
2010. szeptember 13., 09:302010. szeptember 13., 09:30
A miniszterelnök ugyanakkor leszögezte, a szerződésbontás a helyi vezetés politikai hovatartozásától függetlenül megtörténi. „Az üzenetem nagyon világos: politikai színezettől függetlenül felbontjuk azoknak a szerződéseit, akik nem tartják be az EU-s pályázatoknál megállapított határidőket.
Nem engedhetjük meg, hogy az ország pénzt veszítsen azért, mert egy-egy önkormányzat ilyen vagy olyan politikai beállítottságú. Figyelmeztettem kollégáinkat, nem veszem figyelembe a polgármesterek, megyei tanácselnökök politikai hovatartozását akkor, amikor a szerződések felbontásáról döntök” – szögezte le Boc a Demokrata-Liberális Párt polgármestereinek, illetve megyeiközgyűlés-elnökeinek Drobeta Turnu Severin-i tanácskozásán. A kormányfő-pártelnök reformokról szólva ugyanakkor kifejtette, ezekre a helyi hatóságokon keresztül kerül sor, lesz politikai ára, de rámutatott, a helyi közigazgatás a gazdaság motorja.
„A PDL felvállalta az állam legmélyrehatóbb reformját, egy reformot, amelynek politikai ára van, de rendkívül fontos volt Románia számára. A reform végén egy olyan államunk lesz, amely annyit költ, amennyit kell, s így létrejön egy hatékony nyugdíjrendszer, megvalósul az egészségügyi rendszer és a helyi közigazgatás reformja” – nyilatkozta Emil Boc. Elmondása szerint az „európai partnerek, az EB, a Világbank és az IMF előrejelzései” 2011-re 1,5–2 százalékos gazdasági növekedést és 4,4 százalékos költségvetési hiányt jeleznek.
Szintén az európai uniós pénzek lehívásáról, annak fontosságáról értekezett a Drobeta Turnu Severin-i tanácskozáson Gheorghe Flutur, a PDL alelnöke (jobbra). Mint hangsúlyozta, Romániának több mint 30 milliárd euró áll rendelkezésére, 2013-ig ennyit hívhat le az EU-s alapokból. Flutur ugyanakkor rámutatott, hogy Románia a jelenleg rendelkezésre álló alapok lehívásának félidejéhez érkezett, továbbá arra hívta fel a helyi és megyei hatóságok figyelmét, hogy életképes infrastruktúra-fejlesztési projektekkel rukkoljanak elő, főként a közúti infrastruktúrát illetően, ez utóbbi ugyanis szerinte még mindig igen siralmas állapotban van.
„Arra kértem az illetékeseket, hogy a kisvárosok is pályázzanak, ezeket ugyanis eddig elkerülték a finanszírozási programok” – részletezte Flutur, aki arról is beszélt, hogy a víz- és csatornahálózatot érintő projektekre is oda kell figyelni, hiszen ezek terén is még igen elmaradott az ország.
Elfogadja a román kormány az állami költségvetéshiány adatainak folyamatos ellenőrzését, hogy „megőrizze a bizalmat” az Európai Uniónak szolgáltatott adatokkal kapcsolatosan, derül ki az EU-val kötött megállapodás végleges szövegéből. „A 2010. januári becslésekhez képest módosítani kellett a gazdasági előrejelzéseket, így az eredetileg a bruttó hazai termék (GDP) 6,4 százalékára becsült deficitet 7,3 százalékra kellett emelni. Hogy megőrizzék a számok betartásába vetett bizalmat, Románia kormánya kész elfogadni ezek folyamatos ellenőrzését” – mutat rá a dokumentum.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.