli testület legfrissebb, az Európai Unió mezőgazdasági termelését górcső alá vevő jelentése szerint a térség országai utoljára 1979-ben küzdöttek ekkora szárazsággal, amilyen Romániában, Magyarországon és Lengyelországban már a tél vége óta tart. Az aszály pedig nemcsak az őszi vetésekre lesz fokozott hatással, hanem a tavaszi és nyári vetés körülményeire is. „Romániában a kedvezőtlen körülmények kihatottak a tavaszi kultúrák elvetésére is” – jegyzi meg a szakértői tanulmány. Véleményük szerint

az árpa, a kukorica, a búza és más gabonafélék termésében várható a legnagyobb kiesés.

Hirdetés

Az Európai Bizottság becslései szerint Romániában hektáronként 4,75 tonna búza várható idén, ami 0,9 százalékkal marad el a tavalyi terméstől, de 7 százalékkal kevesebb, mint az ötéves átlag. A többi uniós tagállamhoz képest amúgy elenyészőnek tűnik a visszaesés, hiszen például Észtországban a hektáronként várható termés 24 százalékkal zsugorodik 2019-hez mérten. Az uniós átlag mínusz 2,3 százalék. De Romániában az egyik legkisebb a hozam, ugyanakkora területen csaknem kétszer annyi búza terem olyan országokban, mint Belgium, Hollandia, Írország vagy Dánia.

Miniszteri borúlátás

Jóval borúlátóbb viszont a brüsszeli illetékeseknél a román mezőgazdasági minisztérium. Adrian Oros tárcavezető bejelentése szerint úgy számolnak, hogy 50–60 százalékkal kevesebb búzát fognak betakarítani idén az országban, mint tavaly.

Idézet
Nagyon jó években Románia búzatermése nagyjából 9 millió tonna. A fogyasztás 2,5 és 3 millió tonna között alakul, amiből 2,2 millió tonnát a sütőipar használ fel. Az idén valószínűleg 50 százalékos csökkenés lesz, a belföldi keresletet fedezi”

– fogalmazott a mezőgazdasági miniszter minap a Digi24 hírtelevízió műsorában. Arról biztosította ugyanakkor a termesztőket, hogy mindenkit kárpótolni fognak, akik megsínylik az extrém szárazságot. „A helyi katasztrófavédelmi bizottságok mérik fel a kárt, hogy a kárpótlás ne legyen méltánytalan” – jelentette be a tárcavezető.

Beszélt egyúttal arról is, hogy természetesen a termés kiesése mindenképp ki fog hatni az árakra. Az, hogy mekkora drágulást fog eredményezni, Oros szerint azon is múlik, hogy meddig húzódik el a koronavírus-járvány miatt kialakult válság.

Kevésbé drágul a kenyér,
mint a búza

„A tavaszi szárazságot megsínyli a búzatermés, ami a liszt és végső soron a kenyér drágulásához vezet” – jelentette ki az esetleges áremelést firtató kérdésünkre Diószegi László. A sepsiszentgyörgyi pékség tulajdonosa rámutatott,

a következő hónapokban még nem várható áremelkedés, de amint az új búza bekerül a körforgásba, elkerülhetetlen lesz.

A vállalkozó a jelenlegi helyzetből kiindulva a kenyér 10–20 százalékos drágulására számít, abban bízik, hogy az időjárás miatt nem romlik tovább a búzatermés.

Az ág is húzza. A járvány okozta kiesés mellett az illegális konkurenciával is küzdenek a pékségek •  Fotó: Pixabay Galéria

Az ág is húzza. A járvány okozta kiesés mellett az illegális konkurenciával is küzdenek a pékségek

Fotó: Pixabay

Diószegi László kifejtette, egy hónapra való liszttartalékkal rendelkezik, a tavalyi búzából készült lisztet még a régi áron megvásárolhatják. Júliusban aratnak, augusztusban még keverik a régi búzával az újat, de ősztől már a megcsappant termés miatt drágább liszt kerül piacra.

Európában a tavaszi szárazság tönkretette a búzatermés mintegy 50 százalékát, ha a helyzet nem romlik tovább, a liszt valószínű 30–40 százalékkal drágul.

A kenyér árának azonban nem szabad ugyanilyen mértékben növekednie, hiszen a liszt csak az egyik alapanyaga, ezért a sepsiszentgyörgyi vállalkozó a kenyér esetében 10–20 százalékos áremelkedésre számít.

Hangsúlyozta, ennél rosszabb forgatókönyv is bekövetkezhet, ha a búzatermés gyengébb lesz. Felidézte, 2004-ben volt még hasonló gond Európa-szinten, akkor az Amerikai Egyesült Államokból, Kanadából voltak kénytelenek búzát importálni, a szállítási költségek miatt is, közel kétszeres áron. Az országszerte forgalmazó vállalkozó ugyanakkor rámutatott, ő nem száll be az árversenybe, a minőséggel igyekszik a piacon maradni, minden esetben önállóan szabja meg az árakat, és nem követi a versenytársak árpolitikáját.

Sokan sütik otthon,
és van, aki eladásra

Kérdésünkre a vállalkozó beszámolt ugyanakkor arról is, hogy a koronavírus-járvány begyűrűzése óta eltelt nem egészen két hónapban mintegy 20–30 százalékkal esett vissza a Diószegi pékség forgalma. 20 százalékkal kevesebb kenyeret adnak el, viszont ennél jelentősebb a visszaesés a pékáru és a sütemények esetében, azoknál már 70 százalékos a kereslet visszaesése.

Az okok összetettek, a vendéglátóipar, a turizmus leállása vezet egyebek mellett a kereslet visszaeséséhez, emellett a gyerekek nem járnak iskolába, nem vásárolnak tízórait, másrészt

sokan a kijárási tilalom idején maguk sütik otthon a kenyeret, a süteményeket.

„Ez egy jelentős termeléskiesés, viszont még nem jelent közvetlen veszélyt a vállalkozás számára. Nem vagyunk csődközelben, felszínen tudjuk tartani a céget” – szögezte le Diószegi László. Hozzátette, egyelőre nem dolgoznak veszteségesen, ám hosszú távon ilyen mutatókkal nem lehet fenntartani a vállalkozást. Abban bíznak, amint a szükségállapot véget ér, visszaáll minden a megszokott kerékvágásba, és akkor a kereslet újra megnövekszik. Az üzletember hangsúlyozta, a kijárási tilalom ideje alatt sokan megsütik a saját kenyeret, kalácsot, pogácsát, ez sikerélményt nyújt, de hosszú távon nem kifizetődő. Két otthoni kenyérrel négy lejt lehet megspórolni, ám két óra alatt, amíg a kenyér elkészül, mindenki ennél sokkal többet keres a munkahelyén, még a napszámosnak is többet fizetnek, tehát jobb, ha mindenki végzi a saját munkáját.

Diószegi Lászlót különben nem aggasztja az otthoni kenyérsütés, viszont azt már tisztességtelen versenynek tartja, hogy egyre többen eladásra sütnek háztáji körülmények között kenyeret. „Egyre gyakrabban szembesülünk azzal, hogy az utcán, gépkocsik csomagtartójából árulják a kenyeret. Ez tisztességtelen verseny a hivatalosan működő, adófizető pékségekkel szemben” – hangsúlyozta a vállalkozó.

Hozzátette, az ő péksége több száz munkahelyet biztosít, adót fizet, teljesíti az egyre szigorúbb biztonsági előírásokat, miközben aki „feketén”, ellenőrizetlen körülmények között süti eladásra a kenyeret, a nyereséget zsebre teszi. A vállalkozó szerint sokan rosszul értelmezett „közösségi összefogásból” támogatják az eladásra feketén „házikenyeret” sütőket, bár ennek a hozadékából a közösség nem gyarapszik.

Nem küldték kényszerszabadságra a Srí Lanka-i pékeket Ditróban

Az év elején még jelentős bővítéseket terveztek, külföldi vendégmunkásokat is alkalmaztak a Ditrói pékségnél, de a koronavírus-járvány a gyergyószéki vállalkozás helyzetét is megrendítette. Köllő Csaba cégvezető lapcsaládunk megkeresésére elmondta: kenyeret ugyan a válság idején is vásárolnak az emberek, de ez még nem lenne elég ahhoz, hogy az üzem megálljon a lábán. Senkit nem küldtek el kényszerszabadságra a járvány okozta válság miatt, és nem is szeretnének. Köllő szerint jelenleg képesek még tartani a frontot, de kicsit sem rózsás a helyzetük. Az üzem a mostani körülmények között nem lenne képes egymagában jövedelmezően működni, és hogy ezt mégis tartani tudják, az annak köszönhető, hogy egy másik, külföldön működő vállalkozásából csoportosít át forrásokat a ditrói gyár fenntartására. A kenyeret ugyan a járvány idején is megveszik, de a pékség számára nem ez a fő jövedelmi forrás: a pékipari egység jelentős forgalmát adta az iskolások tízóraijához szállított kifli és más péksütemények, amelyeket a munkába járó személyek vásároltak meg. Az iskolák azonban bezártak, és a munkahelyekre is sokkal kevesebben járnak, mint ezelőtt két hónappal, így az péksütemények iránti igény nagyon lecsökkent. Mint ismeretes, februárban nagy nyilvánosságot kapott a két Srí Lanka-i pék alkalmazása miatt keletkezett ditrói feszültség. Ez azóta elcsitult, már nem tapasztalható ez a probléma. A kelet-ázsiai alkalmazottaik munkájával a cégvezető elmondása szerint maximálisan meg vannak elégedve. Ahogy másokat sem szeretnének munkanélküli segélyre küldeni, úgy az ő esetükben sem merül fel ez a kérdés. A válság elmúltával a jelenleg működő mellett egy másik termelési részleget is szeretnének üzembe helyezni, akkor pedig további alkalmazásokra lesz szükség – tudtuk meg. (Gergely Imre)

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
Hirdetés