Vincze Német László, az aradi Lapella Lemn Kft. ügyvezetője úgy ítéli meg, hogy a magánszemélyektől érkező rendelések esetében az arány 70–30 százalék körül mozog, de országrészenként változik, Erdélyben népszerűbb a fa, mint más régiókban. Az egyetlen romániai szakfolyóirat, a Fereastra szerkesztőinek becslései szerint a PVC piaci részesedése körülbelül 65 százalékos, az alumíniumé 30 százalékos, míg a fáé csupán 5 százalékos.
Az alumínium tabu
Alumíniumból készült ablakot magánházakon alig látni, ami természetes, figyelembe véve, hogy a fém nyílászárók nagyságrendekkel drágábbak a fából és PVC-ből gyártottaknál. „Mi kezdetben csak alumíniummal foglalkoztunk. Magánházakra is kértek tőlünk ajánlatokat, de az ár mindenkit elrettentett, mivel az alumínium nyílászárók árából szinte pirosba fel lehetett húzni egy házat. Alumíniumablakot csak irodaházak, üzletházak, benzinkutak, bankok, bevásárlóközpontok számára rendelnek” – nyilatkozta Nagy Galaczi András, a Wappal Rt. menedzsere. Az udvarhelyi üzletember szerint, akinek cége PVC és újabban fa nyílászárókkal is foglalkozik, nem megalapozottak a kizárólag fában utazó termelők azon állításai, miszerint a műanyag nyílászárók minőségileg elmaradnának a fából készültek mögött. „Több mint tíz éve gyártom a műanyag nyílászárókat, 2000 óta egy minőségi belga rendszert forgalmazunk. Öt év garanciát adunk ezekre a termékekre, a gyártó pedig tíz évet a profilokra. Naponta 40 terméket építünk be. Ha garanciális problémák lennének, nem tudnánk előrehaladni” – mondta Nagy Galaczi András. A Wappal menedzsere ugyanakkor hozzátette: „A fa, az fa. A fa melegebb és környezetbarátabb, mint a műanyag”. Bár a fa esztétikusabb, jóval drágább, durván duplája a fehér PVC árának, és utólagos karbantartást is igényel. „Az ügyfél pénztárcájának a vastagsága határozza meg, hogy fát vagy PVC-t vásárol. Ugyanakkor van olyan, aki pénzes, de mégis a PVC-t választja. Félnek az emberek az utólagos kezeléstől, rosszak a festéssel kapcsolatos tapasztalataik” – magyarázta Nagy Galaczi. Tapasztalata szerint a legtöbben házukba PVC-t szereltetnek. Mikor aztán sor kerül az első komoly felújításra, kicserélik a fűtést és a nyílászárókat, fára cserélve a műanyagot.
Ha kezelik, tartósabb
Vincze Német László abban látja a faablakok előnyét, hogy ezek biztosítják a lakás szellőzését, ami különösen az újonnan épült ingatlanok esetében fontos szempont. A PVC-vel ellentétben azonban a beszerelést követő hat-nyolcadik évben lakkozni kell a legjobb minőségű faablakokat is, majd időszakosan megismételni a felületkezelést.
Fazekas Attila, a mindkét anyagból készült nyílászárókat forgalmazó Fazekas Impex tulajdonosa hangsúlyozta, a felhasználási helytől függően kell nyílászárót választani. „Magánházakban, ahol az eresz részlegesen védi az ablakot, jobb fát választani. Tömbházak esetében azonban, ahol az ablak ki van téve esőnek, hónak, előnyösebb a PVC” – nyilatkozta a szatmárnémeti szakember. Véleménye szerint a műanyag nyílászárók úgy aránylanak a fából készültekhez, mint a műbőr a bőrhöz, minőségileg megközelíthetik, de utol soha nem érhetik a természetes anyagot. Fazekas azt mondta, a fa tartósabb is, mint a PVC, de csakis abban az esetben, ha rendszeresen, az előírásoknak megfelelően kezelik. „A műanyag élettartama 15–20 év, utána az anyag öregedése miatt törékennyé válik, és el kell dobni. A fát maximum négyévente csiszolni, festeni, lakkozni kell, ellenkező esetben 10–15 éven belül elrothad. Azonban ha rendesen kezelik, és baltát nem állítanak bele, akár 200 évig is eltart” – mondta a vállalkozó, aki szerint a fától sokan ódzkodnak, mivel régebben, amikor a gyártók gyengébb minőségű alapanyagból dolgoztak, gyakran elhajlott, megvetemedett.
Napjainkban már a fa esztétikumának és a PVC praktikumának összekapcsolására is van lehetőség, köszönhetően a faerezetes műanyagnak, bár ez árban alig marad el a fa mögött. Ha valaki ragaszkodik a fához, de szeretne megszabadulni a felületkezeléssel járó macerától, erre is van megoldás, néhány gyártó ugyanis már olyan faprofilokból is készít ablakokat, amelyek külső felületét fólia- vagy alumíniumborítás védi az időjárás viszontagságaitól. Ez az extraminőség azonban természetesen a termék árában is tükröződik. Aki az árak felől szeretne tájékozódni, meglátogathatja a www.fereastre.ro honlapot, ahol több száz cég ajánlata közül válogathat.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?