
2009. szeptember 29., 09:192009. szeptember 29., 09:19
Az OMV romániai leányvállalata, a Petrom 4,85 milliárd eurós forgalmával Délkelet-Európa legnagyobb vállalata – derül ki a Roland Berger tanácsadó cég és a SeeNews hírügynökség tegnap nyilvánosságra hozott térségi „top 100”-as listájából. A második helyen a horvát INA áll 3,652 milliárd eurós 2008-as forgalommal, a harmadik – 3,647 milliárdos forgalommal – a bolgár Lukoil Neftochim Burgas AD a délkelet-európai régióban – Románia, Bulgária, Horvátország, Szlovénia, Szerbia, Moldovai Köztársaság, Bosznia-Hercegovina, Macedónia, valamint Albánia.
Románia 43 vállalattal képviselteti magát a listán, ezek együttesen a 100 vállalat összforgalmának 42,3 százalékát adják. A második helyen Szlovénia áll 18 vállalattal, Bulgária pedig 16 vállalattal követi. A legnagyobb szlovén vállalat a Petrol d. d. 2,721 milliárd eurós forgalommal.
A legnyereségesebb vállalat szintén romániai, az Electrica villanyáramszolgáltató, 42,91 százalékos nyereségkulccsal, a második a horvát HT – Hrvatske Telekomunikacije d.d. 35,61 százalékos kulccsal, a harmadik a horvát T-Mobile Hrvatska d.o.o. 33,38 százalékkal.
A veszteségesek listáját a bolgár Lukoil Neftochim Burgas AD vezeti 242,05 millió eurós veszteséggel, a második azonban a Román Vasúttársaság (CFR) 196,29 millió euróval, a harmadik a horvát INA d.d. 142,23 millió euróval.
A legnagyobb növekedési ütemet a szlovén Salbatring International d.o.o. érte el: 2008-ban 610,44 millió eurós forgalmat bonyolított a 2007-es 58,87 millió euró után, ami 936,93 százalékos növekedésnek felel meg. A második az Electrica Rt. (2008: 713,51 millió euró / 2007: 232,39 millió euró = +238,92 százalék), a harmadik az E.ON Gaz Románia Rt. (782,85; 349,05; +147.58 százalék).
A régióban a legnagyobb forgalmat a földgáz- és olajipar érte el 37,289 milliárd eurós összesített forgalommal 2008-ban a 2007-es 29,522 milliárd után. Igaz, az összesített eredmény 197,62 millió euró veszteség lett a 2007-es 1,028 milliárd euró nyereség után. A második legnagyobb forgalmat bonyolító ágazat az elektromos energia, amely 13,955 milliárd eurót forgalmazott, a 2007-es 12,093 milliárd után. Nyeresége 518,07 millió euró lett 175,93 millió után. Az ágazat a top 100-as lista forgalmának 39 százalékát adta. A legjövedelmezőbb ágazatok a távközlés, a gyógyszeripar és az élelmiszer/ital/dohányáruk voltak 19,30 százalékos, 14,63 százalékos, illetve 7,79 százalékos átlagos nyereségkulccsal.
Ország szerinti bontásban a legjövedelmezőbbek a horvát cégek voltak 5,6 százalékos átlagos nyereségkulcscsal, a második helyen a román vállalatok állnak 4 százalékos kulccsal, a harmadikon a szlovén vállalatok 3,6 százalékossal.
Jelentős mértékben szűkült a pénzügyi szektor: a ljubljanai tőzsde és a zágrábi tőzsde piaci tőkeértékének kétharmadát veszítette el. A bukaresti tőzsde 70 százalékot, a belgrádi tőzsde 76 százalékot, a szófiai tőzsde 80 százalékot veszített tőkeértékéből.
A térség vezető bankja a szlovén Nova Ljubljanska Banka d.d. 18,918 milliárd euró mérlegfőösszeggel, a második az Erste Group romániai leányvállalata, a Román Kereskedelmi Bank (BCR) 17,334 milliárd euróval, a harmadik a szintén romániai BDR Groupe Societe Generale 12,777 milliárd euróval.
A gazdasági válság alaposan átrendezi majd a 2009-es listát – véli Vladimir Preveden, a Roland Berger délkelet-európai szakértője. A krízis késleltetéssel érkezett meg a régióba, és tovább is érezteti majd hatását – mondta Preveden az APA osztrák hírügynökségnek adott interjúban. Románia puszta méretének köszönhetően a többi országhoz képest jobban viseli majd a gazdasági válság hatását, tette hozzá.
A szakértő szerint a 2010-es évet a merger- és akvizíciós tevékenység élénkülése jellemzi majd a térségben, mivel addigra a vállalatok jellemzően felélik tartalékaikat. Romlik a projektek finanszírozása, a többségében külföldi tulajdonban lévő bankok pedig szigorítják a hitelkihelyezési kondíciókat, és ezzel gyakorlatilag leállítják majd az ingatlanberuházási szektor tevékenységét, amely az elmúlt években a gazdasági növekedés motorja volt.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.