
Adrian Negrescu: az intézkedések csupán az üzemanyagárak „kozmetikázására” alkalmasak
Fotó: Borbély Fanni
Adrian Negrescu gazdasági elemző szerint az üzemanyagválsággal kapcsolatos intézkedések „csupán szükségmegoldások”, amelyek elhanyagolható, legfeljebb 5 százalékos hatással bírnak a végső üzemanyagárakra.
2026. március 23., 15:562026. március 23., 15:56
„A bejelentett döntésekkel a kormány mindenekelőtt az ellátási problémákat próbálja elkerülni, hogy ne álljon elő olyan üzemanyaghiány a piacon, amely a fogyasztás korlátozásához vezetne. Az üzemanyagok területén kihirdetett válsághelyzet jogi szempontból azt szolgálja, hogy az állam kötelezhesse a vállalatokat exportjuk korlátozására,
Mindez annak fényében történik, hogy az OMV Petrom, a Rompetrol és a piac többi szereplője európai szinten kezeli üzemanyag-tartalékait, vagyis egyik országból a másikba próbálja fedezni a fogyasztási problémákat” – nyilatkozta hétfőn a News.ro-nak Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Úgy véli, hogy a fogyasztás biztosításán túl a kereskedelmi árrés és a bioüzemanyagok arányának korlátozására vonatkozó döntések
„Ebben az ágazatban a kereskedelmi árrés jelenleg valahol 9–10 százalék körül mozog, ennek felére csökkentése pedig legfeljebb 40–50 banis hatással lesz literenként, még akkor is, ha megszűnik a gázolaj kötelező adalékolása, amelynek becsült költsége 3–4 százalék. Más szóval, ezek az intézkedések csupán az üzemanyagárak »kozmetikázására« alkalmasak, semmiképpen sem arra, hogy érdemi mérséklődést idézzenek elő” – magyarázta Negrescu.
A gazdasági elemző rámutatott arra is, hogy Bogdan Ivan energiaügyi miniszter egy újabb „érdekes” kijelentést tett, amely „kérdőjeleket vet fel”. „Azt mondta, hogy a jövőben, amint a kormány az üzemanyagárak emelkedéséből több pénzt szed be, mérlegelni fogják az árkompenzációs intézkedéseket valamennyi román állampolgár számára. Egyszerűbben fogalmazva:
Ez a megközelítés jól kirajzolja azoknak a költségvetési problémáknak a mértékét, amelyekkel a román állam szembesül – gyakorlatilag nincs pénze arra sem, hogy legalább az 50 banis kompenzációt biztosítsa, amelyet a 2022-es előző üzemanyagválság idején nyújtott” – mondta az elemző.
Hozzátette, hogy a kormány által javasolt megoldások másfelől egy kemény valóságot is elfednek:
„Más szóval, noha olcsóbb kőolaj áll rendelkezésünkre a tartalékokban, nem tudjuk piacra juttatni, mert nincs, aki úgy finomítsa, hogy az a kutaknál érdemi árcsökkenéshez vezessen. Másrészt a piaci szereplők kereskedelmi árrésének korlátozása rendkívül veszélyes vállalkozásnak ígérkezik, egyszerűen azért, mert a piac nagy szereplőinek kedvez, amelyek képesek alacsonyabb profitmarzzsal is kitartani, miközben negatívan érinti a kisebbeket, amelyek nem rendelkeznek sem pénzügyi erővel, sem azzal a képességgel, hogy ellenálljanak az ilyen típusú piaci beavatkozásnak” – tette hozzá Negrescu.
„Április 1-jétől liberalizálják a piacot, a cégek pedig 40–60 százalékkal magasabb tarifák megfizetésének kockázatával néznek szembe, ami újabb, általános inflációs hullámot indít el a gazdaságban. A költségek kizárólag a lakosság számára történő plafonálása a „vízágyhatás” miatt könnyen értelmetlenné válhat. Más szóval, még ha az emberek kisebb gázszámlát is fizetnek majd, minden másért többet adnak ki, a gázkemencében sült perectől a gyógyszerekig, a háztartási termékekig és a szolgáltatásokig. Így gazdasági szempontból „amit nyerünk a réven, elveszítjük a vámon”” – vonta le a következtetést a gazdasági elemző.
Amint arról beszámoltunk, válsághelyzet kihirdetésére készül a kormány az üzemanyagpiacon: a tervezett sürgősségi rendelet árrésplafont vezetne be a benzin és a gázolaj esetében, korlátozná az exportot, és ideiglenes intézkedésekkel próbálná mérsékelni az áremelkedések hatását a gazdaságra és a lakosságra.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter hétfőn kijelentette, a kormány által az üzemanyagárak korlátozására előkészített intézkedések nem tudják teljes egészében ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus által a világpiacon okozott zavarok eredményeit, azonban olyan hatásuk lesz, amely mérsékli az árak emelkedését.

Válsághelyzet kihirdetésére készül a kormány az üzemanyagpiacon: a tervezett sürgősségi rendelet árrésplafont vezetne be a benzin és a gázolaj esetében.

A kormány által az üzemanyagárak korlátozására előkészített intézkedések nem tudják teljes egészében ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus által a világpiacon okozott zavarokat, azonban olyan hatásuk lesz, amely mérsékli az árak emelkedését.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!