
Fotó: Twitter/Secretary Antony Blinken
Az Egyesült Államok és az Európai Unió a közös Kereskedelmi és Technológiai Tanács keretében is tárgyal az amerikai klímavédelmi intézkedések keretében bevezetett állami támogatást érintő vita rendezéséről – hangzott el hétfőn a tanács éves megbeszélésének keretében Washingtonban.
2022. december 06., 07:562022. december 06., 07:56
Az amerikai kormányzati delegációt vezető Anthony Blinken külügyminiszter az ellátási láncok kritikus fontosságára hívta fel a figyelmet, és igazi előrelépésnek nevezte, hogy a Kereskedelmi és Technológiai Tanács kereteiben a félvezetők ellátási láncát tekintve sikerülhet erősíteni az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti együttműködést. Közölte, hogy szintén a félvezetőkre vonatkozóan egy korai figyelmeztetési rendszert dolgoznak ki, valamint növelik az átláthatóságot a különböző támogatási programokat tekintve.
Európai részről Margaret Vestager, az Európai Bizottság alelnöke a tanácskozás utáni sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az amerikai törvényhozás által elfogadott úgynevezett Inflációcsökkentési Törvény keretében belül életbe lépő amerikai klímavédelmi támogatási rendszerről szóló egyeztetéseket folytatják, illetve a bizottság még tanulmányozza az amerikai intézkedéseket. Ugyanakkor világossá tette, hogy
Fontosnak mondta, hogy az ösztönző állami támogatások ne haladják meg a szükséges mértéket, és ne károsítsák az adófizetőket. Reményét fejezte ki, hogy a felmerülő kérdésekre sikerül válaszokat találni, és feltétlen jó hírnek nevezte azt, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelmet tekintve.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság másik alelnöke fontosnak mondta a hasonlóan gondolkodó partnerekkel való együttműködést a zöld átállás folyamatában és jó hírnek nevezte, hogy az amerikai elnök és a külügyminiszter is együttműködési készségét fejezte ki abban, hogy a támogatási kérdésekben felmerülő európai aggályokra válaszokat találjanak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy
Blinken külügyminiszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a vitás pontok tisztázására létrehozott kormányzati munkacsoport vizsgálja az európai aggályokat, és megerősítette a rendezési készséget amerikai részről.
Gina Raimondo az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere ehhez azt tette hozzá, hogy fontos a kereskedelmi tanács keretein belül is válaszokat találni a támogatási rendszert illető vitákra. Hozzátette: sok olyan ügy van, amelyben előre lehet lépni, és ezek közé sorolta a félvezetők kereskedelmének összehangolását.
Az Európai Bizottság vezetői a közelmúltban többször komoly aggályaiknak adtak a hangot az amerikai Kongresszus által szeptemberben elfogadott Inflációcsökkentési Törvény lehetséges európai kihatásai miatt. A jogszabály egy része ugyanis 370 milliárd dolláros támogatást irányoz elő Egyesült Államokban gyártott klímabarát termékekre, többi között elektromos autókra és megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos eszközökre. Az Európai Unió legfőbb kifogása, hogy az amerikai támogatási rendszer protekcionista jellegű és hátrányosan megkülönböztet európai termékeket. A vita rendezéséről hetek óta tárgyal egy európai–amerikai munkacsoport.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!