
Fotó: presidency.ro
Klaus Iohannis elnök pénteken a litvániai Kaunasban hangsúlyozta az ukrajnai háború kapcsán az európai egység fontosságát, és rámutatott, hogy bár Oroszország agressziója európai és transzatlanti szinten egyesítette az országokat, fennáll a veszélye annak, hogy „a nemzetközi színtér polarizálódik és széttöredezik”.
2022. november 25., 15:352022. november 25., 15:35
„Az egész nemzetközi közösségnek össze kell fognia, mert ez a háború nem Európa háborúja. Ez a háború minden bizonnyal az egész világot érinti az élelmiszer- és energiabiztonság, a gazdasági problémák, az éghajlatváltozás elleni küzdelemre irányuló erőfeszítések akadályozása szempontjából. Tisztában kell lennünk azzal, hogy annak dacára, hogy Oroszország agressziója európai és transzatlanti szinten egyesített bennünket, a nemzetközi színtér polarizálódásának és széttöredezésének veszélyét is magában hordozza” – mondta az elnök.
Iohannis Kaunasban, a Vytautas Magnus Egyetem által szervezett Az európai eszme című nemzetközi szimpóziumon szólalt fel, kifejtve, hogy az EU és a NATO szövetségeseivel és szomszédaival való kapcsolat ápolása mellett az egész világ országaival partneri kapcsolat kiépítésére kell törekedni.
és támogatni kell az olyan kezdeményezéseket, mint az Ukrajnából induló exportot megkönnyítő szolidaritási folyosók. Románia több mint hétmillió tonna Ukrajnából származó gabona tranzitját tette lehetővé, és segítő hozzáállása a jövőben is megmarad az élelmiszerválságnak kiszolgáltatott országok védelmében.
Úgy vélekedett, a globális kapcsolatok megerősítése érdekében fel kell használni az olyan eszközöket, mint a szabadkereskedelmi megállapodások, partnerségek, vagy az olyan kiemelt uniós programokat, mint az Erasmus és a Horizont.
Ez befolyásolja majd a jövő geopolitikai térképét – szögezte le, hozzátéve, hogy a demokrácia, a szabadság, az emberi jogok, a szabályokra épülő nemzetközi rend a helyes út a stabil, biztonságos és virágzó jövő felé.
Oroszország nemcsak Ukrajnát támadta meg, hanem Európa alapvető értékeit, mint a demokrácia, a szabadság, az emberi jogok és a jogok szuverén gyakorlása. Az Európai Unió szilárdan kiáll Ukrajna mellett az európai értékek védelmében, amint a Moldovai Köztársaság és Grúzia mellett is – hangsúlyozta Iohannis.
A litvániai Kaunas 2022-ben Európa Kulturális Fővárosa, ennek apropóján szervezték meg Az európai eszme nemzetközi szimpóziumot ezen a településen. Az eseményen részt vett Litvánia elnöke, Gitanas Nauseda, Lettország elnöke, Egils Levits, és Lengyelország elnöke, Andrzej Duda. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke videóüzenetet küldött a rendezvényre, és szintén videókonferencia formátumban szólalt fel Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke is.
Mi továbbra is Ukrajna mellett fogunk állni, mert az ukránok reménykedve harcolnak egy jobb jövőért” – mondta Ursula von der Leyen.
Az ukrán elnök Európa egységéről beszélt. Emlékeztetett, hogy már 254 napja háború dúl hazájában, és noha az agresszió „kudarcra van ítélve”, Oroszországnak még vannak bomba-, rakéta- és fegyvertartalékai ahhoz, hogy naponta embereket gyilkoljon. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Európának most legfontosabb feladata az egység megőrzése, és meg kell szabadulnia az orosz gáztól való függőségétől, hogy Oroszország bevételei jelentősen csökkenjenek.
Zelenszkij nagyon fontosnak nevezte az energiaárak korlátozását. Úgy vélekedett, hogy a nyersolaj hordónkénti 60 dolláros ársapkájára vonatkozó javaslat inkább engedmény Oroszországnak;
Klaus Iohannis a nap folyamán litván, lett és lengyel hivatali kollégájával együtt részt vesz a NATO keleti szárnyának megerősítéséről, valamint Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatásáról szóló csúcstalálkozón is – közölte az Agerpres hírügynökség.
A román államfő arról is beszélt, hogy a nyugati országoknak egységeseknek kell maradniuk Oroszország újabb megosztó lépéseivel szemben – jelentette ki Klaus Iohannis pénteken a Gitanas Nauseda litván elnökkel, Egils Levits lett elnökkel és Andrzej Duda lengyel elnökkel közös sajtótájékoztatón.
„Egy dolog világos: meg kell őriznünk a nyugati egységet Oroszországnak a megosztásunkra irányuló újabb kísérleteivel szemben, beleértve a konfliktus eszkalálására irányuló lépéseket, az élelmiszerválságot, az energetikai zsarolást és a félretájékoztatást is” – fogalmazott.
Az államfő litván, lett és lengyel hivatali kollégájával együtt a NATO keleti szárnyának megerősítéséről, valamint Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatásáról szóló csúcstalálkozón vett részt pénteken a litvániai Kaunasban.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
szóljon hozzá!