Hirdetés

Gazdasági miniszter: nem a tömeges elbocsátás vagy a bezárás a megoldás a veszteséges állami cégek esetében

Gazdasági miniszter

Problémák. Irineu Darău gazdasági miniszter szerint óvatosan kell eljárni a veszteséges állami cégek esetében

Fotó: Facebook/Irineu Darău

A gyors megoldások, mint a tömeges elbocsátások vagy bezárások, inkább súlyosbíthatják az állami tulajdonú vállalatok problémáit, mintsem megoldanák azokat – jelentette ki Irineu Darău gazdasági miniszter.

Krónika

2026. január 16., 15:002026. január 16., 15:00

A gazdasági miniszter erről csütörtökön este beszélt az Euronews-nak.

„Nem lehet egyik napról a másikra tisztán, emberségesen és jogilag tisztességesen megoldani egy olyan helyzetet, amely évek vagy évtizedek óta húzódik” – mutatott rá.

Hirdetés

A miniszter kifejtette, hogy

a vállalatok bezárása vagy a tömeges átszervezés negatív hatással lehet mind a gazdaságra, mind az emberekre.

„A kollektív vagy tömeges elbocsátások nem feltétlenül segítenek az államnak. Sem gazdaságilag, sem az adóbeszedés tekintetében, sem a családok helyzetét illetően” – figyelmeztetett.

korábban írtuk

Állami cégek: csökkentenék a hatalmas veszteségeket, kezdődik az átszervezés
Állami cégek: csökkentenék a hatalmas veszteségeket, kezdődik az átszervezés

Tíz, az energia- és közlekedési szektorban tevékenykedő állami tulajdonú cég átalakításával kezdi el a kormány az állami vállalatok reformját – jelentette be Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes hétfőn.

Hangyúlyozta ugyanakkor, hogy nem zárják ki teljesen az ilyen intézkedéseket, de csak szélsőséges esetekben alkalmazhatók.

„Nem azt mondom, hogy a legsúlyosabb helyzetekben ez a lehetőség kizárható” – mondta.

„Jobb, ha ezzel a 10 százalékkal kezdjük” – mondta Darău az előírt kiadáscsökkentésre utalva, és hangsúlyozta, hogy

a kormányzati szinten megvitatott első kiadáscsökkentő intézkedések szükségesek a kiterjedtebb reformok előtt.

„Keresünk egy megoldást a kiadások csökkentésére, nem csak a személyzet, hanem más típusú megtakarítások révén is, és meg fogjuk hozni a döntést” – tette hozzá a miniszter.

Arra a kérdésre, hogy a 47 állami tulajdonú vállalat közül néhányat teljesen bezárhatnak-e, Irineu Darău azt válaszolta, hogy a helyzet vállalatonként eltérő.

„Ezekben a vállalatokban sokféle helyzet van, kritikus helyzetek és megoldásra váró helyzetek. Helytelen lenne azt mondani, hogy egy bizonyos számú vállalatnak teljesen meg kell szűnnie” – mondta a miniszter.

Szerinte

egyes esetekben valódi esély van a talpra állásra, még a nagy adósságokkal vagy vagyoni problémákkal küzdő vállalatok esetében is.

„Vannak olyan helyzetek, amikor befektetők jelennek meg, vagy partnerségek vonzhatók. Itt lehetőségek nyílhatnak, különösen a védelmi iparban, de nem csak ott” – magyarázta Darău.

A miniszter az állami tulajdonú vállalatok irányítási költségeinek csökkentéséről is beszélt, amit többek között a magas fizetések és bónuszok korlátozásával lehet elérni.

Irineu Darău szerint

az államnak a magánszektorhoz hasonló szabályokat kell alkalmaznia, többek között a vezetők javadalmazása tekintetében is.

„A magánszektor módszereit kell alkalmaznunk a vezetők esetében. A tárgyalások soha nem folynak célok, ütemtervek és feltételek nélkül. Ezt szeretnénk az állami szektorban is megvalósítani” – mondta a miniszter.

korábban írtuk

A kormány más veszteséges állami cégek mellett felszámolja a vasúttársaság áruszállító részlegét is
A kormány más veszteséges állami cégek mellett felszámolja a vasúttársaság áruszállító részlegét is

A kormány jövő héten közzéteszi a felszámolásra javasolt állami tulajdonú vállalatok listáját – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken.

Véleménye szerint az államnak kevesebb, de jobban képzett, méltányosan fizetett, de eredményeket elérni köteles vezetővel kell rendelkeznie.

„Ha az a vezető két vagy három külföldi befektetőt vonz, ha sikerül megfordítania egy vállalat reménytelen helyzetét, akkor valószínűleg sok pénzt érdemel, de közvetlenül arányosan azzal, hogy hogyan fejlesztette az üzletet” – mutatott rá a kormányba a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által delegált miniszter.

Elismerte azonban, hogy az állam nem úgy működik, mint a magánszektor, de szerinte a szabályokat az állami tulajdonú vállalatokban is alkalmazni kell, kevesebb, jól fizetett emberrel, akik felelősséggel tartoznak döntéseikért.

korábban írtuk

Húsznál is több, akár havi 30 ezer lejt is kereső vezetőt menesztett az állami cégek éléről a gazdasági miniszter
Húsznál is több, akár havi 30 ezer lejt is kereső vezetőt menesztett az állami cégek éléről a gazdasági miniszter

21 állami vállalat különleges ügyvezetőjét menesztette Radu Miruță gazdasági miniszter, egyesek közülük akár 30 000 lejes fizetést is kaptak – ezt maga a tárcavezető jelentette be kedden este.

„Az állam nem tökéletes környezet, a dolgok nem olyan könnyen mennek, mint a magánszektorban, de hasonlóan kell eljárnunk az államiban is. És kevesebb, magasan képzett embert kell fizetnünk, hogy motiváltak legyenek és felelősséget vállaljanak, ha hibáznak” – mondta a miniszter.

Arról is beszélt, hogy

a kormány új szabályokat készít elő az állami tulajdonú vállalatok számára, amelyek vezetését a formális mutatók helyett a nyereség és a gazdasági eredmények alapján értékelik majd.

Mint kifejtette, az állam megváltoztatja az állami tulajdonú cégek vezetésének céljait meghatározó dokumentumok, az úgynevezett elváráslevelek kidolgozásának és nyomon követésének módját.

Elmondta, hogy 47 állami tulajdonú vállalatnál fogják végrehajtani a vállalatirányítási reformot, amelynek keretében új kritériumokat vezetnek be a vezetés értékelésére.

A miniszter kifejtette, hogy

eddig az értékelés formális mutatókon alapult, amelyek nem álltak egyértelmű kapcsolatban a gazdasági teljesítménnyel, ami lehetővé tette, hogy a célokat releváns eredmények nélkül is teljesítettként jelöljék meg.

„Többé nem lesz olyan könnyű 20 mutatóból 17-et teljesítettnek bejelölni, amelyek közül sok a jelenléti és irreleváns adatokra vonatkozott. Az új elvárásokban célokat tűztünk ki a nyereség, a forgalom és az éves növekedés tekintetében” – mondta Darău.

„Ez azt jelenti, hogy minden évben, amikor a megbízási szerződés teljesítését ellenőrizzük, kérdéseket tehetünk fel nekik. És ha nem teljesítik a mutatókat, döntéseket hozhatunk” – magyarázta a miniszter, miért változnak az értékelési kritériumok.

Darău elismerte, hogy

az állam jelenleg korlátozottan avatkozhat be egyes vállalatok irányításába a már aláírt szerződések és a jogi keret miatt.

„Bizonyos helyzetekben egy ideig meg vannak kötve a kezeink. Ha valakinek üres szerződést adunk, és megmondjuk neki, hogy fizetést kap, de nem határozzuk meg egyértelműen a kötelezettségeit, az eredmény nem lehet jó” – mondta a miniszter.

Kifejtette, hogy a vezetés cseréje vagy egy vállalat bezárása nem történhet önkényesen, különösen olyan vállalatok esetében, amelyek több száz vagy ezer alkalmazottat foglalkoztatnak.

„Nem lehet egy csettintéssel megoldani egy helyzetet, figyelmen kívül hagyva a jogi vetületet” – mondta.

A miniszter szerint a vállalatirányítási elveket a múltban csak formálisan alkalmazták.

„A vállalatirányítás nagyon jó elv, de egy ideig csak szimulálták, máskor meg elhalasztották” – mondta Darău, utalva az AMEPIP-nél, az állami vállalatok felügyeletéért felelős intézménynél felmerült problémákra.

Szerinte azonban a helyzet most megváltozott.

„Az AMEPIP működőképessé vált, és nagyon gyors ütemben haladunk a rendteremtés felé” – mondta a miniszter.

Darău pontosította, hogy az európai uniós helyreállítási tervben (PNRR) „nagyon agresszív” határidők vannak március végéig az állami tulajdonú vállalatok vezetésének kiválasztási eljárásainak lezárására.

Mint ismeretes,

novemberben Ilie Bolojan miniszterelnök kijelentette, hogy a kormány közel 50 olyan vállalat listáján dolgozik, amelyek nagy veszteségeket és vezetési problémákat okoznak, és amelyeket az államháztartás „fekete lyukainak” nevezett, és amelyek a kormány jóváhagyását követően felszámolhatók vagy átszervezhetők.

Mint arról beszámoltunk, Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes még novemberben arról beszélt: tíz, az energia- és közlekedési szektorban tevékenykedő állami tulajdonú cég átalakításával kezdi el a kormány az állami vállalatok reformját.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés