
Nem mindenkinek jár a béremelés? Többek között a betegszállítókat is „lefelejtették” a listáról
Fotó: Beliczay László
Súlyosan diszkriminatív az egészségügyi alkalmazottak béremelése, ugyanis bizonyos kategóriák kimaradtak – hívja fel a figyelmet a Sanitas szakszervezet, kérve a méltánytalanság azonnali megszüntetését.
2021. december 08., 07:562021. december 08., 07:56
Alkalmazzák minden egészségügyi alkalmazott esetében az egységes bérezési törvény előírásait – követeli a Sanitas egészségügyi szakszervezet. Tájékoztatásuk szerint amikor már úgy tűnt, sikerül megegyezni, a kormány utasította a kórházakat, hogy töltsenek ki egy űrlapot, szimulálva a béremelést, hogy felmérjék annak hatásait a jövő évi költségvetésre. Az űrlapokat szerdáig kell visszaküldeni, ám a szakszervezet megdöbbenve látta, hogy a szimulációból újra kimaradtak bizonyos kategóriák. A közlemény szerint
„Nem fogadjuk el egyetlen általunk képviselt alkalmazott feláldozását sem, követeljük az egészségügyi minisztériumtól, hogy küldjön új űrlapot a kórházaknak, amely tartalmazza minden eddig kimaradt alkalmazott számára a béremelést, és azt kapják is meg jövő év elejétől” – olvasható az országos Sanitas közleményében.
„A 2017/153-as bérezési törvény értelmében négy szakaszban valósult volna meg minden alkalmazott számára a béremelés, az utolsó szakaszra az idei év elején kellett volna sort keríteni, ám több kategória kimaradt, és nem emelték meg mindenkinek a fizetését” – idézte fel megkeresésünkre Vasile Neagovici, a Santias Kovászna megyei szervezetének elnöke. Így – tette hozzá – a betegápolók, a betegszállítók, a takarítók, az irodai alkalmazottak, a kisegítő személyzet, köztük a konyhások, a liftkezelők, a kazánfűtők, a mosónők, a telefonkezelők, a szakképzetlen munkások, a szociális munkások, a mentőszolgálat és a sürgősség számítógép-kezelői sem kapták meg a törvény által szavatolt béremelést.
„Az év elején a Cîțu-kormány pénzügyi nehézségekre hivatkozott, és felfüggesztette a törvény alkalmazását. Emiatt egyre nőtt az elégedetlenség, hiszen például egy felsőfokú végzettséggel rendelkező kórházi bérszámfejtő havi 2700 lejt keres, közben hatalmas a felelőssége, hogy több száz ember időben és pontosan megkapja a fizetését” – részletezte Vasile Neagovici. Aláhúzta, ezeket az alkalmazottakat súlyosan diszkriminálják, hiszen ugyanolyan szerepük és felelősségük van az egészségügyi rendszer működtetésében, mint a többi munkatársnak.
– példázódott a szakszervezeti vezető.
Elmondása szerint az egészségügyi alkalmazottak körében tovább növelte az elégedetlenséget, hogy idén üdülési csekket sem kaptak, sőt vannak olyan kisebb városi kórházak, amelyeknek a munkatársai soha nem kaptak vakációs utalványt, mert a kórház nem tudta azok értékét kigazdálkodni a költségvetéséből.
„A szakszervezet még az új kormánykoalíció megalakulása előtt elkezdte az egyeztetéseket, szorgalmazva, hogy alkalmazzák az egységes bértörvényt.
– magyarázta Neagovici. Rámutatott, úgy tűnt, a tárgyalások eredményesek, a szociáldemokraták nyitottnak bizonyultak a béremelésre, annál is inkább, mert az egységes bérezési törvényt ők fogadták el még 2017-ben. „A megegyezést minél hamarabb tető alá kell hozni, mert az ígéretek szerint a kormány december végéig véglegesíti a jövő évi állami költségvetést, és annak tartalmaznia kell már a béremelést fedező összegeket” – hangsúlyozta szakszervezet helyi elnöke.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!