
2009. szeptember 18., 09:542009. szeptember 18., 09:54
A jelenleg kormányzó politikai koalíció nem kevesebbé, mint az ország gazdaságának aláaknázásával vádolja a volt miniszterelnököt, ellene bűnvádi eljárást is fontolgat. Stephen Birrell, a Sterling alelnöke a Krónikának cáfolta az ellene felhozott vádakat, és hangsúlyozta: a kitermelést mihamarabb el szeretnék kezdeni, ennek érdekében pedig nem zárkóznak el a további partnerek bevonásától sem. Bár a szerződés kivizsgálására létrehozott bizottság már júliusban a kormány asztalára tette észrevételeit, a parlament – a 30 napos határidő ellenére – máig nem foglalkozott az üggyel – tájékoztatta lapunkat Antal István, az RMDSZ képviselője, a vizsgálóbizottság tagja.
Mint arról korábban beszámoltunk, óriási botrányt kavart a romániai politikai életben, amikor kiderült, hogy az Ukrajnától peres úton idén megszerzett 9700 négyzetkilométeres kiterjedésű fekete-tengeri kontinentális talapzat és a Kígyó-sziget alatt rejlő ásványi kincsek egy részének kitermelési joga – a korábbi államvezetés egy tavaly megerősített határozata szerint is – több éve a kanadai Sterling Resuorces vállalat román leánya, a Midia Resources SRL. birtokában van.
Emil Boc miniszterelnök azonnal menesztette az Ásványtartalékok Országos Ügynöksége (ANRM) elnökét, Bogdan Găbudeanut, és arra utasította a kabinet jogászait, keressenek törvényes megoldást a kanadaiakkal kötött szerződés záradékának módosítására, az állam veszteségeinek csökkentése érdekében. A tét ugyanis az ANRM becslése szerint 50 milliárd köbméter földgáz és mintegy 278 millió tonna kőolaj, amely 5 évig fedezné Románia teljes gáz- és 55 évig a teljes kőolajszükségletét.
Az előző kormány által aláírt szerződés kivizsgálására egy képviselői bizottság alakult, amely a dokumentumok elemzése után a kanadai vállalat számára elmarasztaló következtetésre jutott. A szakbizottság jelentésében kifejti, hogy a leköszönő Tăriceanu-kormány által az utolsó pillanatban jóváhagyott szerződéskiegészítés amellett, hogy súlyos hiányosságokat tartalmaz, sérti a törvényeket, és nem utolsósorban Románia érdekeit, felelősként pedig az ANRM akkori vezetőit nevezi meg.
A szociáldemokrata Iulian Iancu vezette bizottság szerint a szénhidrogének kitermelésének jogát pályázati úton kellett volna odaítélni a legelőnyösebb ajánlatot tévő vállalatnak, figyelembe véve annak szakmai hátterét is. A vádak szerint ugyanis a Midia Resources – amely a kitermelést végezné – nem rendelkezik még a munkálatok megkezdéséhez szükséges engedélyekkel sem, emellett a mindössze egyetlen alkalmazottat foglalkoztató vállalat anyagi helyzetét, illetve szakmai tapasztalatát figyelembe véve a kitermelésre nem is lenne képes.
A bizottság felszólította a kormányt, hogy 30 napos határidőn belül tájékoztassa a parlamentet a kialakult helyzetről, az ANRM pedig 60 napot kapott arra, hogy a szerződést újratárgyalja a Sterlinggel, és a kitermelésbe stratégiai partnerként romániai érdekeltségű feleket is bevonjon – tájékoztatta lapunkat Antal István, az RMDSZ képviselője, aki maga is tagja volt a vizsgálóbizottságnak. Bár a jelentés nem nevezi meg az esetleges román felet, elemzők szerint a politikusok érdeke az lenne, ha az állam többségi tulajdonában lévő Romgaz profitálhatna a kitermelési jogok esetleges újraosztásából.
„A szakbizottság sajnálatos módon egy politikai döntést hozott, aminek egyetlen célja az előző kormány befeketítése volt” – szögezte le Antal István. Hozzátette: a Sterling Resources vállalat 1992-ben az akkori kormány felhatalmazásával kezdett kutatásokba a Fekete-tengeren, ám mivel az azóta eltelt 17 év alatt mind a körülmények, mind pedig a törvényi rendelkezések is sokat változtak, az eredeti szerződéshez összesen 11 kiegészítést csatoltak. A korábban hatályos törvények szerint a kitermelt nyersanyag 45 százaléka Romániát illette meg, míg a fennmaradó résszel a kitermelő cég gazdálkodhatott. A törvény azóta több módosításon is átesett, a jelenlegi bányatörvény értelmében az állam a kitermelt nyersanyag 13 százalékára vet ki úgynevezett koncessziós illetéket.
„Tény, hogy Románia számára előnyösebb szerződést is lehetett volna kötni, ám erre a mostani kormánykoalíciónak akkor kellett volna gondolni, amikor 2008-ban megszavazták a jelenleg érvényben lévő bányatörvényt” – nyilatkozta a szakpolitikus. Antal szerint az elmarasztaló ítélet úgy született, hogy a vádolt feleket meg sem hallgatta a bizottság, nem idézték be például a korábbi aláírókat, illetve a volt miniszterelnököt sem.
A Sterling kapott ugyan lehetőséget a védekezésre, ám a bizottságnak benyújtott tökéletes dokumentáció ellenére tovább tart a lejárató kampány. A volt kormányfő a sajtóhoz eljuttatott nyílt leveleiben nem egyszer hangoztatta: nem áll szándékában a mentelmi joga mögé bújni, kész minden rendelkezésére álló információt átadni, hogy a Sterling-ügyre fény derüljön. „Az, hogy 17 év kutatás után a kitermelési jogot a Sterling kapja meg, számomra nem vita tárgya, ezért nem írtam alá a vizsgálati dokumentációt” – fogalmazott Antal.
A kanadai vállalat lapunkhoz eljuttatott közleményében hevesen cáfol minden ellene felhozott vádat, egyben hangsúlyozza, a 1992 óta folyó kutatómunkálatokat a mindenkori kormány felhatalmazásával folytatta. A próbafúrásokra és geológiai tanulmányokra a cég több mint 56 millió dollárt áldozott, 17 év alatt az összbefektetések összege eléri a 130 millió dollárt. A Románia és Ukrajna között kirobbant területi vita miatt a munkálatokat 2003-ban részben fel kellett függeszteni, ennek ellenére a 11. számú szerződéskiegészítést aláírta a vállalat, vállalva ezzel azt a kockázatot is, hogy Hágában esetleg olyan döntés születik, mely az ukrán félnek ítéli a területet.
Az ANRM 2007-ben írta alá szerződés 11. záradékát, amit ellenjegyeztek a szakminisztériumok és a felügyelő hatóságok, majd 2008 novemberében a kormány is jóváhagyta azt. A sokat vitatott utolsó szerződés-kiegészítés mindössze az új törvények tükrében erősíti meg a Sterlinget korábban megszerzett jogaiban, és rendelkezik arról, hogy amennyiben Hágában Románia számára kedvező ítélet születik, az olajtársaság megkezdheti a kitermelést a Pelikán XIII-as és a Midia XV-ös jelzésű övezetben.
A Streling becslése szerint ahhoz, hogy a nyersanyagot a felszínre hozzák további 450 millió dollárra rúgó befektetésre van szükség, a kitermelés leghamarabb 2011 végén, 2012 elején indulhat el. A pénzügyi források illetve a szakmai háttér megteremtése érdekében a Sterling partnerséget ajánlott fel három vállalatnak, (a Melrose Resources, a Gas Plus International vagy a Petro Ventures Europe 32,5, 15, illetve 20 százalékos részesedésért cserébe) tájékoztatta lapunkat Stephen Birrell, a Sterling Resources Ltd. alelnöke.
Hozzátette: a Sterling arra törekszik, hogy mielőbb tisztázódjanak a koncessziós szerződés körüli aggályok, és elkezdődhessen az Ana és a Doina gázmezők kitermelése. A Romgazzal való esetleges együttműködésről Birrell úgy nyilatkozott: amennyiben kedvező ajánlat érkezik, az általa vezetett cég nem zárkózik el a további partnerek bevonásától sem. Sajtóforrások szerint az E.ON Ruhrgas, a Total, az Exxon Mobil, a Lukoil és a Wintershall is jelezte, érdekelt a fekete-tengeri projektben.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.