2010. november 04., 08:422010. november 04., 08:42
Újabb borúlátó hírek láttak napvilágot tegnap Románia gazdasági kilátásait illetően: miközben a nemzeti bank (BNR) magasabb inflációs szintet helyezett kilátásba a 2010-es évre, több elemző cég is úgy vélekedett, hogy az ország gazdasága az elkövetkező évben sem áll helyre.
A BNR tegnapi becslése szerint a korábban becsült 7,8 helyett 8,2 százalékos lesz az infláció, ami jegybanki források szerint akár még túlzottan optimista jóslatnak is bizonyulhat, amennyiben a vártnál is kedvezőtlenebbül alakulnak a pénzromlást befolyásoló tényezők. Az éves infláció szeptemberben kétéves csúcsot ért el: 7,7 százalékos volt, túllépve a szakemberek által becsült 7,6 százalékot.
A jegybank utoljára augusztusban módosította inflációs előrejelzését: akkor az év elején becsült 3,7-ről 7,8-ra növelte a román fizetőeszköz hígulásának várható mértékét. Mindez annak nyomán vált szükségessé, hogy júliustól életbe lépett az ötszázalékos áfaemelés, amelynek nyomán az általános forgalmi adó 19-ről 24 százalékra nőtt. A jegybank egyébként kedden történelmi mélyonton, 6,25 százalékon tartotta az alapkamatot, egyúttal 2012-re is a 2011-re becsült, 3 százalék +/- egy százalékpontos inflációt jósolt.
Az ING Bank Románia elemzői ugyanakkor nem túl derűlátóak a jegybank jóslatait illetően. Mint jelezték, azok megvalósításához a nemzeti banknak szigorítania kellene monetáris politikáját, ám mivel erre kevés esély mutatkozik, az inflációs célt valószínűleg nem sikerül majd tartani. Többek között azért sem – vélik az elemzők – mert a közeljövőben további áremelések várhatók, többek között olyan tételek esetében, amelyek az európai uniós átlag alatt vannak. Ilyen tétel a földgáz, a cigaretta, a távhő és a villanyáram is.
Nem kevésbé borúlátó hangot üt meg az Oxford Economics elemzése sem, amely szerint Románia gazdasága jövőre is 1 százalékkal csökken, bár a bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévtől kezdődően várhatóan növekedni fog. A politikai instabilitás azonban jövőre is jelentős lesz – vélik a szakemberek. „A bizonytalansági tényezők továbbra is jelentős mértékben befolyásolják a gazdasági kilátásokat, a legfrissebb adatok eddig azt jelzik, hogy a gazdaság zsugorodása folytatódott az idei év második felében is. Nem számítunk arra, hogy a GDP a jövő év második negyede előtt növekedni kezdjen” – írják az elemzők. Az Oxford Economics szerint idén 2,7 százalékkal csökken a GDP, jövőre pedig egy százalékkal csökken a gazdaság teljesítménye. Ezek az adatok pesszimistábbak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az európai Bizottság által korábban kiadott előrejelzéseknél, amelyek idénre 2 százalékos GDP-csökkenéssel, jövőre viszont 1,5 százalékos gazdasági növekedéssel számoltak.
Sőt az IMF már az idei negyedik negyedévre is növekedésben reménykedett. Keith Edmonds, a cég elemzője szerint az Emil Boc vezette kormány pozíciói erősödtek annak nyomán, hogy az alkotmánybíróság kedvezően véleményezte a nyugdíjtörvényt, illetve hogy múlt szerdán elbukott az ellene benyújtott bizalmatlansági indítvány, ám a politikai veszélyek továbbra sem hárultak el. „Az új pénzügyminiszternek rendeznie kell az állam által felhalmozott adósságok helyzetét, valamint az államkötvények maximális hozama körüli vitákat is, mivel a kormány nem hajlandó 7 százalékosnál nagyobb hozamot elfogadni. Emellett ki kell dolgoznia a 2011-es költségvetést is, hogy megvalósulhassanak a fiskális politika célkitűzései. Ezek után pedig árpilisban újabb tárgyalásokat kell kezdenie az IMF-fel egy elővigyázatossági hitelszerződésről” – áll az elemzésben. A dokumentum mindezek mellett a belső fogyasztás 2,4 százalékos csökkenésével számol a 2011-es esztendőre, ami szintén negatívan befolyásolja a gazdaságot, ám még mindig jobb, mint az idei 3,9 százalékos visszaesés.
Némileg derűlátóbb adatokat közölt a PricewaterhouseCoopers (PwC) tanácsadó és elemző cég, amely szerint jövőre enyhe gazdsági növekedés várható, ám az infláció jóval magasabb lesz a jegybank által becsült értéknél. A PwC eszerint 1,6 százalékos növekedést remél, ám emellett az infláció mértéke akár 5,4 százalékos is lehet a cég elemzői szerint.
Az optimisták táborát erősíti Traian Băsescu köztársasági elnök is, aki szerint a válság nehezén már túl vagyuk. A szlovéniai látogatáson tartózkodó államfő úgy vélte, a nehézségek időszaka véget ért, és az ország olyan szakaszba lépett, amelyet makrogazdasági konszolidáció és stabilitás jellemez. Băsescu ennek fényében nem a további visszaesést, hanem a növekedést jósló elemzéseket idézte, és úgy vélte, a 2011-es esztendő a gazdasági növekedés kezdetének éve lesz.
Az államfő leszögezte: továbbra is következetesen visszadob minden olyan jogszabályt, amely ellentétes a kormány válságellenes intézkedéseivel. Ezzel arra utalt, hogy egy nappal korábban visszaküldte a parlamentnek a alapélelmiszerek áfájának 5 százalékra csökkentéséről, valamint a 2000 lejnél kisebb nyugdíjak adómentességéről szóló jogszabályt, amelyeket a nagyobbik kormánypárt saját bevallása szerint „véletlenül” szavazott meg. Băsescu hangsúlyozta: a makrogazdasági stabilitás érdekében nem lehet ilyen törvényeket gyakorlatba ültetni.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.