
Gyorsan fogy. A hideg időjárás miatt Romániában a korábbi évekhez képest fokozottabb ütemben ürülnek ki a gáztározók, csökkentek a gázkészletek
Fotó: Facebook/Romgaz
Egyre csökkennek a romániai gáztárolókban levő készletek a hideg időjárás miatt, ezt pedig a zsebünkön is meg fogjuk érezni.
2025. február 07., 17:002025. február 07., 17:00
2025. február 07., 17:092025. február 07., 17:09
Mint kiderült, Románia a hideg évszak csúcspontján gázimportra kényszerül, mivel a tárolt gázkészletek sokkal kisebbek, mint más években az év hasonló időszakában. Bár még közel két hónap van hátra a hideg évszakból, Románia máris több gázt használt el a tározókból, mint az elmúlt fűtési idényben összesen.
Ilyen körülmények között a román árutőzsde (BRM) spot piacán is emelkedtek az árak, és jóval magasabbak, mint az európai referenciapiacokon.
Három hónap alatt a romániai gáztározókban tárolt mennyiség több mint felét elhasználták
– derül ki a Gas Infrastructure Europe adataiból. A töltöttségi szint jelenleg 42 százalék, míg november közepén még 100 százalék volt. Tavaly március végén, azaz a hideg évszak lezárultával a gáztározók még 50 százalékban tele voltak,
Ráadásul az emelkedő árak miatt a készletfeltöltés drágább lehet, mint tavaly. Az európai piacokon a gázárak 2023 ősze óta a legmagasabb szinten vannak, de Romániában jóval az európai átlag feletti árakat látunk, miközben két héttel ezelőtt még az európai átlag alatt voltak.
Romániában a Román Árutőzsde adatai szerint 62 euró/MWh-os áron kereskednek a gázzal. Két héttel ezelőtt az ár 42-45 euró/MWh volt, ami az európai referenciaérték alatt van. Az emelkedés tehát csaknem 50 százalékos. Románia kénytelen volt gázt importálni, hogy kielégítse a hazai keresletet. A Transgaz adatai szerint február 7-én, pénteken
Ugyanakkor 5,9 millió köbmétert exportált Moldovába az Ungheni vezetéken keresztül, és 1,6 millió köbmétert az ukrajnai Isaccea 1-en keresztül.
A Magyarországgal közös kapcsolódási ponton nincs áramlás, sem import, sem export irányban. Érdemes megjegyezni, hogy Magyarország sokkal nagyobb mennyiségű gázt tárol, mint Románia. A HotNews hírportál emlékeztet: Magyarország több mint kétszer akkora tárolókapacitással rendelkezik, mint Románia, és a tározók töltöttségi szintje jelenleg 54 százalékos. Konkrétan 36 TWh gáz van a tározóiban, szemben a romániai 14 TWh-val.
Európa egésze ugyanebben a helyzetben van. A Gas Infrastructure Europe adatai szerint
Európa – Romániához hasonlóan – három hónap alatt többet fogyasztott, mint tavaly az egész hideg évszak alatt. A tavalyi hideg évszak végén, március 31-én az EU gáztározói 58 százalékban voltak tele. Még ha nem is áll fenn a közvetlen hiány veszélye, a tározók gyors kiürülése megnehezítheti a következő szezonban a feltöltést, és rövid távon hatással lehet az árakra.
Európa jobban ki van téve a piaci ingadozásoknak, mivel a cseppfolyósított földgázra támaszkodik, hogy kitöltse az ukrajnai vezetékeken keresztül történő orosz gáztranzit megszűnése miatt keletkezett űrt. Az EU legnagyobb LNG-szállítója az Egyesült Államok, de Donald Trump elnök arra szólította fel az EU-t, hogy még több amerikai kőolajat és földgázt vásároljon.
Ráadásul Európa a cseppfolyósított gáz importja terén nagyobb ázsiai konkurenciával szembesült, amelyet az elmúlt éveknél alacsonyabb árak generáltak. Ez az import lassulásához és a tárolt tartalékok nagyobb mértékű igénybevételéhez vezetett.

Hatvan százalék alá csökkent a hideg időjárás miatt a romániai gáztározók feltöltöttsége, ezért Sebastian Burduja energiaügyi miniszter válságstábot hívott össze a minisztériumba kedd délutánra.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
szóljon hozzá!