Hirdetés

A gazdasági bizonytalanság bedöntötte a lejt és a tőzsdét

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

A lej 16 havi mélypontra gyengült az euróval szemben tegnap délután, amikor több mint egyszázalékos veszteségen állt a bukaresti értéktőzsde vezető mutatója. Szakértők szerint a gyengülés oka, hogy a kormány 24 százalékra emelné az áfát, ami alááshatja a belpolitikai stabilitást, és visszafoghatja a gazdaságot. Dél körül az euró 1 százalékos napközbeni erősödéssel 4,33 lejen állt. Volt azonban ennél a 4,33 lejes szintnél is erősebb az euró, a délelőtti órákban 4,335 lejen is volt, ami 2009 februárja óta a legmagasabb euróárfolyam.

Hírösszefoglaló

2010. június 29., 10:112010. június 29., 10:11

Ugyanekkor a bukaresti értéktőzsde irányadó BET indexe 1,2 százalékos mínuszon állt. Mint beszámoltunk, a Boc-kabinet azért tervezi emelni az áfát, mert az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította a múlt héten a nyugdíjak 15 százalékos megkurtításának tervezetét. A kormány részben ezzel kívánja most csökkenteni az államháztartási hiányt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 20 milliárd eurós segélycsomagja újabb részletének megadása érdekében. Az IMF ugyanis megtagadta a soron következő, ötödik hitelrészlet folyósítását azt követően, hogy az alkotmánybíróság az ország alaptörvényébe ütközőnek minősítette a nyugdíjak 15 százalékos csökkentését, ugyanis ha a kormánynak nem sikerült ezeket az összegeket megspórolnia, túlzottan megnő a költségvetési hiány.

Pillanatnyi az aggodalom

A napokban a Román Nemzeti Bank egyébként arra figyelmeztetett, hogy amennyiben a kormány nem tesz sürgős lépéseket a kiadások csökkentése érdekében, az euró árfolyama akár a hat lejt is elérheti. A pénzügyi szakértők szerint éppen ezen kijelentés miatt gyengült a lej, mivel aggodalmat keltett a befektetők között. Adrian Vasilescu jegybanki tanácsadó szerint az áfaemelés elkerülhetetlen következményének tekinthető infláció negatív hatással lesz a lejre, azonban nincs szó arról, hogy zuhanna a lej árfolyama. A tegnapi árfolyam szerinte mindössze a jelenlegi aggasztó gazdasági légkör számlájára írható. A tanácsadó cáfolta, hogy az infláció is az áfaemeléssel arányosan, öt százalékkal emelkedne a közeljövőben.

Jöhet az áfaemelés?

Egyes szakértők szerint ugyanakkor a piaci bizalom, s ezáltal a stabilitás is helyreállhat, amenynyiben a kormánynak sikerül már július elsejétől gyakorlatba ültetnie mind az áfaemlést, mind pedig a közalkalmazotti bérek 25 százalékos csökkentését. Az ehhez szükséges egyik első lépés tegnap már meg is történt: megjelent a Hivatalos Közlönyben az áfa július elsejétől 24 százalékra való emeléséről rendelkező sürgősségi kormányrendelet. A jogszabály egyebek között az étkezési, illetve ajándékutalványok, valamint a letéti és folyószámlán levő összegek kamatának megadóztatásáról is rendelkezik. Az új szabályozás szerint július elsejétől 16 százalékos adót kell fizetni a folyószámlán, valamint letéti számlán levő összegek kamatoztatása után. 25 százalékos adót vetnek ki továbbá a szerencsejátékokból származó nettó nyereségre. A korábban beharangozottakkal ellentétben azonban a szövegben már nem szerepel azon magánszemélyeknek a többletadóztatása, akik több lakóingatlannal is rendelkeznek. A bérek lefaragásához azonban a kormánynak ismét be kell terjesztenie a vonatkozó jogszabálytervezetet a parlament elé, ugyanis a korábban felelősségvállalással elfogadott szövegben alkotmányellenes passzusok is szerepeltek, azokat pedig most törölni kell.

Nincs ellenzéki empátia

Ugyan Emil Boc miniszterelnök a hét végén megértést és támogatást kért az ellenzéki honatyáktól a költségvetési hiány helyreállítását célzó intézkedéscsomag mielőbbi elfogadására, a szociáldemokraták és nemzeti liberálisok empátiájára úgy tűnik, a legkevésbé sem számíthat. A Szociáldemokrata Párt (PSD) már bejelentette, hogy az ombudsmanhoz fordul a kormányrendelet kapcsán. A rendelkezések ugyanis az Adótörvénykönyvet módosítják, e jogszabályon azonban csak akkor lehet változtatni, ha a tervezett módosításokat már hat hónappal korábban bejelentették. Ugyanakkor tegnap újabb bizalmatlansági indítvány benyújtásáról döntött a PSD vezetősége. Victor Ponta, az alakulat elnöke közölte: beindítják a parlamenti aláírásgyűjtést egy újabb bizalmatlansági indítvány benyújtásához. Hozzátette: a szociáldemokrata képviselők és szenátorok már a tegnapi nap folyamán aláírták a kezdeményezést, majd eljuttatják a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi és szenátusi frakciójához, hogy támogassák. Ezt követően valamennyi parlamenti frakció tagját felkérik, lássa el kézjegyével a kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványt. Ponta szerint az indítványt közvetlenül azt követően benyújtják a parlamentben, hogy sikerült összegyűjteni az ehhez szükséges legalább 236 támogató aláírást. Elmondta: a bizalmatlansági indítvány tíz okot sorol majd fel, ami miatt a Boc-kabinetnek távoznia kell, köztük az adónövelést, a nyugdíjasok iránti megvetést, a fűtéspótlék eltörlését, a munkahelyteremtés és a mezőgazdaság iránti közönyt, illetve a sorozatos alkotmányszegést. Mint ismeretes, két héttel korábban az ellenzéknek több kormánypárti és a kormányt támogató képviselő és szenátor támogatásával kilenc szavazatra lett volna szüksége a Boc-kabinet menesztéséhez.

Ilie Şerbănescu: a gazdasági modell van válságban

„Az áfa öt százalékos emelése nagyságrendileg pótolja a költségvetésnek a 15 százalékos nyugdíjcsökkentés elmaradásából származó bevétel-kiesését, de a kormány több és hosszabb távú hitelfelvételre kényszerül, mert így jóval lassabban folyik be a pénz az államkasszába, míg a ki nem fizetett nyugdíjak esetében az összeg azonnal a kormány rendelkezésére állt volna” – részletezte a Krónika megkeresésére Ilie Şerbănescu gazdasági elemző. Kérdésünkre, hogy mit szól majd az Nemzetközi Valutaalap az áfa 5 százalékos növeléséhez, Şerbănescu úgy nyilatkozott, hogy a nemzetközi hitelintézet valószínűleg rábólint a kezdeményezésre, hiszen korábban épp ezt kérte a román kormánytól. A gazdasági szakértő ugyanakkor leszögezte: „A válságnak soha sem lesz vége”. „Legfeljebb abban bízhatunk, hogy véget ér a recesszió, mert Románia gazdasági modellje van válságban. Nem látom, hogy ki tudná ezt a rosszul működő gazdasági modellt megváltoztatni, mert a kormány az ehhez szükséges eszközökkel sem rendelkezik” – osztotta meg nem túl derűs jövőképét Ilie Şerbănescu. A szakértő úgy véli, egy esetleges kormányváltással nem változna semmi az országban, „nem lenne sem jobb, sem rosszabb.

Növekvő államháztartási hiány
Május végére az államháztartási hiány a bruttó hazai termék (GDP) 3,27 százalékára nőtt – közölte tegnap a pénzügyminisztérium. A deficit értéke elérte a 16,7 milliárd lejt, ami az év elején becsült GDP-hez képest 3,1 százalékos hiányt jelent, viszont azóta a kormány a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértőivel együtt felülvizsgálta az év eleji becsléseket és lefelé, 510,44 milliárd lejre módosította Románia idei várható GDP-jét. Ehhez viszonyítva az első öt hónapi deficit eléri a 3,27 százalékot. A konszolidált költségvetés bevételei összesen 1,6 százalékkal csökkentek a tavalyi év hasonló időszakához képest, így a büdzsébe összesen 64,2 milliárd lej érkezett, miközben 7,8 százalékkal csökkent az áfából származó bevétel, 6,4 százalékkal a személyi jövedelemadóból, 2,7 százalékkal a társasági adóból, és 4,4 százalékkal a társadalombiztosításból származó bevétel. A kiadások elérték a 80,9 milliárd lejt, ami nominálisan 5,7 százalékos növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest. A személyi kiadások 4,6 százalékkal csökkentek, az állami intézmények által különböző javak és szolgáltatások beszerzésére költött összeg viszont 3,1 százalékkal nőtt. A beruházásokra 6,5 százalékkal többet fordítottak, a szociális kiadások 13,4 százalékkal emelkedtek 2009 első öt hónapjához képest. A kormány vállalta, hogy az idei államháztartási hiány nem haladja meg a GDP 6,8 százalékát, ehhez azonban július 1-től alkalmaznia kell a közalkalmazotti bérek 25 százalékos lefaragását és az áfa 24 százalékra való emelését.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés