Hirdetés

Drágulási láncreakció

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

Július elsejétől 12,5 százalékkal drágul a földgáz, és az áramért is 4,4 százalékkal többet kell fizetni – döntött csütörtökön az energiaárakat szabályozó hatóság (ANRE). Indoklásukból kiderül, az árnövekedést az teszi szükségessé, hogy az idén januártól a szolgáltatók is drágábban szerezték be a szükséges gázmennyiséget. Amint arról lapunkban beszámoltunk, korábban a Distrigaz Sud és az E.ON Gaz Románia szolgáltatók 23 százalékos drágítást kértek,

2008. június 27., 00:002008. június 27., 00:00

mivel számításaik szerint az év harmadik negyedében az importgáz ezer köbméterenkénti ára eléri a 480 dollárt, ami 30 százalékkal több, mint amennyit a lakosság a most elhatározott drágulás előtt fizetett a nyersanyagért. Az áram 4,4 százalékos drágulását az üzemanyag-használat költségeinek emelkedése és a szolgáltatókra vonatkozó környezetvédelmi beruházások végrehajtásának kötelezettsége teszi indokolttá.
A gáz árát legutóbb februárban módosították. Akkor 8,5 százalékos emelést rendeltek el. Az áramot legutóbb tavaly áprilisban drágították 3,95 százalékkal.
A szerdai gázáremelést októberben újabb drágítás követi – szögezte le az ANRE döntését követően Frank Hajdinjak, az E.ON Gaz Románia vezérigazgatója.
Az októberi gázáremelés szükségességét Frank Hajdinjak, az E.On Gaz Románia vezérigazgatója azzal indokolta, hogy a július elsejei 12,5 százalékos áremelés nem fedezi az importgázért fizetett pénzösszeget az idei év végéig, így további egy alkalommal mindenképp drágítani kell a fogyasztói díjszabást. Hajdinjak szerint ugyanis a gáz ára az idei év harmadik negyedére eléri majd a köbméterenkénti 600 dollárt. Arra azonban nem adott választ, hogy milyen mértékű drágulást vetít elő a lakossági árak terén októbertől.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Gabriel Sârbu, az energiaárakat szabályozó hatóság (ANRE) igazgatója is ígéretet tett arra, hogy októberig nem drágul a földgáz. Ám hozzátette, amennyiben a szolgáltatók bebizonyítják, hogy az importföldgáz megnövekedett költségei miatt indokolt az áremelés, akkor október elsejétől újabb drágítást hagynak jóvá.

Támogatás kis jövedelműeknek
Mintegy elébe menve a várható tiltakozásoknak, Paul Păcuraru munkaügyi miniszter csütörtökön az ANRE-döntést követően bejelentette, a legközelebbi kormányülésen a Tăriceanu-kabinet 150–200 millió lej értékű támogatást irányoz majd elő azon mintegy 800 ezer olyan család számára, amely a megnövekedett árak következtében nem tudná kifizetni számláit. A támogatásra a 615 lejnél alacsonyabb fizetéssel rendelkezők jogosultak.

Drágulnak az élelmiszerek is
A földgáz és villanyáram drágulása az élelmiszerek árának növekedéséhez vezet – vélik egybehangzóan az élelmiszer-ipari munkáltatók. „A hatás egyértelmű: a gabonatermeléstől az üzletekben történő eladásig valamennyi folyamatra kihat az energia drágulása. Mindezt pedig a lánc végén álló fogyasztó fogja a leginkább megérezni” – fogalmazott az áremelés bejelentését követően Sorin Minea, a Romalimenta munkáltatói szövetség elnöke. Hozzátette, a termékek ára nem egyenesen arányosan nő az energia árával, és nem is hat ki egyformán minden élelmiszer-ipari ágazatra. A cukorgyártók máris jelezték, hogy a leginkább ez az ágazat fogja megérezni az áremelést, és a termelési költségek 1–3 százalékos növekedése az áron is fog érződni. Azok a cukorgyártók emelik majd leghamarabb áraikat, akiknek kevés tartalékuk van, ugyanis a megnövekedett költségek a július elseje után gyártott mennyiségre érvényesek.
Jó hír azonban a fogyasztók számára, hogy a sütőipari cégek várhatóan csak az ősz folyamán fognak drágítani. „Őszig nem kellene drágítania pékipari termékeket, hiszen hamarosan az új termésből kezdünk dolgozni, amelynek normális körülmények között olcsóbbnak kellene lennie, ahhoz képest amelyet ősztől kínálnak a lerakatokból. Ez utóbbi ugyanis már tartalmazni fogja a tárolási költségeket, miközben az elkövetkező hónapokban csak a termeléssel járó kiadásokat foglalják az árba” – nyilatkozta Aurel Popescu, a Rompan munkáltatói szövetség elnöke, aki szerint július–augusztus folyamán várhatóan 20–25 százalékkal lesz olcsóbb a gabona a júniusi árnál.

Negatív hatás a gazdaságra
A lakosságon kívül valamennyi gazdasági szektor megérzi majd a földgáz és a villanyáram drágulását. Ám a csődök száma semmiképp nem fog nőni – szögezte le Cristian Pârvulescu, a Romániai Üzletemberek Szövetségének elnöke. Az Exportőrök és Importőrök Országos Szövetségének elnöke, Mihai Ionescu a drágítás kapcsán úgy nyilatkozott, ezáltal csökken a román termékek versenyképessége a külföldi piacokon, valamennyi gazdasági szektorban. Mint mondta, a fémfeldolgozó ipar, az üveg- és kerámiagyártók, illetve a vegyipar érzi meg a leginkább az energia drágulását. Constantin Moraru, az Üveg- és Kerámiagyártók Munkáltatói Szövetségének elnöke, úgy ítéli meg, ebben a szektorban a vállalkozások zöme csődbe megy a közeljövőben. Kijelentését azzal támasztotta alá, hogy ezen vállalatok többsége már a jelenlegi drágítást megelőzően is veszteséges volt. Muraru kilátásba helyezte továbbá, hogy egyes cégek áttérnek majd építőipari termékek gyártására, ám így is számottevő lesz a bezárt üzemek száma.

 

Alapkamatot emelt a BNR az infláció visszaszorítására

A Román Nemzeti Bank (BNR) csütörtöki bejelentése szerint péntektől újabb negyed százalékponttal tíz százalékra emeli az alapkamatot. Ez immár sorrendben a hatodik kamatemelés. A bejelentés szerint a jegybank folytatja a pénzügyi piacok likviditásának szigorú irányítását nyílt piaci műveletekkel és a kötelező minimális tartalékráták jelenlegi szintjének fenntartásával. A közlemény hangsúlyozza, hogy a bank kamatdöntő testülete közelről figyeli a makrogazdasági mutatókat, tekintettel az inflációs nyomásra. Május elején a BNR 25 bázisponttal 9,75 százalékra emelte irányadó kamatát, a pénzügy-politikai rátát, hogy megállítsa az árnövekedési nyomást, ami veszélyezteti a jegybank inflációs célkitűzését. Mugur Isărescu, a központi pénzintézet elnöke úgy nyilatkozott, az infláció várhatóan augusztustól kezd mérséklődni. Az inflációemelkedés oka részben az élelmiszerek világpiaci árának a növekedése, a bérek emelkedése és a hazai kereslet bővülése. A bank negyedéves jelentésében decemberre 6 százalékos tizenkét havi áremelkedést vár, szemben a korábban jelzett 5,9 százalékkal. A 2,8–4,8 százalékos célsávon nem változtattak. A jövő év végére viszont 3,9 százalék helyett már csak 3,5 százalékos drágulási ütemre számít a bank. A jövő év végi célsávja 2,5–4,5 százalék.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés