
Újratervezés? A kiadások lefaragásán dolgozik a kormány
Fotó: 123RF
A szociálliberális kormány vehemensen tagadja, hogy a költségvetés kiigazításakor le akarna faragni a bérekkel és nyugdíjakkal járó kiadásokból. Az ellenzék és a sajtó kételkedik ennek valóságtartalmában.
2019. június 13., 08:012019. június 13., 08:01
2019. június 13., 08:022019. június 13., 08:02
Közalkalmazottak apokalipszisáról cikkezik a bukaresti sajtó, miután Vlad Alexandrescu, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora egy olyan dokumentumot hozott nyilvánosságra, amelyet Eugen Teodorovici pénzügyminiszter elküldött az ország valamennyi közintézményéhez, és amelyben arra kérte azokat, hogy készüljenek létszámcsökkentésre. Egyes cikkek szerint
Szólnak cikkek arról is, hogy a lefaragásokra a kormány az Európai Bizottságnak tett ígéretet. A brüsszeli testület honlapján közzétett, 2019–2022-es konvergenciaprogram szerint a kormány már tavaly októberben megpróbált megoldásokat találni a minisztériumok kiadásainak csökkentésére, a közigazgatási rendszer kiadásainak elemzése pedig márciustól máig tart. A hivatalos dokumentum szerint negyven lehetséges megoldást azonosítottak a rendszer hatékonyabbá tételére. Szerepel köztük az átszervezés/decentralizáció, az állami kiadások csökkentése, a külföldi utakkal, gépkocsiparkkal járó kiadások lefaragása, a papíralapú dokumentumokról való lemondás, a bevételek növelése, valamint a rendelkezésre álló európai uniós alapok lehívására irányuló tevékenységek megerősítése. Az elemzés lezárásának határideje július 19., ezt követően a felmerülő megoldási lehetőségeket törvénybe kell foglalni, a kiadások visszaszorítására azonosított lehetőségeket pedig az idei első költségvetés-kiigazításkor gyakorlatba kell ültetni – írja az Adevărul.ro hírportál.
A kormány „semmi esetre sem” fogja csökkenteni a béreket a közszférában – szögezte le a nyilvános térben megjelentekre reagálva Viorica Dăncilă miniszterelnök, hangsúlyozva egyúttal, hogy
„Egyáltalán nem merült fel, hogy csökkentsük a béreket. Tudomásom szerint a fizetések csökkentése és a megszorító intézkedések a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jellemzői, mely alakulat képviselői egyébként nyilvánosan is beszéltek erről. Ellenkezőleg, szeptember 1-jétől emeljük a nyugdíjpont értékét és a minimális juttatás összegét” – fogalmazott a miniszterelnök.
Év végéig befektetésekre, valamint a közalkalmazotti fizetésekre és a nyugdíjakra is van elegendő pénz az államkasszában – nyilatkozta hasonlóképpen Eugen Teodorovici pénzügyminiszter, amikor arról a körlevélről faggatták az újságírók, amelyet a hitelutalványozóknak küldött a költségek csökkentéséről. A miniszter azt mondta, a hitelutalványozóknak elemzést kell készíteniük, és amennyiben módjukban áll csökkenteni a költségeiket, ennek megfelelően kell eljárniuk.
„Minden ember, minden család megpróbálja logikusan megtervezni a kiadásait. Ha a pénzfelhasználás hatékonyabbá tehető, ezt akkor is meg kell tenni, ha van pénz. Mit tett a pénzügyminisztérium? Közölte, hogy adottak év végéig bizonyos értékhatárok, mindegyik minisztérium, ügynökség, közhatóság el kell hogy végezzen egy elemzést, és ha vannak ilyen pluszköltségei, végezze el a megfelelő korrekciókat. Ennyi” – hangsúlyozta Teodorovici.
Arra a kérdésre, hogy kell-e elbocsátásokra számítani, a pénzügyminiszter így válaszolt: „nem lesz ilyesmi”.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!