
Fotó: Haáz Vince
Idén második alkalommal szervezték meg Marosvásárhelyen az Erdélyi Gazdasági Fórumot, melynek fő célja, hogy párbeszédre ösztönözze a vállalkozókat, hogy lehetőséget adjon a nehézségeik, dilemmáik, sikereik megbeszélésére, kibeszélésére, arra, hogy reagáljanak és reakciókat halljanak. Nagy Károlyt, a Promelek XXI vezérigazgatóját, valamint Mészáros Anita HR-szakértőt faggattuk a fóromon tapasztaltakról, az idei találkozó aktualitásairól, hangulatáról.
2022. október 31., 20:042022. október 31., 20:04
2022. október 31., 20:082022. október 31., 20:08
Az energiaválság, az infláció, a munkaerőhiány jelenti jelen pillanatban a legnagyobb kihívást az erdélyi vállalkozók számára – erősítette meg a nemrég lezajlott 2. Erdélyi Gazdasági Fórum is. A magyarországi Nemzetpolitikai Államtitkárság, a Design Terminal és a Pro Economica Alapítvány által szervezett esemény résztvevői ugyanakkor megoldásokat is kerestek a problémákra. Nagy Károly, a Promelek XXI vezérigazgatója a két mentorprogramban részt vevő vállalkozóként volt jelen a fórumon, illetve work-shop moderálását is elvállalta.
Mint a Krónika kérdésére felidézte, az eseményen is érződött, hogy az emberekben van egyfajta aggodalom a háború, illetve az energiaválság miatt, ami természetes, hiszen nap mint nap ezzel szembesülnek a médiából, a politikum irányából is.
ami által jövő augusztusig nagyjából kiszámítható az energia költsége a magánszemélyek, kis- és közepes vállalkozások, kulturális intézmények számára. Óriási meglepetések nem lehetnek ezen fogyasztók számára” – szögezte le.
Nagy Károly ugyanakkor arra is kitért: az általa vezetett workshopon arra próbálta felhívni a figyelmet: valaki azért vállalkozó vagy éppen menedzser, hogy megoldásokat keressen, ahelyett, hogy kétségbeesne. Hozzátette: természetesen nem lehet minden esetben, minden helyzetre azonnal, rövid távon megoldást találni, de sok megoldást lehet találni a spórolásra, akár támogatások segítségével zöld energia használatával. Szerinte a beszélgetés jó alkalom volt, hogy a résztvevők ne csak a fenyegetettséget érezzék, hanem lehetőségeket is lássanak. Az is pozitív tapasztalat volt – tette hozzá –, hogy a fórumon nem találkozott olyan vállalkozóval, aki az energiaár növekedése miatt elbocsátásokra vagy akár a vállalkozása bezárására kényszerült volna.
Az üzletember szerint amúgy erdélyi vállalkozóként nagy előny, hogy két irányból is lehet tájékozódni, akár forrásokhoz is jutni. Egyébként Császár Csaba magyarországi vendégelőadó előadása során derült fény arra is, hogy a vállalkozásszervezésben a stratégia, illetve a vállalatműködtetés foglalkoztatja a vállalkozókat.
Nagy Károly szerint a stratégia kérdése azért lehet fontos, mert szorosan kapcsolódik az előreláthatóság, a kiszámíthatóság témaköréhez, amelyekre nagy igény van, és meglátása szerint ez a fórum segít egy kicsit kiszámíthatóbbá tenni a vállalkozók számára bizonyos dolgokat. A vállalatműködtetés szempontjából pedig a tapasztalatcsere adhat nagy segítséget – foglalta össze az üzletember.
Személyes tapasztalata szerint az ilyen jellegű rendezvényeken gyakran a többi részvevőtől is szinte annyit lehet tanulni, mint az előadóktól.
„Még ha nem is volt minden hír, illetve információ megnyugtató, úgy gondolom, hogy sokkal tájékozottabban jöttünk el onnan” – tette hozzá a vállalkozó.
Mészáros Anita magyarországi tréner, üzletfejlesztési tanácsadó humán erőforrás témában tartott workshopot, ami arra koncentrált, hogy a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben milyen nehézségek merülhetnek fel ezen a területen, illetve hogy miért kell éppen most még többet foglalkozni a munkavállalókkal, mint „normál menetrend szerint”.
Ezenkívül szó esett arról is, mennyire fontos, hogy egy vállalathoz érkező új ember végigjárhasson egy betanulási folyamatot, illetve hogy gyakran vállalaton belül is érdemes „szétnézni”, nem mindig kell külső embert alkalmazni a megüresedő pozícióra. Elhangzott az is, hogy mennyire fontos az alkalmazottak megőrzése egy cégnél.
„Én azt tapasztalom, egyre inkább érzik a vállalkozók, hogy ezzel is érdemes ugyanannyit foglalkozni, mint a többi összetevővel egy vállalkozásnál” – vélekedett Mészáros Anita. Kiemelte: arról is szó esett, hogy az infláció miatt a jövőben, akár már a közeljövőben szükséges lesz a béremelés. Szerinte ezt már most tudatosították a vállalkozók, a kérdés csak az, hogyan lehet ezt beépíteni a működésbe, gazdálkodásba úgy, hogy a vállalkozások hosszú távon fenn tudjanak maradni.
Az anyaországi tréner felidézte, bár érezte, hogy az energiaválság szele belengi a fórumot, alapvetően azt tapasztalta, hogy az emberek nem pánikolnak, nem frusztráltan aggódnak, hanem előre tekintve megoldásokat keresnek. Mintegy zárszóként kiemelte: tapasztalatai szerint az ilyen típusú rendezvények olyan hasznos információkat, tudást, válaszokat tudnak adni, amelyek megkönnyítik a vállalkozók következő lépéseit, döntéseit, másfelől nagyon jó közösség(ek), illetve kapcsolatok alakulnak általuk.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!