
Sok a munkabaleset. A szakszervezetek szerint a munkaügyi ellenőrzések segíthetnének a megelőzésben
Fotó: 123RF
A balesetek nagyobb odafigyeléssel előzhetők meg, nem elég csak aláíratni a munkavállalóval, hogy tudomásul vette a kockázatokat, megtörtént a munkavédelmi kiképzés – értett egyet a szakszervezetek álláspontjával Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkafelügyelőség vezetője. Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) azzal vádolta meg a romániai munkáltatókat, hogy felületesen kezelik a munkavédelmi kérdéseket, és emiatt sok munkabaleset történik, amelyek között nem ritka a végzetes.
2021. szeptember 09., 20:152021. szeptember 09., 20:15
Alig negyven nap alatt 26 alkalmazott sérült meg, és nyolcan veszítették életüket munkabalesetben Romániában – irányította rá a figyelmet nemrég az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az Országos Szakszervezeti Tömb támadásba lendült, szerintük a munkaadók nem foganatosítanak megfelelő óvintézkedéseket annak érdekében, hogy megelőzzék a munkabaleseteket és foglalkozási megbetegedéseket, vagy csak formálisan kezelik a munkavédelmi kérdéseket, a munkaügyi miniszter pedig nem foglal állást.
Nemrég kiadott közleményükben azt írták, arra számítottak, hogy mivel idén megnövekedett a súlyos munkabalesetek száma, szigorú ellenőrzések következnek, megvizsgálják, betartják-e a munkáltatók a munkavédelmi előírásokat, elvégzik-e az ezen a téren elvárt beruházásokat, megtörténnek-e a kiképzések. Szerintük
A BNS ugyanakkor arra kérte az alkalmazottakat, hogy tulajdonítsanak nagyobb jelentőséget a saját életüknek, figyeljenek oda, miként képzik ki őket, megkapják-e a szükséges munkavédelmi felszereléseket, és utasítsák vissza a munkát abban az esetben, ha a munkáltató nem fordít figyelmet a biztonságukra és az egészségükre.
Dumitru Costin, a BNS elnöke kifejtette, a munkavédelmi törvény megfelelő, de sokan nem tartják be, a munkaadók felületesen kezelik ezeket a kötelezettségeiket, sok esetben felesleges idő- és pénzpazarlásnak tartják, a munkaügyi felügyelőségeknek pedig nincs kapacitásuk, hogy tüzetesen megvizsgálják a helyzetet. „A munkavédelmi képzéseket nagyon könnyedén veszik, hogy ne vesztegessék ezekkel az időt” – osztotta meg tapasztalatait a szakszervezeti vezető.
Több ellenőrzéssel és nagyobb odafigyeléssel szorítható vissza a munkabalesetek száma – összegezte megkeresésünkre Ördög Lajos. A Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője hangsúlyozta,
megelőzve a munkabaleseteket és a foglalkozási megbetegedéseket, minimálisra csökkentve a kockázatokat. Azt is megnézik, hogy biztosítják-e a munkavédelmi felszereléseket, megfelelően megszervezik-e a munkát, hogy az biztonságos legyen.
A szakember tapasztalatai szerint a cégek általában biztosítják a munkavédelmi felszerelést, a munkaruhát, összeállítják a megfelelő dokumentációt. Viszont fontos elemnek kellene lennie, hogy feltérképezzék az esetleges veszélyeket, és számoljanak ezekkel. A munkaügyi felügyelők a munkabalesetek kivizsgálása során gyakran szembesülnek azzal, hogy az áldozat nem tartotta be az előírásokat. A felügyelők csak azt tudják számon kérni, hogy a munkavállaló aláírta-e a munkavédelmi űrlapot, tehát tudomásul vette a szabályokat, megtörtént a kiképzés, viszont – húzta alá Ördög Lajos – fontos lenne, hogy ezek valóban meg is valósuljanak. „Több országban már ezt is kell bizonyítani, videófelvétellel, fényképpel, vagy éppen azzal, hogy az alkalmazott kitöltött egy munkavédelmi tesztet, tehát valóban ismeri a szabályokat” – mutatott rá szakember.
Silviu Crăciun munkavédelmi tanácsadó a szakszervezetekhez hasonlóan azt tapasztalta, hogy sok cégnél egyáltalán nem végzik el a munkavédelmi feladatokat, ezek kiszűrése pedig meglátása szerint a munkaügyi felügyelőség feladata lenne.
– szögezte le kérdésünkre Silviu Crăciun. Mint részletezte, ilyen esetben a felelősség a leszerződött szakcéget terheli, és ezek mindent megtesznek, hogy felmérjék a kockázatokat, kiképezzék az alkalmazottakat, majd összeállítják a dokumentációt.
Arra is van lehetőség, hogy a vállalat egyik alkalmazottja elvégezze a munkaügyi felügyelőségnél a tevékenység függvényében 40–80 órás tanfolyamot, és akkor ő is elláthatja a munkavédelmi feladatokat. „A munkavédelem szempontjából nem mindegy, hogy valaki az építkezésben, a fakitermelésben vagy éppen a kisebb veszélyt jelentő kereskedelemben dolgozik” – irányította rá ugyanakkor a figyelmet a szakember. Hangsúlyozta továbbá: a kötelezettségek ugyanazok, ha egy cégnél egy vagy több száz alkalmazott dolgozik.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!