
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn bejelentette, hogy a közméltóságok kivételével minden közalkalmazottnak 5 százalékkal nőni fog a bére jövő évtől.
2023. december 11., 14:292023. december 11., 14:29
A miniszterelnök a Szociáldemokrata Párt (PSD) központi székhelyén beszélt erről a 2024-es állami költségvetés tervezete kapcsán. Elmondta még, hogy a GDP (bruttó hazai termék) 7,3 százalékát beruházásokra fogják fordítani, Románia történelmében ez lesz az eddigi legmagasabb beruházási büdzsé. Az oktatási ágazat szintén rekord szintű, a GDP 4,1 százalékát kitevő költségvetésből gazdálkodhat – hangsúlyozta az Agerpres szerint.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy az országos helyreállítási tervben (PNRR) is közel 12 milliárd euró áll rendelkezésre az oktatási rendszer infrastrukturális beruházásaira.
Mint ecsetelte, eddig három kör megbeszélést folytatott a szakszervezeti vezetőkkel, és még folytatódnak a tárgyalások.
A PSD elnöke kifejtette: az a legfontosabb, hogy jövőre nem csupán a tanári fizetéseket emelik, hanem befektetnek az iskolaelhagyás jelenségének visszaszorításába és az oktatási rendszer infrastruktúrájának fejlesztésébe is. Véleménye szerint ezt így együtt még egyetlen kormánynak sem sikerült megvalósítania.
Rámutatott: azok a minisztériumok kapnak jövőre kevesebb pénzt, amelyek idén befejezték a beruházásokat, és ebben az évben kiutalták nekik a társfinanszírozáshoz szükséges összegeket. Elmondása szerint a közlekedésügyi tárcának is jelentősen, 30 százalékkal nő jövő évben a büdzséje, az egészségügyi minisztériumé pedig közel 26 százalékkal.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak is több pénzből, 12 milliárd euróból gazdálkodhat jövőre, azonban jól meg kell nézni, hogyan és mire költik ezt a pénzt, mert „elege lett” a médiában folyamatosan megjelenő hírekből, melyek szerint „nincs pénz gyógyszerekre, nem kaptak pénzt a kórházak, nincs pénz az egészségügyi programokra”. Ciolacu szerint ezért prioritást jelent a CNAS digitalizálása, hogy pontosan nyomon lehessen követni, mire költik a pénzt, hogyan kezelik az alapokat.
Elmondta, a büdzsétervezetet illetően a kabinet leszögezte az ütemtervet. E szerint a tervezetet még a hétfői nap folyamán közvitára bocsátják, csütörtöki ülésén elfogadhatja a kormány, és így jövő héten – tehát még karácsony előtt – a parlament is megvitathatja és szavazhat róla. Ha esetleg megtámadják az alkotmánybíróságon, a testület karácsony és szilveszter között döntést hozhat – mondta.
A kormányfő szerint „normális dolog, hogy jövő évben nőjön a minimálbér”.
Ismételten hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Románia helyreállítási tervének (PNRR) újratárgyalása lezárult, törölték a dokumentumból a nyugdíjkiadásokat a GDP 9,4 százalékára korlátozó előírást, illetve belefoglalták a REPowerEU tervhez kapcsolódó fejlesztéseket. Az európai projektekért felelős miniszter pénteken benyújtja az EB-hez a harmadik kifizetési kérelmet - mondta a kormányfő. Hozzátette, a kisvállalkozásokat érintő 206-os mérföldkővel lehetnek problémák, de remélik, hogy a tárgyalások során ezek rendeződnek.
„Ha nem emelnénk a hozzájárulást, amit felvállalt a koalíció és mérföldkőként szerepel a helyreállítási tervben, az Európai Bizottság visszatartaná a pénzt” – fogalmazott.
A miniszterelnök elmondta továbbá, hogy valamennyi jövő évi intézkedést belefoglaltak a költségvetésbe, beleértve a nyugdíjemeléseket is. „5 százalék alatti deficittel fogjuk zárni az évet” – mondta Marcel Ciolacu.

Marcel Boloş pénzügyminiszter a Nemzeti Liberális Párt (PNL) hétfői képviselőházi frakcióülése után bejelentette, hogy a jövő évi költségvetés tervezete magában foglalja majd a nyugdíjemelésekkel és a tanárok bérének növelésével kapcsolatos kiadásokat.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!