Hirdetés

Egyelőre zárva marad a romániai szállodák zöme

Még várni kell a csobbanásra. A szovátai Medve-tó június 15–20-a előtt nem nyílik meg •  Fotó: Haáz Vince

Még várni kell a csobbanásra. A szovátai Medve-tó június 15–20-a előtt nem nyílik meg

Fotó: Haáz Vince

Egyelőre úgy tűnik, hogy a május 15-ei lazítások ellenére zárva marad a romániai szállodák többsége. Az ok: szerdáig a kormány még semmilyen konkrét rendelettel nem rukkolt elő azzal kapcsolatban, hogy milyen elvárásoknak kell szükségszerűen megfelelniük az újranyitás pillanatában.

Bálint Eszter

Hajnal Csilla

2020. május 14., 14:072020. május 14., 14:07

2020. május 14., 14:132020. május 14., 14:13

Eszük ágában sincs megnyitni május 15-étől, vagyis péntektől szállodáikat a legnagyobb romániai hotelláncok – írta szerdán ágazati forrásokra hivatkozva a Forbes.ro gazdasági portál. A szállásadók azt kifogásolják, hogy még két nappal a tervezett nyitás előtt sem tudják, konkrétan milyen szabályoknak kell megfelelniük ahhoz, hogy újra üzemelhessenek. Közölték:

amíg az Orban-kormány elő nem rukkol a szabályokkal, addig nem fogadnak vendégeket.

Hirdetés

A téma kapcsán közben Virgil Popescu gazdasági miniszter a Pro Tv-nek nyilatkozva azt mondta, még nem hoztak döntést arról, hogy milyen körülmények között működhetnek a szállodák.

Nehéz megfelelni az elvárásoknak, ha nincsenek

Hasonlóképpen nyilatkozott lapcsaládunknak Verzár Lóránt, a székelyudvarhelyi Septimia szálloda ügyvezető igazgatója. Mint fogalmazott, mivel még semmilyen kormányrendelet nem jelent meg a hotelek újranyitásának részleteivel kapcsolatban, ezért nem döntésről, csak tervekről beszélhetünk. Meglátása szerint ugyanakkor

a korlátozott nyitással pontosan a négycsillagos szálloda lényege szorul háttérbe,

hiszen egy ilyen kategóriába sorolt hotel éppen szolgáltatásaiban különbözik a kevesebb csillaggal rendelkező hotelektől, mint például a spa részleg vagy a masszázs, és ezeket a szolgáltatásokat még nem tudják megnyitni. Verzár amúgy azt mondja, ha lehetséges lesz, akkor május 15-étől már fogadják a vendégeket, és mindent megtesznek, hogy a kliens biztonságban érezze magát náluk.

Naponta többször fertőtlenítenek, takarítanak, kézfertőtlenítőt helyeznek el a recepción és a szobákban egyaránt, és szájmaszkokat is adnak a vendégeknek, ha nem rendelkeznek vele. Mint kifejtette, a szobaszervizt minden vendég ingyenesen igénybe veheti, és nem terveznek drágítást,

egyelőre a vendégek fogadása a cél, és nem a nyereség, legjobb esetben az, hogy gazdaságilag nullára jöjjenek ki a közeljövőben.

Az alkalmazottak közül is vannak gyereknevelési szabadságon, illetve kényszerszabadságon is, akiket visszahívnak, ha beindul az idény, azt azonban egyelőre még nem lehet tudni, hogy mikor fog ez megtörténni – fejtette ki a Septimia ügyvezető igazgatója.

Nem a műanyag dobozos reggeliért jönnek

Fülöp Nagy János, a szovátai Ensana szállodákat – korábban Danubius – működtető Balneoclimaterica Rt. vezérigazgatója is úgy nyilatkozott, próbálnak forgatókönyvet összeállítani a nyitásra. Azonban még nem tudják, hogy konkrétan mit tervezhetnek, mert egyelőre semmit nem szabad megnyitni a hotelen kívül, sem a gyógyászati részleget, sem a wellness-szolgáltatást, sem pedig az éttermet, tehát június elseje előtt semmiképpen nem nyitnak.

Idézet
Már nem lehet ugyanúgy visszaállni, mint a vírus előtt, de árakat nem növelünk, különleges szolgáltatáscsomagokat készítünk majd elő annak ismeretében, hogy mit szabad, illetve mit nem”

– részletezte a vezérigazgató. Szobaszervizre természetesen lesz lehetőség az Ensana szállodacsoport szovátai létesítményeiben is, azonban ez önmagában nem jelent megoldást, hiszen a legtöbb vendég a gyógykezelések, illetve a wellness-szolgáltatások miatt jön Szovátára – tette hozzá.

Az óvintézkedések bevezetéséről elmondta, fel kell sorakozniuk az Ensana szállodacsoport, illetve az ESPA (Európai Spaszövetség) elvárásaihoz, de még nem tudják, hogy a román szakminisztérium milyen elvárásokat fogalmaz meg irányukban. Amint ezek kiderülnek, össze kell egyeztetni a meghonosított nemzetközi elvárásokkal. Ilyen például a fertőtlenítések, szállodai hőkamerák felszerelése, azaz minden, ami a vendégek és az alkalmazottak biztonságát szolgálja – hangsúlyozta a Balneoclimaterica Rt. vezérigazgatója.

A gyógykezelések újranyitását várják

„A gyógykezelések újranyitásáról nem beszél senki, ezért az országos fürdőszövetség javaslatokat tett a szaktárca irányába. Az Eforie Nord gyógyközpont főorvosának vezetésével létrejött csoport az orvosi jóhiszeműség és jóérzés nevében fogalmazott meg javaslatokat, hiszen nem epidemiológusokról, hanem más szakorvosokról van szó, például reumatológusokról, nőgyógyászokról. Remélem, ezeken valaki gondolkodik, mert fontos lenne tudni, hogy mikor tudunk nyitni, és arról is tájékoztassanak, ha nem tudunk” – közölte Fülöp Nagy János. Hozzátette, a beruházások nem álltak le, idejében be tudják fejezni, és az alkalmazottakat sem hagyták magukra, jelenleg 213 dolgozójuknak van felfüggesztve a munkaviszonya, ők a bérük 75 százalékát kapják, és amint lehetőség lesz rá, ismét aktívvá teszik a munkaviszonyukat. Ha például nyithatnak június 10-én, akkor már elsejétől visszahívják őket, hogy felkészüljenek a vendégek fogadására.

A Medve-tó nyitását június 15–20-a körül tervezték a koronavírustól függetlenül is, és ez azóta sem változott

– hangsúlyozta a vezérigazgató.

Júliustól jöhetnek a külföldi nyaralások?

A turizmus legkésőbb 2022-ben visszakerül a koronavírus-járvány előtti szintre, európai utazásokat pedig már júliusra lehet szervezni – idézi az Agerpres hírügynökség Fritz Joussen, a TUI vezérigazgatója Reutersnek adott nyilatkozatát. Az AFP birtokába jutott ugyanakkor egy olyan dokumentum, amely szerint

az Európai Bizottság fokozatosan oldaná fel a belső országhatároknál bevezetett korlátozásokat az idegenforgalom fokozatos felpörgetése érdekében.

Mindez azonban csak ajánlás a brüsszeli testület részéről, az ellenőrzés megszüntetése, a korlátozások feloldása tagállami hatáskör. Egy múlt heti bejelentés szerint – mint ismeretes – Görögország július elsején megnyílik a turisták előtt.  Az athéni kormány tudatta, hogy még nem dolgozták ki teljesen a turizmus újraindításának részleteit, de május 15-ig elkészülnek vele, egyebek közt az egészségügyileg biztonságos utazás körülményeit szabályozókkal, továbbá szektor pénzügyi támogatásának mikéntjével. Az idegenforgalom adja Görögország hazai össztermékének 30 százalékát. A szállodák, éttermek, utazási irodák egyharmada csődtől tart a járvány miatt. Eddig 45 ezer munkahely szűnt meg a szektorban a ragály miatt.

A hónap végén nyithatnak a magyarországi fürdők

A legtöbb magyarországi fürdő pünkösdi nyitással tervez, sok nagyobb fürdő pedig később, júniusban nyit – nyilatkozta szerdán az MTI-nek Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnöke. A pünkösdi nyitást is tesztüzemnek kell tekinteni – jegyezte meg. Hozzátette, az egészségügyi előírások, járványügyi óvintézkedések miatt fajlagosan megnőnek az üzemeltetési költségek, többletmunkaerőt, eszközvásárlást igényelnek. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által összeállított üzemeltetési feltételek szerint

a felére korlátozódik az egy-egy fürdő által fogadható vendéglétszám, így minden fürdő nagyjából a normál kapacitásának, befogadóképességének a felével üzemelhet.

Az előírás szerint egy főre 4 négyzetméter vízfelületet kell biztosítani minden szabadtéri medencében, a szabadtéri zöldfelületeken pedig 16 négyzetmétert. A szolgáltatások közül kizárólag a szabadtéri medencék nyithatnak meg.  Ahol működik, a sorban állás elkerülése érdekében online jegyvásárlást javasolnak. A fürdők pénztárainál felfestéssel kell jelölni a betartandó távolságot, és a lehető legtöbb pénztár megnyitására törekednek a várakozás elkerülése érdekében. A pénztárosoknak kesztyűt, szájmaszkot  vagy plexi védőfalat biztosítanak majd, illetve a beléptetésnél kézfertőtlenítőt a vendégeknek – sorolta.

A belső vendégforgalmi részeken rendszeres fertőtlenítő takarítást végeznek, a kilincseket, korlátokat, villanykapcsolókat, vizesblokkokat óránként takarítják, fertőtlenítik – tette hozzá. Az élményelemek közül üzemelhetnek a csúszdák és azok, amelyek nem járnak vízfelszín feletti hatással, légbefúvással, például a zuhatagok, nyakzuhanyok nem működhetnek. Az örvények, sodrófolyosók működhetnek.  A gőz- és szaunalétesítményeket nem lehet megnyitni. A gyógyvizes medencék és termálmedencék nem nyithatnak meg, közöttük azonban megnyithatnak azok a medencék, amelyeknek engedélyezett fertőtlenítőszer-adagolása van.

A játszóterek is megnyithatnak a strandokon, gyermekanimációt és csoportos foglalkozásokat azonban nem lehet tartani.

 Országszerte a szövetség tudomása szerint négy-öt fürdő nyitott meg már az előző hétvégén – közöttük a hévízi tófürdő –, a részletszabályok ismerete nélkül. Az elnök ezt felelőtlenségnek nevezte. A fürdőbe készülőknek azt javasolta, hogy tájékozódjanak előzetesen telefonon az adott fürdő napi kapacitásáról.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés