
Nincs eredmény. A kormányalakításra készülő pártok kedden sem jutottak megállapodásra a költségvetési hiány csökkentéséről, szerdán újabb tárgyalási forduló következik
Fotó: Borbély Fanni
A keddi egyeztetéseken sem jutottak megállapodásra a kormányzásra készülő pártok a költségvetési hiány csökkentéséről szóló intézkedésekről, ugyanakkor Nicușor Dan államfő leendő gazdasági tanácsadója szerint mégiscsak történt némi előrelépés.
2025. június 11., 08:322025. június 11., 08:32
Mint ismeretes, Nicușor Dan és az általa kormányzásra felkért négy politikai párt – a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ – hétfő óta folytat egyeztetéseket az államfői hivatal képviselőivel a költségvetési hiány csökkentéséről és a leendő koalícióról.
A keddi forduló öt órán át tartott, de konkrét eredmény ezúttal sem született.
Az értesülések szerint
ám nem tudtak megegyezni arról, hogy blokkolják az új munkavállalók felvételét, illetve hogy magát a bérekre szánt keretet csökkentsék, vagy a pótlékok összegét.
A csökkentésekhez a javaslatok szerint egyes állami intézmények összevonása és egyes alkalmazottak elbocsátása is szükséges lenne.
A PSD javaslata szerint az élelmiszerek áfája nulla százalékos lenne, szemben a gabonafélékre kivetett 9 százalékos áfával, aminek költségvetési hatása évi 7,6 milliárd lej lenne – mondták politikai források a Digi24-nek.

Eredménytelenül zárultak a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről szóló, a kormányzásra felkért négy párt és a nemzeti kisebbségi frakció képviselőinek részvételével megtartott tárgyalások.
A PSD azt is szeretné, hogy a 4000 lej feletti nyugdíjak után társadalombiztosítási járulékot kelljen fizetni, valamint a szerencsejátékokra és fogadásokra 19 százalékos áfát, plusz további 20 százalékos adót vetnének ki.
A PSD azt is javasolta, hogy a nettó 10 000 lej fölötti jöveldekmekre16 -20 százalékos progresszív adót vezessenek be.
A többi párt ugyanakkor ellenzi a javaslatot.
Ugyanakkor a tárgyalások résztvevői nem csupán ebben nem tudtak megegyezni, hanem
A PSD felvetette, hogy a miniszterelnöki tisztséget rotációs alapon töltsék be – 2027-ig a PNL, majd a 2028-as választásokig a PSD –, ám ezt a PNL és az USR is elvetette, mondván: az országnak stabil kormányra van szüksége.
Az értesülések szerint az ötletet az államfő is elveti.

A költségvetési hiány leszorítását célzó intézkedések elfogadásához tisztázni kell a miniszterelnök személyét is – jelentette ki Dominic Fritz, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
Radu Burnete, Nicușor Dan elnök július elsejétől hivatalba lépőgazdasági tanácsadója ugyanakkor kedden este arról írt közösségi oldalán, hogy a tárgyalásokon sikerült előrelépést elérni.
„Ma a négy párt folytatta a tárgyalásokat a költségvetési-költségvetési intézkedésekről, és előrelépést értek el” – fogalmazott.
– tette hozzá az elnöki tanácsadó.
„A megbeszélések holnap 15:00 órától folytatódnak, a közberuházások elemzésével a kiadások csökkentésére összpontosítva, majd a költségvetési bevételek növelését célzó intézkedések következnek” – írta.
Mint arról beszámoltunk, a leendő kormánynak hatalmas, 9,3 százalékos költségvetési hiányt kell lefaragnia.
A körvonalazódó intézkedések keretében a jelenlegi 10-ről 16 százalékra nőne az osztalékadó, 16-ról pedig 19 százalékra a társasági adókulcs. Várható a jövedéki adó emelése, bizonyos illetményhatár fölött 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulásra köteleznék a nyugdíjasokat és a volt politikai foglyok hozzátartozóit, továbbá többletadót vetnének ki a 10 000 lej fölötti jövedelmekre.
Emellett állami vállalatok magánosítása és tőzsdére vitele útján is növelnék a költségvetési bevételeket, képbe került többek között a Hidroelectrica energetikai társaság, a Romgaz földgázkitermelő cég, a Nuclearelectrica atomenergetikai vállalat, a konstancai kikötő és a Salrom sóipari vállalat privatizációja.
Megemelkednek az útdíjak, adót vethetnek ki a Facebookról, Google-ról, Tiktokról, továbbá a kriptovalutákkal való kereskedésből származó jövedelemre, ugyanakkor megszüntethetik vagy alaposan lefaraghatják a közalkalmazottak bérpótlékainak egy részét.
Emellett a banki tranzakcióra kivetendő illeték ötlete is fölmerült.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.
Sikertelenül zárult a legnagyobb román kohászati kombinátra kiírt június 19-i árverés – adta hírül pénteken az Economica.net a vagyonfelügyelők közleménye alapján.
Románia 12 helyet rontva a 61. helyre került a világ 70 legversenyképesebb gazdaságának rangsorában a lausanne-i Nemzetközi Menedzsmentfejlesztési Intézet (IMD) csütörtökön közzétett éves jelentése szerint.
szóljon hozzá!