
Üzemanyagárak: a növekedés mérséklését célozza a román kormány
Fotó: Borbély Fanni
A kormány által az üzemanyagárak korlátozására előkészített intézkedések nem tudják teljes egészében ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus által a világpiacon okozott zavarok eredményeit, azonban olyan hatásuk lesz, amely mérsékli az árak emelkedését – jelentette ki hétfőn Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
2026. március 23., 13:242026. március 23., 13:24
2026. március 23., 13:252026. március 23., 13:25
Amint arról beszámoltunk, válsághelyzet kihirdetésére készül a kormány az üzemanyagpiacon: a tervezett sürgősségi rendelet üzemanyagárrés-plafont vezetne be a benzin és a gázolaj esetében, korlátozná az exportot, és ideiglenes intézkedésekkel próbálná mérsékelni az áremelkedések hatását a gazdaságra és a lakosságra.
„Ma reggel rendkívül gyakorlatias megbeszélést folytattunk a kormány székhelyén, több mint két héttel azután, hogy több intézkedésből álló csomaggal álltunk elő annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb mértékben korlátozzuk a romániai üzemanyagárak, és ezzel együtt a földgáz árának alakulását. Ezeket az intézkedéseket a piaci szereplőkkel és az ágazat szakértőivel folytatott egyeztetést követően javasoltuk, éppen azért, hogy fékezzük ezeket az áremelkedéseket.
– mondta az Agerpres szerint Bogdan Ivan hétfőn, a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai bizottságának ülése után. A miniszter – aki a kormányzó, ám sokszor belső ellenzékként működő PSD első alelnöke – felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyeket a kormány a következő napokban sürgősségi rendelettel készül elfogadni.
„A Románia kormánya által a következő napokban sürgősségi rendelettel meghozandó döntés főbb intézkedései a következők:
Egy olyan mechanizmus létrehozása, amely mellett zéró az esélye annak, hogy mesterségesen idézzenek elő üzemanyagár-emelkedést a kutaknál, valamint a benzin esetében a minimum 8 százalékos biokomponens-kötelezettség eltörlése, ami szintén nyomást gyakorol az árra” – mondta Ivan.
Emlékeztetett arra a mezőgazdasági és közlekedési miniszterekkel közösen javasolt rendszerre is, amely „85 banis literenkénti jóváírást biztosít a fuvarozóknak”, valamint „2,6 lejes literenkénti jövedékiadó-kedvezményt” a mezőgazdaságban felhasznált gázolajra. Bogdan Ivan felifézte, hogy az energiaügyi minisztérium javaslatára két héttel ezelőtt döntés született a földgáz árának korlátozásáról, azt követően, hogy azok ára a konfliktus kirobbanásától számított három hét alatt 141 százalékkal emelkedett.
– mondta Ivan. Hangsúlyozta, hogy az állami költségvetésbe befolyó minden többletbevételt vissza kell juttatni a romániai vállalatokhoz és a lakossághoz.
„És van még egy rendkívül fontos elem, amelynek kötelezően részét kell képeznie a következő időszak kormányzati tárgyalásainak és döntéseinek: ebben az időszakban azzal együtt, hogy nőttek a bevételek, nőttek az üzemanyagárak is, így automatikusan az állami költségvetés bevételei is emelkedtek;
Ez pedig nyilvánvalóan egy később elfogadandó rendszer révén valósítható meg, akár bizonyos adók, akár annak a hozzájárulásnak a csökkentésével, amelyet mindannyian megfizetünk minden liter üzemanyag után” – mondta Ivan.

Válsághelyzet kihirdetésére készül a kormány az üzemanyagpiacon: a tervezett sürgősségi rendelet árrésplafont vezetne be a benzin és a gázolaj esetében.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!