Hirdetés

Felemásan alakul a gazdaság újraindítása

Túlóráztak az elmúlt hetekben a fodrászok, de félnek attól, hogy megcsappan az érdeklődés •  Fotó: Rostás Szabolcs

Túlóráztak az elmúlt hetekben a fodrászok, de félnek attól, hogy megcsappan az érdeklődés

Fotó: Rostás Szabolcs

Több ágazatban várakozáson felül indult újra a forgalom a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapotot váltó veszélyhelyzetben a korlátozások – részleges vagy teljes – feloldásával. Ám a szolgáltatók attól tartanak, a gazdasági válság hatása néhány hónap múlva csapódik le, és a megcsappant jövedelmek hatással lesznek a tevékenységükre. Ugyanakkor az óvintézkedések is visszavetik a forgalmat. A gazdaság különböző ágazatainak képviselőivel beszélgettünk.

Bíró Blanka

Szucher Ervin

2020. június 11., 19:102020. június 11., 19:10

Nem ugyanott folytatták május 15-étől a fogorvosi rendelők, ahol március derekán abbahagyták. Azontúl, hogy a fertőzésveszély teljesen átírta a rendelési és gyógyítási protokollt, a tulajdonosoknak bizonyos beruházásokat is kellett eszközölniük. Az óvintézkedések nemcsak az UV-lámpák és védőfelszerelések beszerzésével növelték a kiadásaikat – ami a legtöbb esetben a beteg pénztárcájára „vetítődik át” –, hanem a kötelező húszperces szellőztetési és fertőtlenítési szünetek is jövedelem-kiesést okoznak. Az elmúlt két hétben egyes orvosok a várható túljelentkezésre panaszkodtak, mások meg a pácienseik visszakozására.

A fertőzési lehetőségtől tartva számos beteg a halasztás mellett döntött.

Hirdetés

A Magyary Előd által működtetett marosvásárhelyi Dentalcentrumban az utóbbi két hét jobbára az újratervezésről, a betegekkel való egyeztetésről, illetve a rendelések átütemezéséről szólt. „Nagyon nehéz két hónapot követően május 15-től errefelé sem rózsás az életünk. Nemcsak rólunk van szó, a szinte teljes hazai fogorvosi társadalomról. Két hónapig az állam alig-alig segített valamit, most viszont ellenőrzés ellenőrzést ér. Megértem, hogy a beteg meg a magunk érdekében be kell tartani egy bizonyos rendet, de a közegészségügyiek is megérthetnék, hogy kötekedéseikkel nem növelik a biztonságot” – jellemezte a jelenlegi helyzetet Magyary.

Míg az alkalmazottként dolgozó fogorvosok a kényszerszabadság alatt némi állami támogatásban részesültek, a magánvállalkozók egyetlen banit sem kaptak.

Azok is kényes helyzetbe kerültek, akik a rendelő tulajdonosának székbért fizetnek. „Nagyon sok helyen a tulajdonos elengedte a székbér 50 százalékát. De a másik felét akkor is ki kellett fizetni. Nálunk a kollégák százalékra vannak fizetve, ez azt jelenti, hogy ők jobban jártak, én kevésbé” – mondta el a marosvásárhelyi orvos. Magyary Előd arra is felhívta a figyelmet, hogy a legtöbb rendelőben most sem folyik teljes körű munka.

A betegek ellátása során elsősorban a páciens egészségügyi állapota szempontjából sürgősebb beavatkozásokat, illetve azon elkezdett és krónikus fenntartó kezeléseket végzik el, amelyek további halasztása egészségkárosodással, szövődmények kialakulásával járhatnak.

Az orvosok igyekeznek minél kevesebbet használni a forgóeszközöket, ezek ugyanis aeroszolokat „termelnek”. Ezért például az egyszerű fogkőtisztításra készülő pácienseknek a procedúra elnapolását javasolják mindaddig, amíg a járványveszély el nem múlik. Hasonló helyzetbe kerülhetnek azok a páciensek is, akik új ortodonciai és helyreállító protetikai kezelést igényelnek. A legtöbb erdélyi rendelőben csak különleges esetekben, egyedi elbírálás után fogadják őket.

Népszerű a terasz,
de bent is nyitnának

A sepsiszentgyörgyi belvárosi teraszokon valóságos fesztiválhangulat uralkodott a hétvégén, mintha az emberek az elmaradt rendezvényeket, városnapokat próbálták volna bepótolni. Dóci Lóránt bisztrótulajdonos a Krónika érdeklődésére arról számolt be, hogy az újranyitás első napjaiban nagyon gyér volt a forgalom, mert nem kedvezett az időjárás, sokat esett az eső. Aztán a hétvégére kisütött a nap, és akkor „beindult az élet”,

folyamatosan tele voltak a teraszok, ha nem lett volna a távolságtartásra vonatkozó korlátozás, több vendéget is le tudtak volna ültetni.

Az emberek többsége nem törődött az óvintézkedésekkel: bár a sepsiszentgyörgyi bisztróban egyszer használatos, lebomló poharakkal, tányérokkal is készültek, sokan kérték a megszokott terítéket. „A hosszas bezártság után az emberek társaságra, közösségre vágytak. De miközben a központi teraszok tele voltak, a városszéli elvonulós, csendes helyek üresen álltak. A csendre-elvonulásra most nem volt igény” – osztotta meg velünk tapasztalatait Dóci Lóránt. A vállalkozó abban bízik, hogy június 15-től a beltéri részeket is megnyithatják, mert akkor a forgalom nem függ az időjárástól, a teraszokon elhelyezett ernyők nem védenek az esőtől-széltől, a borús időben is szívesen kiülnek az emberek, de biztosítani kell a lehetőséget, hogy bevonuljanak, ha elered az eső.

A vállalkozó hangsúlyozta, várakozáson felül jól indult a forgalom, ám az örömük még visszafogott, hiszen attól tartanak, hogy a gazdasági hanyatlás, a munkahelyek megszűnése, a fizetések csökkenése az ágazatra is negatívan hat majd.

A turizmus beindulására várnak

A városi szállodák még konganak az ürességtől, nem indultak újra az üzleti utak, nincs átutazó forgalom – számolt be eközben lapunknak Kovács István szállodatulajdonos. Hozzátette, a szállodához tartozó teraszokat is megnyitották, de oda az utcáról ritkán tévednek be, inkább a szállóvendégek, a rendezvények jelentették korábban a forgalom nagy részét. Kovács István abban bízik, hogy előbb-utóbb beindul a belföldi turizmus, ehhez hozzájárulhat az is, hogy a tavalyi üdülési utalványok érvényességét meghosszabbították.

Idézet
Idő kell, amíg helyrerázódik minden. Az nem úgy működik, hogy egyik este bejelentik, holnaptól nyitnak a szállodák, és másnap már útra kelnek a vendégek”

– fogalmazta meg a vállalkozó.

Az ügyfelek egy része lemorzsolódott

A szépségiparban az újraindulás után folyamatosan túlóráztak, hogy fogadják a két hónapos leállás miatt kiesett ügyfeleket. „Két hétig reggeltől estig dolgoztam, hogy a visszajáró vendégeket a lehető leggyorsabban ki tudjam szolgálni” – mondta el lapunknak egy sepsiszentgyörgyi manikűrös. Hangsúlyozta, jó kapcsolata van az ügyfeleivel, senkit nem akart elnapolni, hiszen két hónap után mindenki szerette volna, ha megszépülnek a körmei. Most már visszaállt a rendes forgalom, és látható, hogy az ügyfelek egynegyede lemorzsolódott.

Sokan jeleztek, hogy még kényszerszabadságon vannak, vagy a gyereket felügyelik, és a fizetésük 75 százalékát kapják, így egyelőre lemondanak a szolgáltatásról.

A kisvállalkozó hangsúlyozta, bízik abban, hogy a visszaesés nem lesz hosszas, mert az ügyfelei azzal biztatták, hogy amint rendeződik az anyagi helyzetük, visszatérnek.

A fodrászatban hasonlóképpen nagy volt a pörgés az első hetekben. Mindenki szerette volna már az újraindulás első napjaiban megigazíttatni, megfestetni a haját. „Amint bejelentették, hogy újranyithatunk, már folyamatosan csöngött a telefon, és villámgyorsan betelt az előjegyzési naptáram” – idézte fel egy sepsiszentgyörgyi fodrász. Hozzátette, most már a megszokott ritmusban dolgoznak, egyelőre nem érződik visszaesés a forgalomban. Ha néhány régi ügyfél el is maradt, jöttek újak, ez még a korábbról megszokott mozgás. A fodrásznő arra számít, hogy az ősz folyamán érződik majd meg a gazdasági válság hatása. „Most még az embereknek vannak tartalékaik, sokan kényszerszabadságon voltak, de abban az időszakban is megkapták a bérük 75 százalékát. Ha bezárnak a gyárak, az emberek elveszítik a munkahelyüket, akkor az a szépségiparban is érződni fog” – fejtette ki a fodrász.

Fellendült a grillek iránti kereslet

A hosszas bezártság, illetve a turizmus és a vendéglátás lassú beindulása becsületesen felpörgette a kerti bútorokat, grilleket gyártó és forgalmazó vállalkozások forgalmát. Hasonló tapasztalatokról számolt be megkeresésünkre Miklós Csaba, a kazánok, kályhák és kerti grillek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó fenyédi Miklós Steel ügyvezető igazgatója. A Hargita megyei vállalkozó kérdésünkre közölte: egyértelműen növekedett a kereslet a kerti grillek iránt. Hangsúlyozta, csak tavaly kezdték a grillek gyártását, megpróbálkoztak egy olcsó és minőségi termékkel betörni a piacra. Már az elmúlt évben 17-20 ezer darabot eladtak, idén mintegy 20 százalékos forgalomnövekedésre számítanak ennél a terméknél. A vállalkozó rámutatott, Romániában még mindig szívesen sütögetnek otthon a kertben az emberek, miközben a nyugati országokban már hanyatlik ez a műfaj. „Megnéztük a piacot, külföldön 50 százalékkal esett vissza a kertigrill-eladás, Romániában viszont növekedett. Romániában annyi grillt adnak el, mint a környező hat országban összesen” – részletezte Miklós Csaba. Hozzátette, bár a növekedés egyértelmű, de nem robbanásszerű. A cég a nagyáruházaknak gyárt, ezek egyelőre még óvatosak a rendelésekkel. A kijárási korlátozások alatt alig volt forgalom, tehát rendelés sem, az újraindulás után növekedett ugyan a kereslet, de a vállalkozó elmondása szerint az tapasztalható, hogy az emberek megfontoltabban, észszerűen költekeznek, alaposan megnézik a terméket, a minőséget és az árat, mielőtt vásárolnak.

Covid-19-illetékkel kompenzálnák a veszteségeket a vendéglősök

Covid-19-illetéket vezettek be nyugati mintára több romániai vendéglátóipari egységben, miután június elsejétől végre legalább a teraszaikat megnyithatták. A legtöbb étteremnél 5 lejre rúgott ez az illeték. Tulajdonosa az Economica.net gazdasági portálnak elmondta: a fizikai távolságtartásra vonatkozó szabályok miatt kéri az extra összeget. „És mert mások is így járnak el. A többi vendéglő és a fogorvosok is” – fogalmazott. Az Országos Adóhatóság (ANAF) illetékesei szerint azonban a díjszabásnak semmiféle törvényes alapja nincs Romániában. „Kereskedelmi költségnek tekinthető, mint az összes többi, vagyis egy szolgáltatás ára. Természetesen mindaddig, amíg a kliens első perctől tud róla, és nem fizetéskor szembesül a pluszösszeggel” – közölte az ANAF a hírportállal. Jelezték egyúttal, hogy amennyiben valakinek utólag számláznák ki az összeget, és előzetesen nem értesítették róla, úgy a fogyasztóvédelemhez fordulhat.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés