
2009. december 24., 10:302009. december 24., 10:30
A szakszervezetek azonban máris utcai tiltakozó akciókkal fenyegetnek, mint hangoztatják, nem természetes állapot az, hogy egy országban kétféle minimálbér létezzen. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a szakszervezetek korábban foggal-körömmel ragaszkodtak az általuk követelt 740 lejes minimálbérhez, október elején azonban hosszas egyeztetések eredményeképp elfogadták a kormány ajánlatát a 705 lejes minimálbérről. Cserébe pedig csupán annyit kértek, hogy tartsák tiszteletben a kollektív munkaszerződésbe foglaltakat. A munkáltatói szövetségek azonban a gazdasági visszaesésre hivatkozva nem támogatták a kormány által garantált legalacsonyabb fizetés ilyen mértékű megemelését. A munkáltatók az első fél évre 650 lejes minimálbért javasoltak, ami akkor nőhetett volna 705 lejre a második fél évről, ha az ország gazdasági helyzete ezt lehetővé tenné.
\"A 2010-es költségvetés a Nemzetközi Valutaalap laboratóriumaiban készült, s semmi köze nincs a romániai valósághoz\" - nyilatkozta tegnap Aurel Cornea, a Tanügyi Szabad Szakszervezeti Tömörülés (FSLI) elnöke, aki szerint társadalmi elégedetlenséget fog szülni, ha a büdzsé a jelenlegi formában lép hatályba.
A költségvetés kormány által kidolgozott tervezete a bruttó hazai termék (GDP) 6 százalékát irányozza elő az oktatásra, ami Daniel Funeriu oktatási tárcavezető szerint mindenképp fedezni fogja a tanárok béreit. Az újonnan kinevezett miniszter ugyanakkor cáfolta azt a napokban felröppent híresztelést, miszerint a kényszerszabadságolások jövőre is folytatódnának. Mint mondta, csak annyi kényszerszabadnapot irányzott elő a kormány, amennyi november-decemberben volt. \"Határozottan állítom, hogy ez a téma szóba sem került\" - szögezte le Funeriu.
A Boc-kormány tagjai egyébként tegnap este a miniszteri eskük letételét követően össze is ültek, és az eredeti elképzelés szerint el is fogadták a költségvetés tervezetét, amelyet még idén be is terjesztenek a parlament elé. A döntéshozó testület két háza az Emil Boc kormányfő által a napokban felvázolt menetrend szerint még január első felében, rendkívüli ülésszak keretében vitatja meg és fogadja el a büdzsé végleges formáját. Ha minden a forgatókönyv szerint alakul, akkor Traian Băsescu államfő szerint minden esély megvan arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap február 17-én egy időben utalja a készenléti hitelmegállapodásban rögzített összeg 1,5 milliárd eurós harmadik, illetve 830 millió eurós negyedik részletét. Ennek a 2,3 milliárd eurónak a felét a Román Nemzeti Banknak utalják, másik felét pedig a pénzügyminisztérium kapja meg, hogy az összegből finanszírozni tudja a költségvetési hiányt. \"Január 4-5-én már a parlamentnek el kell kezdenie a büdzsétervezet boncolgatását, míg január 16-ára a döntéshozó testületnek el is kellene fogadnia a költségvetés végső formáját. Csak ilyen körülmények között hívhatjuk vissza újabb vizsgálódásra az Európai Unió és a Világbank képviselőit\" - részletezte elképzeléseit Traian Băsescu.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.