Hirdetés

Kapóssá vált az önkormányzati tűzifa: eddig nem nagyon kellett, de az ársapka miatt nőtt a kereslet

Faosztás. Sok helyen kelendő az önkormányzati tűzifa •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Faosztás. Sok helyen kelendő az önkormányzati tűzifa

Fotó: Erdély Bálint Előd

Sok helyen megtöbbszöröződött a kereslet az önkormányzatok erdeiből kitermelt, a helyiek számára felkínált tűzifa iránt, amióta a kormány – immár bevallottan elhibázott módon – korlátozta a termék árát. Hiszen hatósági úton olcsóbban lehet fához jutni, ami amúgy is szinte teljesen eltűnt a szabadpiacról. Ugyanakkor nem mindenhol tolonganak a felkínált tűzifáért, ez pedig a még mindig bonyolult beszerzési mód számlájára írható, bár az elmúlt időszakban egyszerűsítettek a folyamaton.

Bíró Blanka

2022. november 05., 14:012022. november 05., 14:01

Felértékelődött az önkormányzatoktól igényelhető tűzifa, hiszen ahol a település erdővel is rendelkezik, a kormány által bevezetett ársapkához képest olcsóbban értékesítik a fát a lakóknak, másrészt pedig a szabadpiacon egyre nehezebb hozzájutni fűtőanyaghoz a vitatott árkorlátozás miatt. A lapunk által megszólaltatott önkormányzati vezetők arról számoltak be, megsokszorozódott az igény: azok is vásárolnak az önkormányzattól tűzifát, akik korábban földgázzal vagy villannyal fűtöttek.

A korábbi években nem volt túl nagy kereslet az önkormányzati erdőkből kitermelt tűzifa iránt, mert nem sokkal volt olcsóbb, mint amit a magáncégektől lehetett megvásárolni, viszont több volt az utánajárás. A tapasztalatok szerint eddig inkább valamivel többet fizettek az emberek a tűzifáért, de tudták, hogy csak annyi a tennivalójuk: megrendelik, majd amikor az udvarra lerakták, kifizetik.

Hirdetés

Megsokszorozódott az igénylők száma

Háromszorosára nőtt idén a tűzifaigénylések száma a Szatmár megyei Vetés községben. Ilyés Gyula polgármester a Krónikának elmondta, a község fás területeit kezelő erdészet munkatársai nem győzik elég gyorsan kitermelni, szállításra előkészíteni a fát.

Idézet
A mennyiséget biztosítani tudjuk, a község lakóinak az év elején elfogadott köbméterenként 350 lejes áron, vagyis az ársapka alatt adjuk a fát.

A logisztikával vannak gondok, hiszen megnőtt a kérések száma” – részletezte a polgármester.

Hozzátette, Vetésen ugyan van földgázhálózat, de sokan megtartották a régi fás kazánokat, vagy a lehetőséget, hogy fával is tudjanak fűteni, így ők is vásárolnak az önkormányzati erdőből. A Szatmár megyei községben az a gyakorlat, hogy a lakóknak legtöbb 3 köbméter fát biztosítanak kedvezményes áron, azon felül az erdészet által megszabott árat kell kifizetni, vagyis jelenleg a kormány által szabályozott 400 lejt köbméterenként. A gyakorlat az, hogy minden év elején az önkormányzati testület elfogadja, hogy az üzemterv alapján mennyi fát lehet kitermelni a közösségi erdőből, jóváhagyják az árat, és a lakók elsőbbséget élveznek a vásárlásnál. A kéréssel be kell jelentkezni a polgármesteri hivatalnál, onnan továbbítják a listát az erdészethez.

A szállítást mindenki megoldja, bár most az üzemanyag drágulása miatt ez is többe kerül, gyakran többen is összefognak, és egyszerre viszik el a fát.

A Kovászna megyei Szitabodzán, ahol az elmúlt években sorozatosan dőltek meg a hidegrekordok, szintén megnőtt az igénylők száma. Nicoale Stoica polgármester szerint több mint ezer kérést hagytak jóvá az év eleje óta, holott az elmúlt években győzködni kellett a lakókat, hogy vásároljanak az önkormányzattól. Ennek ellenére nincsenek fennakadások, mert az emberek időben gondoskodnak a téli tüzelőről, és benyújtották az igényléseket.

Sokat egyszerűsödött az ügyintézés

Sepsiszentgyörgyön viszont nem tolonganak a tűzifáért, a korábbi évek bürokráciája elbátortalanította az embereket, holott most már csak az erdésznek kell jelezni az igényt, és mennyiségi korlátozást sem szabnak. Czimbalmos-Kozma Csaba városmenedzser megkeresésünkre elmondta, készültek arra, hogy az energiaválság, a bizonytalan kilátások miatt megnő a kereslet, ám ez nem történt meg.

Néhány évvel ezelőtt rendkívül bonyolult volt az eljárás, időben fel kellett iratkozni, több adatot is bekértek a jogosultság igazolására, de az elmúlt két évben leegyszerűsödött a folyamat, mégsem állnak sorba a sepsiszentgyörgyiek fáért.

Az önkormányzati erdőből az üzemterv szerint kitermelt fával fűtik a szépmezői óvodát és a városi kertészet üvegházait, ugyanakkor a város és a hozzá tartozó két falu lakóinak igényét elégítik ki. Jelenleg be kell jelentkezni a város erdőit kezelő erdészeknél, és néhány nap múlva lehet menni a fáért. Mennyiségi korlátozást nem szabtak; jogi személyeknek eleve nem adnak el tűzifát, és arra még nem volt példa, hogy magánszemély olyan nagy mennyiséget kért volna, hogy felmerüljön a gyanú: üzérkedni akar – taglalta Czimbalmos-Kozma Csaba.

Van, ahol nem tudnak segíteni

A háromszéki Sepsikőröspatak önkormányzatának mindössze 50 hektár erdője van, abból nem tudja a lakókat segíteni – mondta el eközben lapunknak Kisgyörgy Sándor polgármester. Sok családnak van magán- vagy közbirtokossági erdeje, onnan biztosítják a tűzifát. Másrészt azok vannak szerencsés helyzetben, akik időben gondoskodtak a téli tüzelőről, mert amióta bevezették az ársapkát, eltűnt a tűzifa a szabadpiacról.

Az erdőtulajdonosokat nem lehet kényszeríteni, hogy olcsóbban adják el a fát, a kitermelők pedig nem adhatják azon az értéken alul, amennyiért lábon felvásárolták a fát, így inkább kivárnak.

Ha nagyon muszáj, megtalálják a kiskaput – az ársapka felett még felszámolják a szállítást, a kitermelést –, de veszteségesen nem értékesít senki, taglalta a polgármester.

Az állami erdészetnél is kapható

A polgárok az önkormányzatoktól és az állami erdészettől is igényelhetnek tűzifát – idézte Ráduly István Kovászna megyei prefektus a 2017/715-ös kormányhatározatot. Korábban kifejtette, azok az önkormányzatok, melyeknek van erdőtulajdona, kötelesek megoldani a kéréseket a rendelkezésre álló, az üzemtervben szereplő mennyiség függvényében. Az állami erdészeteknél a keményfa köbmétere 231 lej, vagyis 220 lej plusz 5 százalék áfa. A fenyő köbméterenkénti hivatalos ára 110–120 lej plusz áfa. Ez az ár az erdő szélén, az átrakóhelyen értendő, a szállítást mindenkinek magának kell megoldania. A Kovászna megyei erdészeti igazgatóság közölte: van elegendő tűzifa.

korábban írtuk

​Elismeri Ciucă, hogy hibát követett el a kormány a tűzifa árplafonjával
​Elismeri Ciucă, hogy hibát követett el a kormány a tűzifa árplafonjával

Elismerte szerdán Nicolae Ciucă miniszterelnök, hogy kormánya hibát követett el, amikor úgy döntött, hogy köbméterenként 400 lejben korlátozza a tűzifa árát, és egyúttal bejelentette, korrekciós intézkedéseket foganatosítanak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés