Hirdetés

„Az irány jó, de még nem értünk célba” – Válságköltségvetés született a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakember szerint

Az elemző szerint nem indokolt az adóemelés, de nagyobb hatékonyságú begyűjtés kell •  Fotó: Pinti Attila

Az elemző szerint nem indokolt az adóemelés, de nagyobb hatékonyságú begyűjtés kell

Fotó: Pinti Attila

Az elmúlt évekből megörökölt szerkezeti egyensúlytalanságok rontják tovább a koronavírus-világjárvány és a fertőzés terjedésének megakadályozására bevezetett óvintézkedések miatt kialakult gazdasági válságot Romániában a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakértő szerint. Rácz Béla Gergely szerint jó hír ugyanakkor, hogy a kormány több pénzt tervez beruházásokra fordítani, ezzel párhuzamosan viszont növelnie kellene az adóbegyűjtés hatékonyságát.

Bíró Blanka

2021. március 04., 08:062021. március 04., 08:06

„Az elfogadott 2021-es évi állami költségvetés sarokszámaiból kiindulva jó hír, és pozitív folyamat kezdete lehet, hogy beruházásokra a bruttó hazai termék (GDP) 5, 5 százalékát különítették el, ami magasabb, mint a tavalyi 5,1 százalék” – értékelt szerdán Rácz Béla Gergely közgazdász, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem közgazdaság- és gazdálkodástudományi karának  egyetemi adjunktusa a parlamentben egy nappal korábban a kormány által beterjesztett formában elfogadott büdzsé kapcsán. Kifejtette,  a százalékarányos növekedés nem tűnik jelentősnek, ám abszolút számokban nagy a különbség. Ez meglátása szerint azért iránymutató, mert

a stabil növekedés záloga a beruházás, az infrastrukturális fejlesztések – például autópálya építések –, és minden állami beruházás megalapozza a növekedést, a működő külföldi tőke beáramlását, ami által a növekedés fenntartható.

Hirdetés

„Ez biztató kezdet. Ha a beruházásokra, fejlesztésekre szánt összegeket a következő években tovább tudják növelni, az kiegyensúlyozottabb államháztartáshoz, gazdaságpolitikához vezet” – szögezte le a szakértő.

Hangsúlyozta továbbá, hogy Románia relatív jól teljesített 2020-ban, a költségvetési hiány magas volt ugyan, de a GDP csökkenése mindössze 3,9 százalékos volt, a legkisebb visszaesés az Európai Unióban, miközben korábban még a optimista hitelminősítő és gazdasági intézmények is 5 százalékos vagy még annál is nagyobb visszaesést jeleztek előre. „A vártnál kisebb visszaeséssel zárta az elmúlt évet az ország, pedig még a mezőgazdaság sem teljesített jól a kedvezőtlen időjárás miatt.

Idézet
Idén  4,3 százalékos gazdasági növekedés a cél, és reálisnak tűnik, hogy 2021 végére a romániai gazdaságnak el kellene érnie a 2019-es szintet”

– mondta Rácz Béla Gergely. 

Öröklött szerkezeti
egyensúlytalanságok

A rossz hír viszont véleménye szerint az, hogy az elmúlt évek strukturális egyensúlytalanságai átöröklődtek az idei költségvetésbe, az elmúlt évek erős jövedelempolitikája növekvő költségtételt jelent az idei büdzsében is. Rácz emlékeztetett, már 2019-ben 4,3 százalékos volt a költségvetési hiány, tehát meghaladta a 3 százalékos határt, és 2020-ban – bár még nincsenek végleges számok – is valószínűleg eléri a 10 százalékot.

Az idei költségvetésben 7,16 százalékos hiánnyal számolnak.

„Az idei egy válságköltségvetés, hiszen az elmúlt évet nemcsak Románia, hanem a globális gazdaság is visszaeséssel zárta, tehát a 7,16 százalékos deficit még nem lenne a világvége, hiszen a kormányzat feladata, hogy a gazdaságot kirángassa a válságból, és ezt túlköltekezéssel tudja megtenni. Az idei 7,16 százalékos államháztartási hiány akkor nem lenne gond, ha ez a válságkezelő, válságtompító intézkedések következménye lenne, de a szerkezeti aránytalanságok miatt a deficit akkor is magas lenne Romániában, ha nincs válság” – részletezte  Rácz Béla Gergely.

Közgazdászként aláhúzta, a költségvetésben a kormány úgy számol, hogy idén 364,9 milliárd lej bevétele lesz az államháztartásnak, és a személyzeti kiadásokra, vagyis a közalkalmazottak fizetésére 110 milliárd lejt szánnak, a szociális kiadások – nyugdíjak, segélyek – 143 milliárd lejre rúgnak. Tehát

a költségvetés bevételének 70 százaléka elmegy személyi és szociális kiadásokra, a fennmaradó 30 százalékból kell működtetni az állami intézményeket, az egészségügyet, oktatást, és ebből kell kieszközölni a beruházásokat.

„Ez a szerkezeti egyensúlytalanság legfontosabb eleme, ezért törekedett arra a kormány, hogy a tavalyi deficitet leszorítsa. A közalkalmazottak bérét befagyasztották, nem adják meg a beígért béremeléseket, a nyugdíjakat sem növelik a korábban tervezett mértékben, a közalkalmazottak nem kapnak üdülési utalványokat, az egyetemisták, diákok ingyenes utazását korlátozták. Ezekről az intézkedésekről gondolta a kormány, hogy nem annyira húsba vágók, de mégis valamit lehet ezekkel spórolni. Reméljük az idei költségvetés kiegyensúlyozottabb lesz, mint az elmúlt években, az irány jó, de még nem érkeztünk meg” – összegzett az elemző.

Nem indokolt az adóemelés,
de hatékonyság kell

Arra is ráirányította ugyanakkor a figyelmet, hogy Románia az Európai Unióban az utolsó helyen áll az adóbehajtás tekintetében, ezzel pedig „valamit kezdeni kell”.  Rácz Béla Gergely rámutatott, az állami intézményekben szinte ugyanannyian dolgoznak, mint 1990-ben, miközben a feladatok egy részét automatizálni lehetett vagy lehetne, és közben csökkent az ország lakossága.

Idézet
Egyre nehezebb indokolni a közalkalmazottak magas számát, közben az állami alkalmazottak fizetése több mint 40 százalékkal magasabb mint a magánszektorban. Ezzel önmagában még nem lenne baj, ha az állami intézmények, az adóhivatal, hatékonyan működnének. A fizetések magasak, sokkal több az alkalmazott, mint amennyire valóban szükség lenne, az adóbehajtás mégis rosszul teljesít”

– szögezte le a szakértő.

Felidézte, a sokszor beígért reform, a digitalizálás elmaradt. „A jelenlegi kormány is ezt szorgalmazza, a költségvetésben is szerepel a digitalizálás, ha ez nemcsak üres frázis, hanem meg is valósul, az adóbegyűjtés mértéke növekedhet, és el lehet kerülni az adóemelést” – mondta az egyetemi adjunktus. Rámutatott, Romániában az uniós átlagnál alacsonyabbak az adók, tehát még azzal sem lehet indokolni a rossz adóbeszedést, hogy a magas adók miatt nagy az adóelkerülés, hiszen nem éri meg ezt kockáztatni. „Válságban nem indokolt az adóemelés, de indokolt a hatékony begyűjtés” – összegezte az elemző.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés