„A cég aktíváit, magát a gyárat, az öntődét és a telket pályázati úton értékesítették, és egy helyi cég vásárolta meg. Ez most részletekben értékesíti a Tractorult, és bennünket is megkeresett, hogy érdeklődünk-e az üzlet iránt. Ennek nyomán elemezni fogjuk a helyzetet” – jelentette ki Andzsu Csudri.
Az indiai cég már korábban is érdeklődött a traktorgyár átvétele iránt, amikor a vállalatot az állammal szemben felhalmozott 180 millió dolláros adóssága miatt privatizálni akarták, ám a tranzakció kútba esett, amikor az Európai Unió tiltakozott az ellen, hogy a megállapodás részeként töröljék a traktorgyár adósságait, mivel ez sértette volna a szabad versenyre vonatkozó uniós jogszabályokat.
A Mahindra azért szeretne tulajdont szerezni a traktorgyárban, mert ezáltal betörhetne az európai uniós piacra. A cég egyébként nemrég kötött együttműködési szerződést a török Uzel céggel, valamint az iráni Tractor Manufacturing Companyval.
A Tractorul még július elején kelt el, ekkor nevezték meg az értékesítésére kiírt pályázat győzteseként a bukaresti Flavius Investiţii nevű befektetési társaságot. A cég 91,6 millió lejért jutott hozzá az üzemhez. A Tractorul három részből áll, a Flavius a 43 millió euróra becsült traktorgyártó részleg mellett a kapcsolódó energetikai berendezéseket, a 14 millió euróra becsült öntödét és a 20 milliós értékű független aktívákat is megszerezte. A Tractorul értékesítésével megbízott Transilvania Investment közlése szerint a tranzakciót augusztus 15-éig fejezik be, az alkalmazottak pedig szeptember 13-áig megkapják elmaradt fizetéseiket.
A céget még áprilisban zárták be, ekkor az összesen 1900 alkalmazottból 1800-at elbocsátottak. Részvényesei az Állami Vagyonértékesítő Hatóság 80,18 és a SIF Transilvania 17,15 százalékos arányban, a papírok 2,67 százaléka pedig kisrészvényesek tulajdonában van.
A cégbírósági adatok szerint a Flavius Investiţiit idén januárban jegyezték be, a bejegyzési dokumentumok szerint egy ciprusi céggel áll kapcsolatban.
A Mahindra világszinten negyedik helyen áll az évente legyártott traktorok számát tekintve. A cég a Renault partnereként részt vesz a Dacia Logan indiai gyártásában is.
A Rulmentult is eladják
A Tractorul magánosítása után egy másik jelentős brassói üzemen, a Rulmentul gördülőcsapágygyáron is túl kíván adni az Állami Vagyonértékesítő Hatóság. A szakértők ugyanakkor nem optimisták az adásvételi összeget illetően, ugyanis a Tractorul esetében a telek, amelyen az üzem fekszik, többet ér, mint a privatizációs eljárás során a gyárért kapott öszszeg, és a várakozások szerint ez nem lesz másképp a Rulmentul esetében sem. Ingatlanszakértők szerint a területért négyzetméterenként 71 és 100 euró közötti összeget kaphatnak, így a telekértékesítésért legfeljebb 45 millió dollár folyhat be, ez pedig nem elegendő arra, hogy fedezze a cég által az államkasszával szemben felhalmozott adósságokat. Az adósság mintegy 80 millió eurót tesz ki, miközben az államnak még mintegy 25 millió eurót kell végkielégítésként kifizetnie.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.