2010. augusztus 29., 11:562010. augusztus 29., 11:56
A törökországi Samsun városban és a bajorországi Haimingban tervezett hasonló technológiát alkalmazó erőművekkel „2015-ig 15 terawattóra elektromos áramot leszünk képesek előállítani, ami megfelel az osztrák áramfelhasználás egy negyedének” - jelentette ki az OMV Power International igazgatója Martin Thomas újságíróknak az OMV új stratégiáját bemutató hétvégi tájékoztatón.
„A gáz-üzletágól egyenes út vezet az áramtermelés, további nyereségek felé” - mutatott rá Martin Thomas. Alapjában véve a hozzáadott érték előállításnak növeléséről van szó a földgáztól egészen az elektromos áramig kiterjesztett vertikumban, amit gáz-, illetve megújítható energiaforrásokra épülő erőmű-portfolió bővítésével kíván a vállalat elérni.
Jövőre három OMV erőmű kezdi meg az áramtermelést. A brazi-i gáz-kombinált 860 MW-os teljesítményű és évi 5 ezer gigawattóra áramtermelési kapacitású erőmű mellett üzembe helyezik az ugyancsak romániai Dorobanțu melletti évi 113 gigawattóra áramtermelési kapacitású szélerőművet, valamint a hővisszanyerő technológiát alkalmazó évi 75 gigawattóra áramtermelési kapacitású erőművet az ausztriai Weitendorf mellett. Az OMV általában 13 százalékos nyereségkulcsot vár el minden egyes új projektjétől és ezt a brazi-i erőmű is hozni fogja - mondta Martin Thomas.
A gáz-kombinált erőmű a törökországi Samsunban egy-két évvel a brazi-i után készül majd el, és 600 millió eurós kivitelezési költségével valamivel többe kerül majd az 535 millió eurós brazi-i beruházásnál, az idő közben bekövetkezett áremelkedések, valamint az erőműhöz vezető hosszabb gázvezeték miatt. A Samsun erőmű áramtermelési kapacitása nagyobb lesz a brazi-i erőműnél, évi 6500 gigawattóra, és hatásfoka is jobb lesz a brazi-i 57 százalékánál. A Samsun orosz gázt kap majd a Kék Áramlat gázvezetékből az erőművet a tengerparttal összekötő 60 kilométer hosszú bekötő vezetéken keresztül.
A brazi-i erőmű éves áram- és távhő termeléséből nagyjából egy terawattórát használ majd fel a Petrom közelben elhelyezkedő Petrobrazi olajfinomítója - közölte Karl Dietrichstein, az erőmű projektvezetője. „Évente nagyjából egymilliárd köbméter gázt tüzelünk majd el, a román belföldi gáztermelés mintegy ötödét, és eközben csak harmadannyi széndioxidot bocsátunk ki, mint amennyit egy hasonló teljesítményű szénerőmű” - mondta a Bukaresttől jó egy órányi autózásra északra fekvő építési területen 700 ember munkáját felügyelő projektigazgató. A projekt kivitelezését a General Electric (GE) és a görög Metka építőipari konszern konzorciuma végzi. Az üzembe helyezést követően az erőmű 40 főnek ad majd munkát.
A brazi-i erőműben két, egyenként 280 MW teljesítményű gázturbina és egy 300 MW teljesítményű gőzturbina termel majd áramot. „A gázturbinák működési elve nagyjából megegyezik a repülőgép hajtóművekével” - magyarázta Karl Dietrichstein. „Azzal a különbséggel, hogy a repülőgép hajtóművének tolóereje a gépet mozgatja, míg a szilárdan rögzített gázturbina sugara az áramfejlesztő generátor turbinalapátjait hajtja meg.” Egyetlen ilyen gázturbina a teljesítménye egy Airbus A380-as óriásgép négy hajtóművének teljesítményével vethető össze. Az erőművet az országos energiaellátó hálózattal összekötő 8 kilométeres távvezeték szakasz tartóoszlopai már állnak, csak a vezetékeket kell kifeszíteni. Az OMV Petrom Gas és az állami Transgaz gázvezeték üzemeltető vállalat együttműködésében már lefektették az erőművet földgázzal ellátó 30 kilométeres vezetéket is.
Az OMV áramtermelés felé történő profilbővítésének keretében további erőművek építése van tervbe véve, ezekről azonban még korai lenne beszélni - monda Martin Thomas. A következő ilyen projekt valószínűleg egy Törökországban épülő gáz-, vagy szélerőmű beruházás lesz. A bajorországi Haimingban tervezett erőműről a végső döntést az összes engedély beszerzése után, valószínűleg 2012 vége előtt hozzák meg.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.