Hirdetés

Nem kell elsietni!

2017. május 06., 12:012017. május 06., 12:01

2017. július 06., 22:192017. július 06., 22:19

Azt mondják, a mai fiatalok sokkal később érnek, mint elődeik. Jenőke is mindig úgy volt az élettel meg a tojásfőzéssel, hogy hát minek elsietni. Csak akkor döbbent rá, hogy mikrózás előtt levesszük a fóliát a gyorsfagyasztott pizzáról, amikor frissen vásárolt farmernadrágok és cigarettaábrándok közepett kirepült a családi fészekből, hogy egyetemistává váljon. Hiszen ezek e legszebb évek: kómáig lehet rázni a limbót távol anyuka-apuka szigortól vérmes vizslatásától.

Jenőke is alig várta már, hogy anyuka improvizált hátizsák-takarításaitól végre megszabadulva bátran teletömhesse táskáját házilag sodort, cseresznyés dohánnyal. Közben határozottan megfogadta: mostantól nem siet el semmit, minden héten csigolyaropogtató technoritmusra fog vizezett vodkát vedelni, és mindig más lányt visz a bentlakás elszürkült matracára. Hiszen fog ő még elég családi rajzfilm előtt gondolatban eret vágni.

Egyetemet is csak úgy lazán választott. Ráér még eldönteni, mivel keresi majd meg a kenyerét. Ha ez nem jön össze, hát lediplomázik más szakon. Úgy is lett. Jenőke néha órát látogatott, néha vizsgázott. Néha sörözött. Aztán otthon karácsonykor előadta, hogy az óraadó tanárok politikai ideológiája zavarja a szürkeállományát, s szakot vált.

Filozófiára iratkozott, mert tudta, abból biztosan nem lehet megélni, de addig is lesz ideje gondolkodni, hogy merre tovább. Hiszen ez fontos döntés, nem szabad elsietni.

A lányok is koslattak körülötte a szép kék szeméért, de ő határozottan hangoztatta: esze ágában sincs még megkomolyodni. Közben anyuka rendre küldte a töltött árdéjtól terhes szatyrokat a buszsofőrtől, s az Algocalmint másnaposságra. Néha az éjszaka sötétjében titkon, erős lelkiismeret-furdalá­sok között, vékonyodó pénztárcájára tekintgetve csongolygatta nedves zsebkendőjét, hogy hátha Jenőke nem akar elvégezni még egy egyetemet. Munka helyett.

Jenőke aztán három diploma s kilenc év lötyögés után nagy nehezen megállt. Komótos léptekkel caplatott végig szülővároskája utcáin, hogy az ő eszéhez aztán az esperesé sem ér fel. A málladozó cementbalkonon üldögélt naphosszat mély, pallérozott gondolatai közt kutatva az értékes választ, hogy most mihez is kezdjen. Hiszen az ilyesmit alaposan át kell gondolni.

Talán a közgazdász diploma… bár épp, hogy átcsúszott a vizsgákon, azt sem tudná, mit esznek, mit isznak egy multicégnél, urambocsá’ bankban. Talán vissza kellene menni doktorálni, hogy egyetemen taníthassa az eddigi tapasztalatait… ha lennének.

Ha a csapolt szüretlen helyett a gyakornoki kérdőívet ölelgette volna. Csak hát nem akarta elsietni.

Holnap lesz harminc. Jenőke ünnepélyes határozottsággal megállapítja: az élet a hibás s a kormány. Hogy boldog-boldogtalan számára vízfolyásnyi könnyedséggel megengedi felhalmozni a hasznosíthatatlan tudást. Anyuka aztán szipogva integet a pályaudvaron, hogy fia túlértékelhetetlen lángesze a szeme láttára sikkad el. Átkozott kormány! Jenőke is visszaint a buszból, s elindul Dániába további ötven hatdiplomás savanyú, de intelligens társaságában. Egy hónap múlva érkezik haza begipszelt alkarral, mert a csomagológyár hidegében ínhüvelygyulladást kapott.

De anyuka örül, mert egy városbeli pont most keres közgazdászt a műtrágyás vállalatához. Jenőke tenyere rögtön izzadni kezd, hogy hát ő sosem volt jóban a számokkal. Csak hát ez nem Nyugat-Európa, itt sok újrázott, 50 eurós vizsga után is szaktudású az ember. De anyuka megnyugtatja, hogy a főnök úgysem lesz olyan szigorú egyedüli keresztfiával. Különben is, majd lassan beleszokik. De ne erőltesse meg magát – figyelmezteti apuka is. Nem kell semmit elsietni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Hirdetés