
A megemelt gyereknevelési pótlékokat már 2019. március elsejei hatállyal folyósítják
Fotó: Haáz Vince
A gyereknevelési pótlék megemeléséről döntött a költségvetési törvény tervezetének csütörtöki vitája során a bukaresti parlament plénuma. A balliberális koalíció vezetői hevesen ellenezték az intézkedést, amelyet végül az államháztartási hiány felsrófolásával hajtanak végre.
2019. február 14., 18:042019. február 14., 18:04
2019. február 14., 23:042019. február 14., 23:04
A Robert Sighiartău, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője által beterjesztett módosító indítvány értelmében kétéves korig a gyerekek 300 lejt kapnak majd havonta az eddigi 200 lej helyett. Kettő és 18 év között a kiskorúak illetménye a jelenlegi 84 lejről 150 lejre emelkedik.
A szavazás eredménye amúgy szoros volt: 123-an voksoltak az emelés mellett, 119-en pedig ellene. Hírügynökségi jelentések szerint az előterjesztés úgy ment át, hogy három szociáldemokrata (PSD) törvényhozón kívül támogatták az RMDSZ honatyái is. A jóváhagyott emelés évi 2,1 milliárd lejes többletterhet ró a költségvetésre, ezzel az összeggel a munkaügyi minisztérium büdzséjét kiegészítették.
A döntés ellenére mégsem biztos az emelés, csütörtök estére ugyanis kiderült: a balliberális koalíció vezetői szerint a pótlékkal járó többletköltség elkülönítése nyomán 2,77 százalékra ugrana a költségvetési deficit. A parlamenti szavazás után Liviu Dragnea PSD-elnök konzultációra hívta Eugen Teodorovici pénzügyminisztert, sajtóértesülések szerint pedig a péntekre időzített végszavazáson megpróbálják eltörölni az emelésről szóló módosító indítványt. Ezt követően Dragnea átvette a szót a szónoki pulpitusnál, és rendkívül indulatos beszédben bírálta, demagógiával vádolta az ellenzéket.
A képviselőház elnöki tisztségét betöltő politikus elmondta, a társadalombiztosítási alapból nem használhatóak fel források az állami költségvetés kiadásaként, éppen ezért csak úgy lehet végrehajtani a megszavazott gyerekpótlékemelést, ha az eredetileg tervezett 2,55 százalékos költségvetési deficitet felsrófolják a hazai össztermék (GDP) 2,76 százalékára. A politikus arra utalt, hogy a PNL eredetileg azt javasolta: az idei év fennmaradó 10 hónapjára szükséges 2,13 milliárd lejnyi többletkiadást abból a többletbevételből fedezzék, amely az állami nyugdíjpénztárnál keletkezett, amikor 2018-tól kezdődően a tb-járulékok befizetési kötelezettségét a munkáltatókról átruházták az alkalmazottakra.
„Eme demagóg javaslat előterjesztőinek halvány gőzük nincs a pénzügyi-költségvetési jogszabályokról, és úgy álltak elő az indítvánnyal, hogy nem gondolkodtak el azon, mi történik, ha elfogadja a parlament” – dörögte a parlamentben Dragnea, hozzátéve: a pénteken végszavazásra bocsátandó költségvetés-tervezetet a megemelt pótlékkal járó költségekhez igazítják. A PSD elnöke elmondta azt is: a költségvetési törvény kihirdetése után a kormánynak sürgősségi rendelettel módosítania kell az állami pótlékokról rendelkező törvényt, majd csak azután folyósítják a megemelt gyereknevelési illetményt.
Egyébként az ellenzéki módosító indítványt a törvényhozás pénzügyi-költségvetési bizottságában leszavazták a hatalmon lévő PSD–ALDE-koalíció, valamint az RMDSZ honatyái. Az elutasítás miatti felháborodás nyomán az RMDSZ azzal védekezett, hogy visszamenőleges hatályú rendelkezést tartalmaz, ezért formahibás és alkalmazhatatlan a gyermeknevelési pótlék növeléséről szóló liberális jogszabálytervezet, ezért nem tudta a szövetség frakciója támogatni. Az RMDSZ a parlamenti plénum csütörtöki szavazásán már támogatta a gyereknevelési pótlék megemelését.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
1 hozzászólás