
Fotó: Mediafax
Mint arról tegnapi lapunkban beszámoltunk, a The Rompetrol Group NV piaci értékét 3,616 milliárd dollárban állapították meg, ami azt jelenti, hogy Patriciu 2,712 milliárd dollárért adott túl részvényein. A szerződést még augusztus 24-én írták alá Almatiban. A hír hétfői bejelentése nyomán a cég részvényeinek tőzsdei tranzakcióját leállították. A kazah cég közleménye szerint egyébként az ügyletet még az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia. A Rompetrol Holding megtartja 25 százalékos tulajdonrészét, az elnök-vezérigazgató továbbra is Patriciu marad, aki a tranzakció nyomán az eddigi első helyezett Ion Ţiriacot megelőzve, Románia leggazdagabb üzletemberévé vált 3,3 milliárd dollárra becsült vagyonával. Az ügylet a világ tehetős személyiségei között is előkelő helyre repítette az üzletembert: a vagyon a Forbes-listán a 270. helyre elegendő. A Rompetrol-részvényekért kapott 2,7 milliárd dollár egyébként mintegy ezerszerese annak az összegnek, amelyet Patriciu még 1998-ban fizetett a cégben megszerzett részesedésért. Ezek után 1999-ben megszerezte a ploieşti-i Vega kőolaj-finomítót, majd 2001-ben a Petromidia finomítót is. A cég jelenleg Grúziától Franciaországig mintegy 630 benzinkutat üzemeltet.
Az elnök-vezérigazgató egyébként bejelentette, hogy a tranzakcióból befolyt összeg egy részét sajtóvállalkozásaira fordítja. A pénz másik része a Romania Moldova Development Fund befektetési alaphoz kerül, ugyanakkor bizonyos összeget a Rompetrolba is visszaforgat majd. Az ügylet egyébként politikai felhangoktól sem mentes, egyes vélemények szerint a Nemzeti Liberális Párt háttérembereként is ismert Patriciu a tranzakcióval a Tăriceanu-kormány távozása utánra készül, ezért kimenekíti vagyonát.
Jelenleg The Rompetrol Group NV birtokolja a konstancai Rompetrol kőolaj-finomító többségi részvénypakettjét. Ez az idei év második harmadában 37,33 millió lejes nettó nyereséget produkált, ami az előző év azonos időszakához képest 50 százalékos növekedést jelent, akkor ugyanis 24,88 milliós nettóprofitot könyvelhettek el. A finomító adatai szerint idén rekordmennyiségű kőolajat dolgoztak fel a létesítményben.
A 2007-es év második felében ugyanakkor a cég forgalma 1,12 milliárd lej volt, ami 18,24 százalékos csökkenést jelent az előző évben jegyzett 1,37 milliárd lejes forgalomhoz képest.
A cég nettó nyeresége 2007 első felében 15,46 millió lej, amely az előző év hasonló időszakához képest lényeges előrelépés, 2006 első hat hónapjában ugyanis még 34,86 millió lejes veszteséget termelt. Az üzleti forgalom ugyanakkor csökkent a tavalyihoz képest: 2,29 milliárd lejt tesz ki, ami 8 százalékkal kevesebb, mint 2006 első felében, amikor 2,49 milliárdos forgalmat bonyolított.
A finomító egyébként a 2007-es üzleti évre 6,57 millió dolláros, azaz 16,53 millió lejes nettó nyereséget vár.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.